سیاسیمهمترین های هەواڵ

سرکنسول سابق فرانسه در اربیل: مشاوره هایی که به بارزانی دادیم اشتباه بود/ آنالیزهای صورت گرفته برای رفراندوم اشتباه از آب درآمد

 فدریک تیسوت سرکنسول سابق فرانسه در اربیل طی گفتگوی اختصاصی با روزنامه هابر ترک عنوان کرده است: مشاوره های اشتباهی دادیم. به نتیجه ای که بعد از رفراندوم برای مردم کرد به بار آمده است نگاه کنید. تمام آنالیزهای صورت گرفته و مشاوره های داده شده اشتباه بود. برای من این دیگر یک افتخار نیست. یک شرمساری است.

به گزارش هه وال به نقل از کردپرس، عکسی از بارزانی  به همراه یک گروه دیپلمات از کشورهای غربی منتشر شده بود که در آن بارزانی در حال پوست کندن سیبی در دستش بود… این عکس حتی یک روز بعد از برگزاری رفراندوم استقلال کردستان عراق در ترکیه واکنش های زیادی را به همراه داشته و حتی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در واکنش به این عکس عنوان کرده بود: “بارزانی از این ها قدرت می گیرد” یکی از کسانی که در آن عکس حضور داشت دیپلمات فرانسوی فدریک تیسوت بود. تیسوت در سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ اولین سر کنسول فرانسه در اربیل بود. وی در حال حاضر در یکی از معتبرترین دانشگاه های کشورش در حال تدریس است. در حالی که تیسوت یک پزشک می باشد علاقه اش به سیاست کردی از کجا نشات می گیرد؟ در سال ۱۹۸۰ به مدت ۳ سال در مناطق کردی انجام وظیفه می کرد. به گفته خودش با مردم کرد “در دوران پزشکی آشنا شدم و در آن موقع از نزدیک دیدم که چطور کردها قربانی بی عدالتی شده اند” روزنامه هابر ترک بعد از رفرانداوم استقلال کردستان با تیسوت ارتباط برقرار کرده و مصاحبه ای در پاریس با وی داشته که به شرح ذیل است:

 • برخی معتقدند از دست دادن کرکوک بزرگترین و تراژدیک ترین شکست کردها است. نظر شما در این خصوص چیست؟

برای مردم کرکوک دقیقا همین گونه است. از ۱۹۲۰ به بعد برای اولین بار است که یک رهبر کرد کرکوک را از دست می دهد. این مسئله برای کردها غیر قابل تصور بود و بدتر از آن نیز اکنون در شرایطی که به وجود آمده است بازپس گیری کرکوک ممکن به نظر نمی رسد.

 • می توانیم از کاهش اعتماد به نفس مردم کرد در ارتباط به مسئله کرکوک سخن بگوییم؟

بله. برای بسیاری از کردها کرکوک در حکم بیت المقدسشان است. می دانید؟! امپراتوری انگلیس کرکوک را از کردها گرفت. به همین دلیل به دست آوردن دوباره کرکوک برای کردها بسار مهم بود. این شکست در کرکوک برای کردها تنها در ارتباط با مسئله نفت نیست. بسیاری از خانواده ها خانه های خود را از دست داده اند.

 • بزرگترین مسئول این شکست و عدم موفقیت چه کسی است؟

بعد از اشغال عراق توسط آمریکا قانون اساسی نوشته شد. بر اساس ماده ۱۴۰ این قانون اساسی در مناطق مورد مناقشه رفراندوم برگزار خواهد شد. مردم باید به این مسئله که کرکوک به بغداد متصل خواهد شد یا به اربیل رای می دادند. ولی این ماده عملی نشد. به سال ۲۰۱۴ بازگردیم. داعش به کرکوک، موصل و مخمور حمله کرد. ارتش عراق نتوانست از آنجا محافظت کند و فرار کرد. نیروهای کرد بار دیگر آنجا را از داعش پس گرفته و منطقه را نجات دادند و در آنجا ماندند. به نظر من این بی عدالتی نیست. زیرا دولت مرکزی عراق باید از آنجا محافظت می کرد. این نظر دیپلماتیک بنده است.

 • و اما نظر شخصی خودتان؟

چه کسی درهای کرکوک را به روی ارتش عراق باز کرد؟

 • نمی دانم، برخی از اعضای خانواده طالبانی متهم به این مسئله شده اند.

بله، همه از خیانت سخن می گویند. من نمی توانم محاکمه کنم. چیزی که واقعیت دارد این است که در آن جا یک مشکل اساسی وجود دارد.

 • ۳ سال پیش ارتش عراق از کرکوک فرار کرد ولی این بار نیروهای پیشمرگ شهر را ترک کردند در این مورد نظرتان چیست؟

بیشتر از آن که مسئله ترک کردن شهر مطرح باشد مسئله باز کردن دروازه های شهر بر روی این نیروها بود. تنها بخشی از نیروهای پیشمرگ وابسته به حزب اتحاد میهنی کردستان باقی مانند. وی در خصوص این دو مسئله تفاوت های اساسی وجود دارد. در اولی ارتش عراق از ترس فرار کرد ولی در دومی بعد از توافق، نیروها عقب نشستند. درهای شهر را هم نیروهای وابسته به اتحاد میهنی کردستان باز کردند.

 • در این روند بزرگترین اشتباه بارزانی چه بود؟

روند رفراندوم را باید با آمریکا به توافق می رساند و با وجود یک توافقنامه کتبی وارد این روند می شد. خوب فکر کنید. در منطقه نیروهای زیادی وجود دارد. شبه نظامیان، پیشمرگ ها و ارتش، تمامی این ها دارای سلاح ها و تجهیزات آمریکایی هستند. نیروهای ائتلافی، آمریکایی ها و فرانسوی ها کجا هستند؟ آمریکا گویا هم دوست اربیل و هم دوست بغداد است. پیشمرگ اگر قصد حمله به بغداد را داشتند آمریکا مانع آن شده و می گفت “لطفا این کار را نکنید”. ولی اکنون این حرف را نمی زند.

 • آمریکا به دلیل این که اربیل به توصیه آنان مبنی بر “تعلیق رفراندوم” عمل نکرده ؛ عصبانی شده است؟

می تواند این گونه باشد ولی برخی سناتورهای آمریکایی معتقد هستند که باید این وضعیت به پایان برسد و ارتش آمریکا مداخله کند.

 • در خصوص روابط اربیل با ترکیه، روابط خوب بود ولی اکنون به مانند گذشته نیست در این خصوص چه می گویید؟

نمی توانم درک کنم اردوغان چرا از این وضعیت عصبانی است. چه کسی در منطقه صاحب بزرگترین شرکت نفتی و ساخت و ساز است؟ ترکیه. در اربیل هزاران شرکت ترک فعالیت می کنند. اقلیم کردستان عراق در حکم کلونی {سرزمین های یک کشور در آن سوی مرزهای کشور اصلی} ترکیه به حساب می آید. کنسولگری ترکیه به سیاستمداران کردی راحت تر از سایر کنسولگری ها دسترسی داشت. دعوت اردوغان از بارزانی به ترکیه را به خاطر می آورید. شوان پرور نیز در آن دیدار اجرا داشت.

 • اگر روابط تا این اندازه که می گوید خوب بود چرا اربیل با آنکارا در یک نقطه مشترک به توافق نرسید؟ بارزانی قربانی این خواسته شد که می خواست نقش رهبری که تاریخ را می نویسد بازی کند؟

شاید. بارزانی می تواند این موضوع را در نظر هم داشته باشد. می دانید؟! یک نفر دیگر هم وجود دارد که مانند بارزانی می خواهد به عنوان اولین رهبر کردستان مستقل باشد.

 • چه کسی؟

شما بهتر از هر کس دیگری او را می شناسید.

 • از عبدالله اوجالان سخن می گویید؟

دقیقا. بله. شما به خوبی او را می شناسید. کسی که رابطه خوبی با بارزانی هم ندارد.

 • بعد از این روند پ.ک.ک – پارتی امکان نزدیک شدن به یکدیگر را دارند؟

نه ولی مسئله این است که بافل طالبانی با پ.ک.ک روابط خوبی دارد.

 • در خصوص مدیریت های منطقه اقلیم کردستان ادعاهای زیادی در خصوص فساد مالی وجود دارد. علاوه بر عدم موفقیت هایی که در رفراندوم وجود داشته است از این مسئله نیز یاد می شود.

ملت در برابر ادعاهای فساد مالی معتقد هستند که می تواند فساد مالی هم وجود داشته باشد ولی خدمات دولتی صورت می گیرد. ولی اگر خدمات کافی داده نشود در این جا یک مشکل بزرگ خلق خواهد شد. مشکل برای اربیل زمانی بزرگ می شود که بغداد از پرداخت حقوق ها به اربیل خودداری می کند. ملت در آنجا مشاهده می کنند که برخی اقشار جامعه سوار خودروهای بسیار لوکس شده و در خانه های زیبا زندگی می کنند. برخی خانواده ها ثروتمند هستند ولی بخش بسیار بزرگی فقیر هستند. کم کم احترام ملت به بارزانی کمتر شده است. این مسئله در خصوص خانواده طالبانی نیز صحت دارد.

 • می توانیم در منطقه از پایان دوره بارزانی و طالبانی سخن بگوییم؟

بله تمام شد. به عنوان سیاسی تمام شده است ولی دراین مسئله باید ملت تصمیم بگیرند. ۸ ماه بعد انتخابات برگزار خواهد شد. خانواده بارزانی یک مونارشی نیستند که بارزانی ۱، بارزانی ۲، بارزانی ۳ داشته باشند.

 • واکنش ترکیه چه خواهد بود؟

ترکیه با بارزانی روابط بسیاری خوبی داشت… اجازه دهید یک خاطره برایتان تعریف کنم. در سال ۲۰۱۱ رئیس جمهور اردوغان برای افتتاح فرودگاه به اربیل سفر کرده بود. من در آن سال ها به عنوان سرکنسول فرانسه در اربیل بودم. در آن موقع برای اولین بار بود که یک نخست وزیر ترکیه به کردستان می آمد. تمامی دیپلمات ها آنجا بودند. من هم همینطور. از یک ویلچر استفاده می کردم. به همین دلیل در مراسم استقبال مرا در ردیف نخست قرار دادند. منتظر ماندیم، منتظر ماندیم و ناگهان یک همهه ای بلند شد. بارزانی و اردوغان داخل شدند. اردوغان زمانی که مرا با ویلچر دید همه را رد کرده خم شد و دست مرا فشار داد.

 • یک تصویری منتشر شده است که واکنش های زیادی داشته است. شما به همراه گروهی از دیپلمات های غربی در کنار بارزانی هستید. اردغان به این تصویر واکنش نشان داده است. معتقد است بارزانی قدرت را از این اسامی می گیرد. انتقادهایی در خصوص مشاوره دادن اشتباه به بارزانی نیز صورت گرفته شده است. نظر شما چیست؟

بله قبول دارم، مشاوره های اشتباهی دادیم. این انتقادها تمام صحت دارند. به نتیجه ای که بعد از رفراندوم برای مردم کرد به بار آمده است نگاه کنید. تمام آنالیزهای صورت گرفته و مشاوره های داده شده اشتباه بود. برای من این دیگر یک افتخار نیست. یک مایه شرمساری است. در خصوص عکس نیز باید بگوییم، بعد از رفراندوم گرفته شده است. در صلاح الدین یک مهمانی صرف ناهار است.

 • هر کسی در اطراف میز جمع شده و بارزانی در حال پوست کندن سیب است، تحلیل های مختلفی از این عکس صورت گرفته است؟

بله بارزانی مانند عیسی در تابلوی شام آخر بود. بسیار خنده دار بود. بعد از صرف ناهار به ما میوه تعارف کرد. در آن هنگام برخی مهمانان برای گفتگو با بارزانی به کنار ایشان رفتند. بعد یک عکاس درخواست عکس کرده همه برای عکس انداختن به آنجا رفتند.

 • بارزانی از آن سیب به شما هم داد؟

{با خنده} نخیر همش را خودشان میل کرد. بارزانی را به خوبی می شناسم یک احترام متقابل بینمان وجود دارد.

 • اگر اکنون بود به بارزانی چه پیشنهادی می دادید؟ بر تعلیق رفراندوم تاکید می کردید؟

شاید. امپریالیست همیشه سخن معروفی دارد که می گوید «نه، منتظر باش، اگر فردا کاری انجام دهی برایت خوب خواهد بود کوچولوی من، تو هنوز خیلی کوچک هستی!» پیشنهاد من این بود: «نه خیر. این سخن امپریالیست اشتباه است». ولی اکنون با نگاه به نتایج این پیشنهاد من اشتباه است. ولی باز هم نمی توانم بگویم تماماً اشتباه بود. زیرا در آینده عراق و سوریه آرامشی را نمی توانم تصور کنم. جامعه بین المللی کی دور یک میز می نشیند و برای آوردن صلح تصمیم خواهد گرفت؟ زمانی که این کار صورت بگیرد باید کردها نیز سهم خود را در این میز باید داشته باشند.

 • بارزانی تعلیق نتایج رفراندوم را پیشنهاد داد ولی بغداد بر روی ابطال کامل رفراندوم تاکید می کند. اربیل چه کاری باید انجام دهد؟

باید با عبادی مذاکره کند. بارزانی صاحب قدرتی نیست که نتایج رفراندوم را لغو کند. رای هایی که به صندوق ها انداخته شده است را جمع خواهد کرد؟ سازمان ملل متحد باید یک نماینده ویژه برای این مسئله اختصاص دهد.

 • نظر شما در خصوص واگذاری اختیاراتش چیست؟

یک اقدام جسورانه است. باید رهبران سایر احزاب کردی نیز چنین اقدامی را انجام دهند. اربیل باید به مذاکرات خود با بغداد ادامه دهد.

 • سخن از جایگزینی پسرش یا برادرزاده هایش است

این نمی تواند درست باشد. باید انتخابات ریاست برگزار شود. در پست معاونت ریاست کوسرت رسول وجود دارد هرچند وابسته به حزب اتحاد میهنی کردستان است ولی از خانواده طالبانی نیست. به نظر من تا انتخابات مسئولیت های ریاست باید در اختیار وی باشد.

نمایش بیشتر

هـه‌ژار رحـیـمـی

دانشجوی دکتری هوش مصنوعی علاقه مند به ترجمه و نوشتن در حوزه های تخصصی IT ، سیاست ، اقتصادی و اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا