اجتماعیمهمترین های هەواڵ

مصاحبه اختصاصی ھەواڵ با مهندس کردستانی شهردار مهاباد – بخش اول

۳ سال و چند ماه از دور چهارم شورای شهر مهاباد میگذرد پس از انتخاب مهندس کردستانی به عنوان شهردار مهاباد در این دوره، این مجموعه روزهای پر فراز و نشیبی را سپری نموده است. از بهره برداری از پروژه های کلان شهری تا تاسیس کمسیون سرمایه گذاری و در این اواخر نیز بروز رکود سراسری و تاخیر در پرداخت حقوق پرسنل.

مجوعه این عوامل باعث گردید تا ھەواڵ سعی نماید مصاحبه ای اختصاصی را با شهردار محترم مهاباد ترتیب دهد که البته ایشان نیز با آغوش باز این موضوع را پذیرفته و پاسخگو سوالات خبرنگار ما شدند که البته بخش زیادی از آنها سوالات مردم و همراهان ھەواڵ است که ظرف چند وقت گذشته در بخش دەنگی خەڵک مطرح گردیده اند. باما همراه باشید:

 

بخش اول

 

 • قبل از هر چیز از شما جناب آقای کردستانی بابت وقتی که در اختیار ما قرار دادید تشکر می کنیم. از حضرتعالی تقاضا داریم اندکی بیشتر خود و سابقه اجراییتان را برای همراهان تشریح نمایید.

 

 • بسم تعالی بنده نیز قبل از هر چیز خسته نباشید می گم خدمت شما و تمامی اصحاب رسانه و تمامی کسانی که تلاش می کنند واقعیت ها را بیان کنند. البته خود بیان واقعیت نیز به ۲ صورت انجام می گیرد. متاسفانه جامعه فعلی با تمام امکاناتی که برای رفاه انسان ها فراهم شده است نتوانسته باعث شود تا تمامی افراد به شیوه مثبت و درست از آن استفاده نمایند و همین مسئله شامل اصحاب رسانه نیز گردیده است ولی با همه این اوصاف امیدواریم تمامی اصحاب رسانه تلاش نمایند تا در جهت مثبت و صحیح اطلاع رسانی نمایند
 • همچنانکه مستحضرید بنده ۳ سال و چند ماه است که در پست شهرداری مهاباد افتخار خدمتگزاری مردم را داشته ام سابقا نیز به مدت ۴ سال شهردار سردشت و بخشدار مرکزی مهاباد نیز به مدت ۲ سال و اندی را در کارنامه دارم و اغلب در واحد های مختلف شهرداری مانند سرپرستی واحدهای عمرانی و .. در بدنه شهرداری فعالیت داشته ام و امیدوارم تا آن لحظه که این مسئولیت بر عهده بنده است بتوانیم عمل گرایی را به معنای واقعی خود به انجام برسانیم هرچند همچنانکه همه دوستان و مردم نیز در جریان هستند در دورانی بسیار سخت بسر می بریم که می توانیم عواملی همانند فشارهای بین المللی به کشورمان در چند سال گذشته در سطح کشوری و البته سوء مدیریت ادوار گذشته در سطح شهری عواملی هستند که باعث شدند وضعیت وارد شرایط فعلی شود که البته امیدواریم شرایط بهبود یابد. طبق اظهارات مسئولان رده بالای کشور صنعت ساختمان ، تنها صنعتی در کشور است که دارای تورم منفی است و این مسئله و سایرمسائل باعث گردیده است که مجموعه شهرداری همانند بخش اعظم شهرداری های کشور دچار این معضل شود که صد البته با توکل بر خدا و همت دوستان انسالله گره از این مشکل نیز باز خواهد شد

 

 • لطفا شرایط فعلی شهرداری مهاباد را تشریح بفرمایید و با توجه به اینکه اشاره فرمودید سابقا عهده دار پست شهرداری سردشت نیز بوده اید حضرتعالی چه تفاوتی ما بین اداره  این سمت در مهاباد و شهر سردشت می بینید؟

 

 • اگر بخواهیم از بعد علمی و اجتماعی و فرهنگی و البته ذات شهرداری ها این مورد را بررسی کنیم این تفاوت زمین تا آسمان است. از بعد علمی اداره شهرهایی که دارای جمعیت کم هستند طرح و برنامه ریزی و درجه انها نسبت به مهاباد دارای تفاوت زیادی است. ما در مهاباد بر اساس طرح تفضیلی و جامعی فعالیت می کنیم که چندین بار تکرار شده و  تاکنون دو دوره تمدید گردیده است اما در شهرهای با جمعیت کم برنامه ریزی ها در مورد طرح هادی کماکان بدون تمدید و بازنگری برقرار و قابل اجرا هستند. درجه ای فعلی شهرداری مهاباد ۹ است ولی مثلا درجه شهرداری سردشت درجه ۶ است که این مسئله گواه پیچیدگی بیشتر مدیریت شهری در مهاباد است. مسائل اجتماعی نیز با توجه به موقعیت جغرافیای دارای تفاوت هستند ما معمولا مهاباد را به عنوان شهری فرهنگی و پیشرو در استان نظاره می کنیم اما سردشت را با توجه به موقعیت مرزی خود به عنوان شهری استراتژیک نظاره میکنیم و همین مسائل باعث گردیده است که سیاست های کلان پایه ریزی شده در شهر سردشت نسبت به مهاباد دارای تفاوت های فراوانی هستند.
 • از نظر مالی نیز این مجموعه ها دارای تفاوت های زیادی هستند به عنوان مثال بودجه ای که در مهاباد بسته می شود شاید بیشتر از ۳ سال بودجه شهر سردشت را شامل شود البته منظور بودجه های واقعی و تحقق یافته است. تمام این موارد باعث می شود در مورد تصمیم گیری های کلان در سطح مهاباد دارای تفاوت های اساسی با شهرهای دیگر باشند

 

 • امسال ما شاهد پیش بینی مبلغ ۴۳ میلیارد تومان از بودجه شهرداری بودیم در حالیکه نصف این مبلغ تحقق پیدا کرد. شما چه عواملی را در عدم تحقق کامل بودجه شهری دخیل می دانید و آیا اصولا موردی به عنوان تحقق کامل و ۱۰۰ درصدی بودجه پیش بینی شده قبول دارید؟

 

 • ما هر سال که در بهمن ماه بودجه را تحویل شورای محترم خواهیم داد تمامی موارد دخیلی که باعث افزایش یا کاهش بودجه می شوند را بررسی خواهیم کرد. داده های موجود و شرایط زمان و مکان به صورت دقیق بررسی شده و پس از چکش کاری های دوستان شورا تقدیم جلسه علنی شورا می شود. در سطح استان هیچ شهرداری نمی تواند ادعا کند که بودجه پیش بینی شده کاملا واقعی  بوده و تمام آن محقق می شود . قانون نیز خود دارای ویژگی های است که ما باتوجه و رعایت این ویژگی ها بودجه شهرستان را ارائه می کنیم.
 • ما نیز در سال ۹۴ با توجه به همین موارد مبلغ ۴۳ میلیارد تومان رابرای سال ۹۵ پیش بینی کردیم اما میزان محقق شدن آن در انتهای سال مشخص می شود. ما در مدت ۳ سالی که در خدمت همشهریان مهابادی بودیم ما هرسال مازاد بر محقق بودجه داشته ایم مثلا ۱۲۰ درصد یا حتی ۱۴۰ درصد و همیشه از مبلغ پیش بینی شده جلوتر بودیم. به عنوان مثال در سال ۹۴ بودجه پیش بینی شده ۳۸ میلیارد بود که بودجه محقق شده ما ۴۸ میلیارد توامن بود. قانون نیز این اجازه را به ما می دهد که هر ساله افزایش بودجه داشته باشیم که بر این اساس نیز در سال گذشته ما بودجه پیش بینی شده را از ۳۸ به ۴۳ میلیارد تومان رساندیم. خوشبحاته در همایشی که حدودا ۴۵ روز قبل در مرکز استان برگزار شد مهاباد در بین شهرهای بزرگ و کلان استان دارای رتبه اول تحقق بودجه می باشد که البته در مورد شهرهای کوچک نیز شهر سیمینه دارای رتبه اول بود. جالب است بدانید میانگین تحقق بودجه شهرداری های استان فقط ۱۵ درصد بود. اما میزان بودجه محقق شده در مهاباد ۵۰ درصد بود که عنوان رتبه اول استان را نیز کسب کرد.
 • اما این ۵۰ درصد به چه صورت است. شاید دوستان فکر کنند که تمام این ۵۰ دردص به صورت نقدی می باشد و با وجود ۵۰ درصد تحقق بودجه(۲۱٫۵ میلیارد تومان)  چرا ۵ ماه پرداخت حقوق پرسنل عقب افتاده داست؟ بودجه هز شهر دارای ۲ بخش نقدی و تهاتر ملک می باشد . ما تا انتهای ماه قبل حدودا ۳۰ میلیارد تومان محقق بودجه داشتیم که از این مبلغ ۱۴ تا ۱۵ میلیارد تومان  آن نقد و مابقی به صورت ملک بوده است که در شرایط فعلی قادر به فروش این املاک نیستیم و بنده در مصاحبه با خبرنگار صداوسیما نیز عرض کردم که از ۱۲۰ مورد مزایده اعلام شده (صزف نظر از مزایده فعلی) تنها موفق به فروش ۷ مورد آن شدیم!!! مابقی کماکلان در اختیار شهرداری است. از مبلغ نقد ۱۴ تا ۱۵ میلیارد نیز حدودا ۱۰٫۵ میلیارد تا این لحظه به عنوان حقوق پرداخت شده است و ۲٫۵ میلیارد تومان آن بابت بدهی های گذشته پرداخت گردیده است و مابقی نیز برای خرج های جاری تحویل کارپردازی گردیده است. بنابراین اولویت اصلی ما پرداخت حقوق بوده و است همچنانکه از ۲ ماه قبل نیز کلیه پرداختی ها به استثناء حقوق ها را ملغی نموده ایم با این وجود باز هم مجموعه شهرداری ماهیانه درآمدی زیر ۵۰۰ میلیون تومان دارد در حالیکه بایستی حدودا ۲ میلیارد تومان فقط حقوق پرداخت نماید. این مسئله نیز خود دارای دلایل مختلفی است که چرا باید ماهیانه ۲ میلیارد تومان حقوق پرداخت شود که اگر این مسئله به صورت عمقی بررسی شود می توان به اوج فاجعه پی برد که واقعه چه روی داده که امروز شهرداری مهاباد باید چنین مبالغی را به عنوان حقوق پرداخت نماید. ما متاسفانه از لحاظ نیروی انسانی و پرداخت حقوق ها با سنندج که مرکز استان است در حال رقابت هستیم.
 • جالب است بدانید طرح تفضیلی فعلی که ما باتوجه به آن عمل می کنیم در سال ۹۳ تحویل ما شد در حالیکه دارای ۱۰۱ مورد مغایرت بود. مثلا ملک شخصی افراد مسجد طرح شده بود یافضای خالی را پارکینگ فرض کرده اند و … . در دوره قبل طرح تفضیلی در حال تهیه بوده است و اعضای آن دوره آگاهی کاملی نسب به نحوه تهیه آن داشته اند. نحوه اجرای طرح تفضیلی نیز جای سوال دارد باتوجه به اینکه طرح تفضیلی در حال تهیه بوده است و آگاهی کاملی در مورد آینده این طرح وجود داشته است تمامی املاکی که قرار بوده وارد محدوده شوند و به عنوان سرمایه ای برای تفکیک بعد از ابلاغ آن محسوب می شدند تماما قبل از ابلاغ طرح تفضیلی این املاک تفکیک شده و سهم تفکیک آن دریافت شده است و به فروش رفته است!!
 • در این دوره در زمان ابلاغ طرح تفضیلی ما حتی ۱ متر زمین نداشته ایم که بتوانیم از آن استفاده کنیم در حالیکه طرح تفضیلی دارای عمر ۱۰ ساله است که بنده این موضوع را خدمت استاندار محترم نیز عرض کردم که البته ایشان نیز قول مساعدت دادند. متاسفانه در زمان اجرای طرح تفضیلی امانت داری وجود نداشته است.
 • از همه عجیب تر اینکه زمین های خالی حدودا ۶۰ تا ۷۰ درصد اعطای پروانه و عدم خلافی شده اند!! بنده در زمان حضور هیچ زمین خالی را نمی دیدم که پروانه و عدم خلافی نداشته باشد. دقت کنید زمینی می تواند پروانه و عدم خلافی داشته باشد که عملیات ساخت و ساز آن به اتمام رسیده باشد ولی ما شاهد زمین های خالی دارای پروانه و خلافی بوده ایم. در دوره قبل با این ترفند عملا خواسته اند درآمد زمین های خالی را نیز در همان دوره دریافت کنند.

 

 • طبق قانونی شهرداری با درجه و جمعیت تحت پوشش مهاباد بایستی حداکثر دارای ۲۵۰ پرسنل حقوق بگیر باشد. این میزان در مورد مهاباد چگونه است و شما وجود این معضل را ناشی از چه می دانید؟

 

 • با توجه به شرایط موجود در مهاباد بنده فکر نمی کنم هیچ کس بتواند با این رویه در شزایط فعلی حقوق پرداخت نماید. شاید بسیاری با خود فکر کنند که در صورتیکه من جای آقای کردستانی بودم فلان و فلان می کردم بنده از ۶ ماه قبل عرض کردم که این صندلی آزاد است و بنده وابستگی به ان ندارم اما حقیقتا معتقدم اگر شخص بخواهد به صورت عادی کار کند و نخواهد وارد مقوله بی قانونی شود هیچکس در شرایط فعلی قادر به پرداخت چنین حقوقی نیست. اما در مورد این مسئله تعداد پرسنل حق با شماست و این موضوع دارای نُرم مشخصی است که خدمتتان عرض می کنم. شهرداری مهاباد طی ادوار گذشته متاسفانه به صورت بی رویه اقدام به جذب نیرو کرده است. ما در چارت سازمانی خود دارای ۳۵۰ تا ۳۸۰ نفر نیرو هستیم در حالیکه مثلا ما در راندمان نیرو در مرداد ماه ۱۰۰۰ نفر و در دیماه ۷۵۰ تا ۸۰۰ نقر نیرو داریم یعنی حدودا ۴۰۰ تا ۴۵۰ نفر مازاد نیرو داریم که اگر این تعداد را در مبلغ ۲٫۵ میلیون تومان شامل حقوق ، بیمه و مالیات نماییم  ما ماهیانه ۱ میلیارد و ۱۲۵ میلیون تومان اضافه حقوق داریم پرداخت می کنیم.
 • در طول ادوار شهرداری بنده حاضر به مناظره با تک تک افرادی هستم که مدعی هستند کردستانی در طول مدت خود ۱ نفر را وارد مجموعه کرده است. سابقا ۸ نفر به صورت شرکتی به مدت ۴ ماه وارد مجموعه شدند که آنها نز اخراج شدند. هر چند ریالی از طرف شهرداری به عنوان حقوق و بیمه و .. به این افراد پرداخت نشد. بنده با هرکسی که مدعی استخدام افراد در شهردار است حاضرم به مناظره بنشینم اگر قرار باشد استخدام های فامیلی و رابطه ای صورت پذیرد یقینا بنده نیز دارای فامیل و روابط هستم ولی این مسئله دلیلی برای استخدام نیرو در مجموعه شهرداری نمی تواند باشد. متاسفانه اظهارات عجیب و غریبی را از گوشه و کنار می شنوم که افرادی ادعا می کنند که ما در آن دوران از لحاظ مالی در وضعیت مناسبی بودیم برای همین اقدام به جذب نیرو نمودیم!! ما هم اکنون حدودا ۱۴ میلیارد تومان املاک را به مزایده گذاشتیم آیا باید با توجه به این مسئله شهرداری اقدام به استخدام های غیر کارشناسی کند؟ بایستی آینده را در نظر گرفت.
 • بنده با صراحت اعلام می کنم از سال ۸۶ تا سال ۹۲ حداقل ۱۷۵ نفر نیروی جدید مازاد به شهرداری تحمیل شده است که بخش اعظم این نیروها از شرکتی تبدیل به قرارداد کار معین شده اند. حتی در بحث تبدیل وضعیت نیز شاهد موارد تاسف باری هستیم به عنوان مثال افرادی از سال ۷۹ استخدام شهرداری شده اند و هنوز تبدیل وضعیت نشده اند ولی کسانی هستند که سال ۹۱ استخدام شده اند و تبدیل وضعیت شده اند!!! شرط تبدیل وضعیت افراد از شرکتی به قرارداد معین داشتن یکسال تمام سابقه بیمه در مجموعه میباشد بایستی بررسی کنیم چگونه ممکن است شخصی در سال ۹۱ استخدام شده باشد و بیمه کامل داشته باشد ولی فرد دیگری از سال ۷۹ تاکنون فاقد یکسال تمام سابقه بیمه باشد!!
 • مگر ما در این دوره نمی توانستیم ۱۷۰ نفر دیگر را استخدام کنیم ولی بنده شخصا انجام این مورد را خیانت می دانم

 

 • آیا تاکنون برنامه ای برای تعدیل نیرو داشته اید؟

 

 • بنده در هر ۳ سال فعالیتم اقدامات و مکاتباتی جهت تعدیل نیرو داشته ام صرفا نه به معنای اخراج از مجموعه بلکه به معنای ساماندهی ولی با توجه به مقاومت هایی که وجود داشته تاکنون این موضوع نهایی نشده است. ما خواهان این نیستم خدای نکرده کسانی را از مجموعه اخراج و باعث بیکاری افراد گردیدم ولیکن قبول کنید “نمی توان محتوای یک پارچ آب را در یک لیوان جای داد” و شک نکنید بانیان این موضوع بایستی در زمان خود پاسخگو باشند. بنده شخصا اگر این نیروهای استخدام شده همگی متخصص و دارای سابقه و برای مجموعه مفید بودند هیچگاه به استخدام آنها اعتراض نمیکردم ولی مطمئنا یکسری روابط و مسائل خاص پشت پرده این استخدام ها نهفته است و این مسئله قابل پنهان سازی نیست
 • به صورت خلاصه باید اعلام کنم یقینا شهرداری مهاباد دارای نیروی مازاد می باشد و این مسئله نیازمند چاره سازی است و در این دوران استارت این کار زده شده است.

 

 • بحثی که این روزها که زیاد در سطح شهر به گوش می رسد وضعیت پرداخت حقوق پرسنل شهرداری است. کما اینکه بانک ها نیز دیگر ضمانت کارمندی شهرداری را قبول ندارند. به طور کلی بفرمایید در حال حاضر وضعیت پرداخت حقوق پرسنل شهرداری در په مرحله ای است و چه برنامه ای برای خاتمه دادن به این مسئله دارید؟

 

 • جالب است بدانید در همایشی که ۴۵ روز قبل در مرکز استان برگزار شد میانگین پرداخت حقوق و مزایا در شهرهای استان ۳ ماه است ما در مجموعه شهرداری مهاباد این عدد را با توجه به علی الحساب های پرداخت به ۴ ماه رسانده ایم بنابراین از میانگین استانی جلوتر هستیم مثلا در ماکو ۷ ماه است که حقوقی پرداخت نشده است این زمان در مورد پرسنل خدماتی شهرداری بوکان طبق شنیده های بنده ۹ ماه است در ارومیه ۳ ماه است حقوقی پرداخت نشده است. بنده با توجه به مسئله رکود و تورم منفی صنعت ساختمان این مسئله را کاملا عادی می دانم. جالب است بدانید در حال حاضر شهرداری مهاباد در ۳ ماه گذشته فقط ۲ پروانه ساختمانی صادر کرده است و حداکثر پروانه ای که در یکماه صادر شده است فقط ۵ پروانه بوده است.
 • بنده اعلام می کنم در حال حاضر۵ ماه حقوق پرسنل را پرداخت نکرده ایم و امیدواریم ظرف چند هفته آینده این موضوع را با توجه به مزایده جاری به سرانجامی برسانیم. البته اگر بحث پرداختی های علی الحساب را کم کنیم این عدد به ۳٫۵ ماه تا ۴ ماه کاهش می یابد.

 

 • در مورد موضوع حذف ماده ۱۰۰ نیز اگر توضیحاتی بفرمایید؟

 

 • جالب است در حال حاضر تعدادی از دستگاهها از جمله نظام مهندسی در مهاباد مدعی هستند که ماده ۱۰۰ در شهرداری باید حدف گردد. این موضوع به خودی خود بسیار علی است ولی نیازمند یک سری زیر ساخت و بسترسازی اولیه است. وقتی بخش اعظم درآمد مجموعه شهرداری وابسته به صدور پروانه و خلافی  .. است بایستی محل تامین اعتبار جایگزین مشخص گردد بعد بخواهیم در این مورد اظهار نظر کنیم. این دوستان مدعی هستند بایستی صدور پروانه به صورت تک نقشه ای باشد که موضوع با طرح تفضیلی مغایرت دارد.
 • در دوره فعلی از لحاظ نظارت شاهد اعمال شدیدترین رویه کنترلی بوده ایم و بنده با توجه با سابقه چندی ساله ام در شهرداری های مختلف تاکنون شاهد پیاده سازی چنین موردی با این شدت و کیفیت نبوده ام. در این دوره شاهد بوده ایم دستگاه نظارتی فقط بخاطر ۱ طبقه حکم انفصال را به همکاران داده است.
 • ما در این دوره برای اولین بار بحث سرمایه گذاری را شروع کردیم و یقینا نمی توانیم انتظار داشته باشیم در همین دوره نیز جواب بگیریم. شما در نظر بگیرید سرمایه گذاری فعلا نتیجه ندهد ، داشته هایمان را هم از ما بگیرند ، املاک شهرداری نیز به فروش نرسد، مازاد نیرو به شدت وجود داشته باشد و رکود نیز حاکم باشد پس مجموعه چگونه باید دخل و خرج کند؟؟؟

 

 • در دوره جاری شاهد انجام پروزه هایی بودیم که گاها بسیار راهگشا بوده اند مانند زیر گذر بازارچه و پل روگذر میدان فهمیده و کنارگذر داشامجید. ولی در مورد تعدادی از پروژه ها علی الخصوص پل استاد قانع واقع در میدان بلال حبشی و پل سابلاغ در خیابان شهریکندی روبروی دانشگاه پیام نور انتقادهایی نیز مطرح است که مثلا فقط باعث طولانی شدن و انتقال ترافیک شده اند. در این زمینه توضیح می فرمایید.

 

 • در مورد پل استاد قانع این پروژه فاز اول شامل پلی است که اکنون احداث گردیده است و در فاز دوم قرار بوده یک دهنه پل دیگر در روبروی آتشنشانی احداث شود که حتی خاکریزی جزئی نیز صورت گرفت ولی با توجه به ابلاغ طرح تفضیلی و عدم وجود این دهنه پل در آن و البته رکود بوجود آمده تا حدودی از این موضوع و احداث آن دور شدیم.
 • در حال حاضر قبول داریم طول مسیر زیاده شده است ولی توقف کم شده است. سابقا شما ممکن بوده ۲ تا ۵ دقیقه بسته به زمان حضور در پشت چراغ قرمز معطل شوید ولیکن اکنون زمان رسیدن به مقصد بسیار کمتر از آمار سابق است. با توجه به طرح هایی که در آینده انجام خواهند شد یقینا پل فعلی تبدیل به پلی صرفا جهت عبور عابر پیاده خواهد شد. در زمان اجرا شاید بسیاری از همشهریان در جریان جزئیات این موضوع نباشند و البته با توجه به اینکه ممکن است اطلاع رسانی ما ضعیف بوده باشد به آنها حق می دهیم ولیکن امیدواریم آیندگان ما این مورد را در طرح تفضیلی لحاظ کرده و پیاده نمایند.
 • در مورد پل سابلاغ ما بعد از مطرح کردن ۶ گزینه آن را تایید کردیم. در هیچ یک از ۶ گزینه قبل بلوار خبرنگار را لحاظ نکرده بودند و با توجه به این عدم اتصال ما مجبور شدیم این گزینه را تایید نمایید. البته ما در آینده خیابان ساحلی را از میدان فهمیده در امتداد رودخانه مهاباد به روستای خانگی خواهیم داشت و در ورودی مهاباد میاندواب نیز یک دهنه پل به مسیر مهاباد به ارومیه خواهیم داشت که در واقع نقش کنارگذر فعلی را خواهد داشت. این مورد در دست مطالعه است.
 • الحمدالله این پروژه ها هم از لحاظ زمانی و هم از لحاظ مالی در بهترین شرایط به اتمام رسیدند. ما در جلسه ای که در استان داشتیم این موارد را با شهرستان خوی مقایسه کردیم که حتی باعث تنش هم شد که چگونه می تواند پلی را در مهاباد با ۶ میلیارد در چنین زمانی به اتمام رساند ولی معادل همان پل با ۱۲ میلیارد و در زمان بیشتر در خوی پیاده سازی شده است.

 

بخش دوم

 

 • در مورد مشکلات حمل و نقل شهری نیز همراهان و همشهریان ما موارد متعددی را تاکنون مطرح نموده اند. این اعتراض ها اغلب دو طرفه و از سمت هر دو مجموعه رانندگان و مسافران است. همچنین وجود تنوع بالای تاکسی ها اعم از گردشی، خطی ، روستایی ، ون و … نیز یکی دیگر از معضلات است. مورد دیگری هم که این روزها زیاد در مورد آن صحبت می شود موضوع خرید و فروش کد تاکسی تلفنی علی الرغم منع قانونی آن است کما اینکه شخص شما نیز نامه استانداری مبنی بر ممنوعیت این مسئله را امضا کرده بودید. در این مورد لطفا توضیح بفرمایید؟

 

 • بنده هر آنچه را که به عنوان قانون در جامعه وجود دارد را عام و برای همه قابل اجرا می دانم. از شما تقاضا دارم مسائل مرتبط با تاکسیرانی باتوجه به اینکه دارای مدیر عامل و رئیس سازمان هستند و از طرف فرمانداری منصوب می شوند و ما تنها به عنوان عضو سازمان در مجموعه حاضر هستیم با خود مجموعه نشستی جهت شفاف سازی داشته باشید.
 • اما در مورد نرخ کرایه باید خدمتتان عرض کنم هر ساله در خردادماه بر اساس بخشنامه ای توسط استانداری ابلاغ شده و تاکسیرانی آن را در اختیار همکاران حاضر در شورا قرار داده و پس از تصویب در شورای شهر ، در شورای ترافیک نیز تصویب شده و ابلاغ می گردد…

 

 • دست شما را در مورد تغییر این نرخ ها باز نگذاشته اند؟

 

 • خیر حداکثر ما می توانیم ۲۰ درصد این ارقام را بالا پایین کنیم که خود این موضوع نیز بایستی در استان تایید شود. البته این بحث در مورد نرخ کرایه ها صادق است ولی ما در مورد شیوه های حمل و نقل دستمان باز است و محدود به تاکسی گردشی و خطی و .. نیستیم همچنانکه در جریان هستید در کلان شهرها تاکسی اینترنتی با استفاده از اپلیکیشن موبایلی در حال مطرح شدن است و این مورد اکنون با اپلیکیشن تاکسی یاب در تهران در حال انجام است.
 • مورد دیگر بحث ظرفیت تاکسی ها در داخل شهرها است که همانند منابع نیروی انسانی محدود است و این آمار در مهاباد در حال اشباح شدن است. شما در نظر بگیرید ما در مهاباد ۱۸۰۰ تاکسی داریم یعنی به ازای هر ۹۰ نفر ۱ تاکسی که آماری بسیار عجیب است! معمولا در اغلب بخشنامه ها نیز که ارائه می شود به موضع آمار تاکسی های مهاباد اشاره می شود که باعث تعجب همگان شده است.
 • در مورد موضوع خرید و فروش کد تاکسی نیز بله بنده تایید می کنم که بخشنامه ای از سمت استانداری ابلاغ شده است که موضوع خرید و فروش را ممنوع اعلام می کند اما این مسئله نیازمند یکسری مقدمات است که ما هنوز فاقد این زیر ساخت هستیم و در صورت آماده شدن و ارائه در صحن شورا از سمت مدیر عامل محترم ما آماده کار بر روی آن هستیم. در نهایت بله تایید می کنم که در این بخش مشکلاتی وجود دارد.

 

 • موضوع مهم بدهکاران به شهرداری را میخواهیم مورد بحث قرا دهیم. شهرداری علی الرغم مشکلات عدیده مالی هم اکنون بدهکارانی دارد که مبالغ سنگینی را به این مجموعه بدهکار هستند. شما حاضرید اسامی و مبلغ بدهکاری این افراد و مجموعه ها را ذکر کنید؟

 

 • بله حتما. وقتی ما علنا در مورد بدهکاری خودمان صحبت می کنیم لزومی ندارد اسامی افرادی را که به ما بدهکار هستند را مخفی یا بدهی آنها را کتمان کنیم. بنده در حال حاضر بدهی مجموعه شهرداری را ۳۰ تا ۳۵ میلیارد تومان اعلام می کنم. البته اشاره به این نکته الزامی است بسیاری از این بدهکاری افراد به شهرداری ناشی از رکود حاکم بر بازار مسکن است وقتی شهروندی اقدام به ساخت و ساز می کند و قادر به فروش ملک خود نیست مسلما با چنین مشکلی نیز مواجه می شود. بنده لیست بدهکاران را این گونه اعلام می کنم:

 

 1. مجتمع نگین غرب واقع در خیابان استاد محمد قاضی  ۳۰ میلیارد تومان
 2. مجموعه هلال احمر در میدان شهرداری  ۲٫۳ میلیارد تومان
 3. راه و شهرسازی بابت مسکن مهر ۷ میلیارد تومان

 

 • در مورد نگین غرب باید عرض کنم این مجموعه به رکود خورده است و ما از حدود ۶ ماه قبل جلو فعالیت آن را گرفته ایم اما آیا این کار برای ما تبدیل به پول شده است و ما را به بدهی خود رسانده است؟ نهایتا می تواند بدهی خود را به صورت املاک تهاتر کند که در شرایط فعلی دردی را دوا نمی کند. ما هلال احمر را داریم که موضوع آن را به ماده ۷۷ ارجاع دادیم و بسیاری دیگر از این موارد.
 • بخشی دیگر مربوط به بدهی دولت است که در یک مورد مبلغ ۷ میلیارد تومان بابت بدهی مسکن مهر از سمت مسکن و شهرسازی است. ما بیشتر از یکسال است که پیگیر این موضوع هستیم و علنا اعلام می کنم تا این لحظه ۱ ریال از این مبلغ به حساب شهرداری واریز نشده است. در جلسه آخر به این نتیجه رسیدند که به شرط وجود تخصیص در دولت مبلغ ۲ میلیارد آن را فعلا پرداخت نمایند.

 

 

 • تخفیف های فعلی که در مورد پرداخت عوارض و بدهی ها برقرار است به چه صورت است لطفا اطلاعات تکمیلی را در اختیار کاربران قرار دهید؟

 

 • ما در ابتدای سال درصد تخفیف را ۲۰ درصد اعلام کردیم و اکنون با ابقا همان ۲۰ درصد و اعلام ۳۰ درصد تخفیف جدید، این عدد را مجموعا به ۵۰ درصد رساندیم. اگر تا این زمان بهانه ای برای موضوع گرانی تعرفه ها در مهاباد وجود داشت اکنون این مورد رفع شده است و رسما با تعرفه معادل سال های ۸۴ و ۸۵ عمل می کنیم. بنده به عنوان شهردار تمامی راههای خروج از رکود را تست کرده ام و اعلام تخفیف نیز یکی از این راهها است.

 

 • شما چند روز قبل در مصاحبه ای اعلام کردید که خبر خوشی در مورد پرداخت حقوق پرسنل شهرداری در راه است. آیا این موضوع با استناد به مزایده فعلی صورت گرفته است؟

 

 • با استناد به مزایده و وامی که هم اکنون در حال نهایی شدن است و نامه آن از سازمان همیاری دریافت شده و تحویل بانک انصار شده است. در صورت نهایی شدن این موضوع سریعا نسبت به پرداخت معوقات پرسنل اقدام می کنیم

 

 • در مورد پرونده های حقوقی شهرداری صحبت بفرمایید که در چه مرحله ای هستند؟

 

 • در اوایل روع به کار بنده واقعا هجمه سنگینی بر شهرداری وارد بود. در ابتدای حضور بنده پرونده ورودی مهاباد به میاندواب، شهرداری مبلغ ۹ میلیارد تومان محکوم شده بود. ما با پیگیری مجددانه توانستیم این موضوع را حل کرده و در رای نهایی دیوان عدالت محکومیت شهرداری لغو گردید.ما در تمامی پارک و معابر شهر مدعی داشتیم. پارک استاد مجدی ، خیابان زند ، ایستگاه ۱ فرهنگیان، بلوار بسیج و … تمامی مکان هایی بودند که ما درگیر پرونده حقوقی شدیم
 • بنده اعلام می کنم تاکنون ۱۰۰ مورد پرونده حقوقی رسیدگی شده داریم (از مجموع ۱۷۰ پرونده موجود) که در ۹۶ مورد آن شهرداری برنده اختلاف بوده است و فقط در ۴ مورد محکوم شده ایم که البته حق را به حقدار می دهیم. ۹۶ پرونده آمار بسیار بالایی است که تمام وقت و انرژی مجموعه را می گیرد. مثلا پارک کودک جنب آموزش و پرورش که ۳۰ سال است هر روز یکنفر به عنوان مالک آن معرفی می شود ما هفته قبل حکم قطعی دریافت کردیم که این ملک متعلق به شهرداری است که در آینده نزدیک نیز به سرمایه گذار واگذار می گردد.
 • در مورد خود تاناکورا نیز علی الخصوص در مورد نحوه واگذاری در زمان خود شائبه های فراوانی مطرح است که در صورت نیاز در زمان خود اعلام می کنم.

 

 • در مورد شهرک صنفی کاوه که با توجه به اعلام مزایده و واگذاری فاز ۲ به پیمانکار گویا مشکلات آن نیز مرتفع شده است. بفرمایید پروژه شهرک کاوه و پایانه صادراتی میوه و تره بار در په مرحله ای قرار دارد؟

 

 • ما در قرارداد میدان میوه و تره بار منتظر دریافت تاییدیه بابت ۲ هکتار زمینی هستیم که در محدوده راه و شهرسازی قرار دارد که البته با پیگیری های صورت گرفته این موضوع در مرحله نهایی قرار دارد. زمین مذکور مجموعا ۶٫۵ هکتار است که ۴٫۵ هکتار آن ملک شهرداری و ۲ هکتار آن نیز منتظر دریافت تاییدیه نهایی واگذاری راه و شهرسازی هستیم که انشاالله در سریع ترین زمان نسبت به شروع پروژه مذکور اقدام می کنیم.

 

 • روز گذشته تجمعی از سوی مغازه داران در تاناکورا صورت گرفت .لطفا توضیح دهید که آیا در جریان این موضوع هستید و چه موضعی را در این زمینه اختیار می کنید؟

 

 • بنده واقعا از این موضوع تعجب می کنم چرا باید مانع رفع مشکلات شهری باشیم البته بنده گلایه ای از همشهریان حاضر در آن محل ندارم چرا که اطلاعات نادرستی در اختیار این افراد گذاشته می شود بنده از پشت پرده ها خبر دارم. زمین متعلق به شهرداری و سهم تفکیک آن است. بحث کاربری در این زمین مطرح است. شما در نظر بگیرید کل زیر بنای مجموعه تاناکورا با احتساب ۸ هزار متر فعلی زیر ۲ هکتار است مگر به چه تعداد پارکینگ نیاز داریم. قرار نیست که برای ۲ هکتار عرصه ، ۵ هکتار هم پارکینگ داشته باشیم. ما همین الان قرارداد ۲۵۰۰۰ متر پارکینگ را در آنجا داریم که در ضلع جنوبی مجتمع واقع است. جاالب است بدانید زمین روبروی ۸۰۰۰ متر فعلی که به مزایده گذاشته شده است یعنی حد فاصل بلوار استاد هژار و خیابان فعلی که از کنار زمین مورد مزایده عبور می کند یکی از عجیب ترین پرونده های حقوقی بود که مطرح شده بود. پروانه این زمین فقط و فقط با ۵ میلیارد تومان واگذار شده بود ارزش ملک بیش از ۵ میلیارد تومان است!!! که شکر خدا ما توانستیم آن را پس بگیریم.
 • بنده هیچ گلایه ای از مردم ندارند چرا که اطلاعات نادرست دریافت کرده اند بنده اعلام می کنم که کاربردی زمین مذکور به هیچ عنوان پارکینگ نیست. ملک مذکور متعلق به شهرداری است و این ما هستیم که تصمیم می گیریم که این ملک را چگونه مدیریت کنیم. ملک مذکور در طرح تفضیلی به هیچ عنوان کاربری پارکینگ ندارد که قرار باشد تبدیل به پارکینگ شود
 • ما انتظار داریم مردم در مورد این مسائل بیشتر تحقیق کنند. تمام امورات این مزایده زیر نظر استانداری و کمسیون های مربوطه صورت گرفته است. یقینا در موضوع تجمع پشت پرده هایی وجود دارد که در صورت بروز هرگونه مشکل در این مورد به صراحت در مورد این مسائل صحبت خواهم کرد.

 

 • اگر معتقدید موضوعی است که به زیان شهرمان است لطفا همین الان اعلام فرمایید.

 

 • همچنان که عرض کردم این مسئله تاکنون خللی در روند کاری ما ایجاد نکرده است و اگر احساس کنیم این مورد در حال وقوع است بسیاری از مسائل را بیان خواهیم کرد

 

 • به نظر شما مهاباد پتانسیل پیاده سازی ایده های کلان شهری را دارد. منظور از ایده های کلان صرفا ایجاد خیابان و پارک نیست منظور طرح های کلان همانند راه اندازی قطار شهری ، ایجاد منطقه بدون مالیات و عوارض شهری (Tax Free) و … همانند آنچه در اغلب شهرهای کشورهای ثروتمند عربی حاشیه خلیج فارس در حال اجرا است.

 

 • بذارید پاسخ این سوال شما را با ذکر خاطره ای در مورد دیدار اینجانب با معاون وزیر راه و شهرسازی در تهران شروع کنم. موضوع صحبت ما در مورد ستاد بازآفرینی بود. در انتهای جلسه ما هدیه ای را تقدیم ایشان کردیم که قاب عکسی از مهاباد بود. ایشان در حضور ما هدیه خود را باز کردند. ایشان در یک لحظه با حالتی که احساس کردند خدای نکرده ما قصد داشتیم تصویر شهر دیگری را به نام مهاباد به ایشان بدهیم و با حالتی ناخرسند گفتند که این عکس مهاباد نیست بلکه این شهری در ایتالیا است!!! بنده هم عرض کردم که خیر اینجا مهاباد است و تصویر کاملا واقعی است. ایشان هم تصمیم گرفتند یکی از پرسنل شاغل در انجا را که اصالتی میاندوابی داشت و رفت و آمدهای زیادی به مهاباد داشت جهت راستی آزمایی احضار کنند. شخص مذکور به محض دیدن تصویر گفتند که بله این تصویر متعلق به مهاباد بوده و از سمت ورودی مهاباد-میاندواب گرفته شده است. در همان زمان ایشان قاب عکس را در اتاق خود نصب کردند و طرح رودخانه شهر را نیز به عنوان پروژه ملی لحاظ نمودند که در مورد آن قبلا بحث شده است.
 • مهاباد اگر از بعد زیبایی و گردشگری مورد قضاوت قرارگیرد قطعا دارای این پتانسیل می باشد که به یکی از قطب های گردشگری تبدیل شود. از بعد تاریخی که بنده خود را در جایگاهی نمی دانم در مورد سابقه درخشان تاریخی آن صحبت کنم چرا که تمام آن دوران برای عموم واضح و روشن است. از بعد فرهنگی نیز که سابقه آن به روشنی در مقبره الشعراء و .. خودنمایی می کند.
 • مهاباد شهری است که نه فقط در کشور بلکه در سطح جهانی مطرح است و انکار پتانسیل آن بسیار سخت است. ما اکنون در حال جذب سرمایه گذار خارجی برای شهر هستیم. مطمئن باشید مهاباد در آینده نیز بسیار از آنچه که اکنون دیده می شود تاثیرگذار تر خواهد بود و شک نکنید پتانسیل تبدیل به شهری بزرگی و مرکزی صنعتی و گردشگری و … همانند شهرهای طراز اول دنیا داراست.

 

 • بزرگترین ایده که در زمان مدیریت خود بر شهرداری مهاباد داشتید و نتوانستید پیاده کنید چه بود؟

 

 • بزرگترین برنامه ای که برنامه برای مهاباد داشتم و نتوانستیم آن را به صورت کامل پیاده کنم حل ترافیک هسته مرکزی شهر بود. شما زمان انتظار حرکت از میدان شهرداری تا خیابان صلاح الدین ایوبی و نهایتا ۳ راه وفایی را در نظر بگیرید که واقعا طولانی است و حل این مورد جزو برنامه های شهرداری بود که متاسفانه با توجه به رکود و هزینه بر بودن این حرکت نتوانستیم به سرانجام برسانیم.
 • هرچند بنده معتقدم در راستای تمرکززدایی از هسته مرکزی و دور کردن ترافیک از مرکز شهر کارهای بسیار خوبی در خیابان جام جم ، سرداران و .. صورت گرفت.
 • مورد دوم ما قول ایجاد فرهنگسرا را در مهاباد داده بودیم که متاسفانه این مورد را نتوانستیم جامه عمل بپوشانیم. ولی در در مورد سایر پروژه ها خدا را شکر توانستیم تا حد زیادی وعده هایمان را به سرانجام برسانیم.
 • در زمینه کارهای فرهنگی همچنانکه مستحضرید قدم های بسیار بزرگی برداشتیم. مقبره الشعراء که برای مدت های طولانی رها شده بود و از سال ۶۷ طرح ارتقاء آن در دست بررسی بود علی الرغم هجمه سنگین تبلیغاتی بر روی مجموعه شهرداری توانستیم مقبره الشعراء را به شرایط  فعلی برسانیم. در مورد سایر کارهای فرهنگی مانند احداث قرائت خانه ها ، برگزاری همایش ها آنچه که ما در نظر داشتیم را تا حد زیادی توانستیم به سرانجام برسانیم.

 

 • اگر بخواهید به عملکرد خوتان نمره بدهید چه نمره ای را برای خود در نظر می گیرید؟

 

 • بنده وجدانم راحت است. در مورد موضوع نیروی انسانی من نمره کامل را به خودم می دهم. در مورد موضوع کارهای عمرانی نمره ای در حد میانه را برای خود قائلم. ولی صراحتا اعلام می کنم که بنده تمام نیروی خود را در این زمینه گذاشته ام و وجدانم راحت است.

 

 • در انتها اگر صحبتی با مردم دارید بفرمایید؟

 

 • بنده از مردم فهیم مهاباد در شرایط سخت کنونی انتظار دارم دنبال حاشیه نباشند و سعی کنند جهت خروج از شرایط فعلی با ما همکاری کنند و واقع بینانه به موضوع بنگرندو کردستانی شخصی است که زمانی به زمجموعه شهررداری وارد شده و زمانی نیز خارج می شود. در اتاق بنده باز است تا در هر زمانی شهروندان مراجعه نمودند آنها را با واقعیت روبرو کنم.
 • آینده حقاق زیادی را مشخص خواهد کرد و بنده نیز قضاوت را به آیندگان واگذار می کنم.
نمایش بیشتر

هـه‌ژار رحـیـمـی

دانشجوی دکتری هوش مصنوعی علاقه مند به ترجمه و نوشتن در حوزه های تخصصی IT ، سیاست ، اقتصادی و اجتماعی

‫۳۳ دیدگاه ها

 1. کسی به نام همکار شهردار نوشته مغازه ای فرخته نشده ،مطمئنا ایشان همکار ما نیست ،یعنی مغازه ای در ترمینال وتره بار فروخته نشده ، خوبه ادم دروغی هم میگه انصاف داشته باشه
  مگر این مغازه داخل ترمینال و تره بار مردم نمی بینن که شما داری کتمان می کنی .

 2. سلام ـ جناب کوردستاتی دیشب در مصاحبه با اقای ستوده نذاشتی حرف بزند و پیشقدم شدی گفتی خبر خوش فردا به حساب کل پرسنل یک و نیم ملیون واریز میشه ـ نه تنها این امر شما درست نبود تنها پانصد تومان به حساب فضای سبز واریز شد به گفته این دوستمون این خبر خوشت بود واقعا همه کاره شهرداریی مهاباد کیه که شب با تمام قدرت در جلوی دوربین تلویزیون و تمام دیدگان مردم ادعای واریز کردن حقوق را داری اما دریغ از یک ریال .چرا روشن نمیکنی جریان چیه من از جانب خودم مطمئنم که با فروش مغازه های تاناکورا هم معوقات کارگران بینوای شهرداری وصول نمیشود و جنابعالی گربه ی دیگری میرقصانی وسلام

 3. با عرض سلام خدمت همشهریان عزیز
  در خصوص صحبتهاى همشهرى گرامى به نام تاناکوراچى نیاز به روشنگریست :
  ١-غرفه هاى میوه فروشى ورودى شهر از سمت میاندواب و بلوار پرستار و کوى فجر به هیچ عنوان فروخته نشده و در جهت ساماندهى به افرادى که قبلا در محل میدان میوه میدان آرد یا محلهاى دیگر به صورت دستفروشى مشغول میوه فروشى بودند به صورت اجاره (گاها رایگان به افراد مستمند و تنگدست) داده شده است و تماما در اختیار و مالکیت شهردارى میباشد.
  ٢- در مورد میدان آرد کل پروژه فقط در طبقه همکف آنهم حدود ۵٠ مغازه دارد که قاطعانه عرض میکنم که یک مغازه هم شهردارى نفروخته چون اصلا هدف درامد پایدار بوده نه فروش ملک!! والا خیلى پیش از این با وجود این همه مشکلات مالى سهم شهردارى از پروژه یکجا واگذار میشد! در آینده ثمرات این تحمل فشار را همشهریان عزیز خواهند دید. گرچه با چندماه حقوق نگرفتن بسیار در مضیقه و تنگنا هستیم اما خدا بزرگ است و انشالله مشکلات مرتفع و حقوقمان را دریافت خواهیم کرد. به قول معروف این نیز بگذرد…

  1. ممنونم از پاسختون.هدف از بحث اول،استفاده ناجور از فضای سبز و پیاده رو در دو محل ذکر شده و تبدیل به تجاری سوت و کور بود.ضمنا میگین ساماندهی دستفروشا،یعنی دیگه شهر ما دستفروش نداره.خیابانها چیز دیگه ای میگن.در ضمن اداره شهر با دلسوزی نمیشه.مدیریت صحیح میخواد.بیست تا مثلا فقیرو سامان داده،صد تا کارگرشو بیرون کرده،پول بقیه رم نداده.تازه شم داره پارکینگ تاناکورا رو میفروشه.مگه شهر فقط مغازه میخواد.خدمات نمیخواد.اگه راست میگه بالای تاناکورا رو تموم کنه.
   دوما،این مغازه های میدان آردی را که بالاخره باید بفروشه.منم تاناکورام و میدونم سرقفلی میفروشه نه مالکیت.ولی باید بفروشه.دیگه باقیش داستانه.شما هم لطفا در آمد پایدار نگو،که اگه مدیریت همون وصولی هر سالو داشت الان وضعش این نبود.پایداری پیشکش.

 4. شهردار عزیز چرا خانقاه و یوسفکند را به محدوده شهر اضافه نمیکنید ما ساکنان خانقاه که به واقع خود یک شهر بزرگ است اما بی امکانات و بی پارک و فضا های ورزشی و بهداشتی و آموزشی یعنی برای شهردار و شهر ۲۰۰ هزار نفری مهاباد اینقدر سخته که این سه چهار شهرروستای حاشیه مهاباد رو ببیارند جزو محدوده شهر واقعا از بی امکاناتی نمی دونیم چیکار کنیم دهیاری خانقاه با جمعیت ۸ هزار نفری بودجه اش ۳۰ تا ۴۰ میلیونیه ایا این حسابیه؟؟؟؟
  جناب شهردار شما که فرد با وجدانی هستید حداقل به این جا خدمات رسانی اولیه رو انجام دهید خواهشا
  گودرزی_ خانقاه

 5. آقای کردستانی،شما که دارین کلی مغازه داخل شهر تو میدان آردی میفروشی.کلی مغازه جدید هم تاناکورا فروختی،با این وضعیت کاری که ما داریم اونجا.کلی هم مثلا میوه فروشی فروختی تو پارک ورودی شهر و دیوار بیمارستان که همه شون خالین.ضمنا نصف تره بارم که مغازه کردی و فروختی.تازه میگن یکیشم به فقیرترین عضو شورا رسیده.اینا که به عقل قبلیها هم نرسیده بود.درآمد یکسالت به اندازه ی شش سال اونا بود.کارم کردن.حقوقم دادن.شایدم یه کارایی کردن،ولی سو مدیریت الان معلومه.همه ی مردم میفهمن.حالا چرا کار خوابیده و حقوق نداری،بهتره به درون خودتون و اداره تون نگاه کنی.خدا همه مونو هدایت کنه.

 6. دوباره سلام ـــــ حالا من فضای سبزی با پانصد هزار تومان چکار کنم کرایه خونه بدم قبضهای پرداخت نشده و همه در آستانه قطع را چطور پرداخت کنم ـ من که از تیرماه حقوق نگرفتم و سه ماهه اخراج شدم بدون تصویه حساب مگر با رسمیا چه فرقی داریم ایا ما زن و بچه نداریم ـ چرا میگی هزار کرگر اماده بکار داریم شما که از شهریور طی سه مرحله تا ابانماه تما پرسنل فضای سبز را بیرون کردید پس چرا میگی ۱۰۰۰نفر اقامگر ما از یک سیاره دیگه اومدیم چرا مهاباد را با سردشت مقایسه میکنی؟ من تا دیروز واقعا شما را یک نفر فعال و خادم شهر میدونستم اما امشب فرمودید در شبکه مهاباد فرمودید خبر خوش ! ایا خبر خوش ۵۰۰تومان بود که در مورخ ۱۹/۱۰/۹۵ قولش را داده بودید ـشما که نمیتوانید کلامتان را عملی کنید چرا دل ما و خانواده ی بدبختمان را الکی خوش میکنید؟

 7. سلام .قبل از هر چیز امیدوارم هوال حرفهایم را کوتاه نکنی ــ من تعجب کردم امشب شهردار در تلویزون گفت کارگران فضای سبز یک میلیون دیروز دریافت کردن یا ایشان طلاع ندارن یا ۵۰۰هزار مان گم شده ـ اقای شهردار به حساب ما کارگران فضای سبز ۵۰۰هزارتومان خالی واریز شده حال پرسنل رسمی ۱/۵۰۰/۰۰۰تومان رفت جیبشون وچند هفته پیش هم یک ملیون ـ دریافت حقوق را با بیمه ۲/۵۰۰/۰۰۰ تومان اعلام میکنی فیش اعلام حقوقم را بیارم که از فروردین از ۱/۲۵۰/۰۰۰تومان بالاتر نرفته تازه بیمه هم از اردیبهشت واریز نشده ـــ ای خدا ما کجا زندگی میکنیم

 8. سلام خدمت دوستان هه وال. جناب شهردار محترم کاش حداقل با استعفا خودتون به مردم ثابت می کردین که شما جز ی از کل نیستید که فقط خواستار فرا فکنی و بی مدیریتی خودتون و شوراهای عزیز را بیشتر در مشکلات به وجود اماده مقصر می دونستید تا مشکلات بین المللی واقعا مشکلات بین المللی دیوار ش خیلی کوتاه که مسولین بدونه مدیریت به اون پناه می برن.لازم می دانم عرض شهردار محترم نمایم که گفتن کسی در دوره ایشان جذب نگردیده در مصاحبه بعدی بهش عرض نماید که اینطوری نیست برادر و خواهر فلان شورا در مجموعه کتاب خانه خواهر زاده فلان در شرکت غلان و,,,,زیادن ظمنا بنده فوق لیسانس عمران و عضو نظام مهندسی جندین بار برای کار پیمان کاری خدمت شهردار محترم رسیدم ولی جای بنده باید عوامل شورا ها با سابقه بی سابقه کار کند..وبازم در خیلی موضوع های مرتبط به حضور مردم با فرهنگ مهاباد عرض کردم مشکل ومسبب تمام این معضلات خود مردم هستن چون انتخابات در دیار ما شده خانوادگی ویا وابستگان نماینده های مقام طلب اکنون مردم درس بگیرند که شهر افراد دلسوز وبا سواد ومعتمد می خواد نه کسانی که با افکار یک نفر نماینده وارد بدنه شهر و شوند ویا مدارک سیاه وسواد سیاه داشته باشند و به شهردار عرض می نمایم برای اداره شهر و تامین مالی شهر درامد پویا لازمه نه بوجه تحقق یافته یا نیافته و مستلزم مدیران اینده نگر و مدیر ان دلسوز است نه در عرض دو سال و نیم نود ملیارد در شهر تخصیص به طرحهای داده شوند که در شرایط کنونی جز لزومات نبودن و اولویت شهر نبودن..

 9. سلام بر هه وال عزیز، ضمن تشکر از شما و احترام به نظر مخاطبین عزیز،انتظار این است نظر دوستان را بدون ارائه مستندات به هه وال ثبت نفرمایید چون ممکن است افرادى با نام جعلى صرفا جهت تخریب بعضى چهره ها مطالبى بنویسند، براى نمونه درباره ى پسر اقاى … هر سه مطلب قید شده نادرست میباشد و ایشان :استخدام شهردارى نیست – پایان خدمت دارد – دارای فوق دیپلم معمارى است

 10. زمستان میره و … . امیدوارم شهردار بعد شمام همچین حرفایی نگه.ضمنا شهردار جان،چرا شفاف اسناد رو نمیکنی.یا نداری و عوامفریبی میکنی،یا داری و مماشات میکنی،که در هر دو حالت گناهکاری.کاش یه مناظره ترتیب میدادین تا قبلیام حرفشونو بزنن و ازشون بابت کاراشون سوال بشه.

 11. قبلنا هر کی میرفت شهرداری میلیارد می شد آقا خونه ماشین سانتافه و اصلا برو بیایی بود طرف بهترین ماشینی که تو عمرش سوار شده بود تاکسی خطی محلشون بود یهویی فردا پژو بعد کیا بعد هیوندای
  اما این دوره هر کی رفت ورشکسته شد
  نمی دونم داستان چیه
  ولی حل میشه شاید نوه هامون دیدن

 12. من سال نود اومدم رفتگری.شهرداری،خیابان و پارک و … اضافه کرده بود.دوستمم اومد آبیاری.بعد یه دفعه پارسال دوستم رفت تو اداره و من همونجا موندم.الانم نیرو زیاد اومده،من باید برم،چون شرکتیم.دوستمم میمونه چون…. الانم با قبل فرقی نداره.

 13. آقای شهردار چرا از عجایب دوره ۶ ساله نمیگین
  شما که اسناد را دم دست دارید
  چرا نمی گید چه روی داده چه فضاهای سبزی که آقایان فروختند و پولش را به جیب زدند
  خیابان کوی زیبا را تبدیل به بن بست کردند و زمین های انتهای آن را فروختند
  جناب شهردار مردم انتظار شفاف سازی واقعی دارند

 14. شهردار عزیز،حالا،امروز از این فرمایشاتتون آبی گرم نمیشه.لطفا به اوضاع سر و سامان بده.من کارگر چه گناهی دارم که اموز شرمنده ی زن و بچه هامم.به جای فرافکنی،لطفا حقوق ما رو بده.نه اینکه مزدمو باید قبل خشک شدن عرقم بگیرم.خدا روزی رسانه،ولی شما وسیله شی.کار ت رو درست انجام بده.خدا هم کمکت میکنه.

 15. مطمئنا باید مشخص بشه چه کس یا کسانی پشت این خیانت های بزرگ به شهر بوده اند؟ شاید زمان آن رسیده بی پرده تر صحبت کنیم و بگیم واقعا هر نفر چه میزان در حق شهروندان ناحقی کرده
  در مورد ثروت های بادآورده افراد و انهایی که یک شبه از فرش به عرش رسیدند نیز کاش صحبت می کردید

  1. واقعا چرا و با چه قانونی افراد خاصی به ثروتهای نجومی شامل نقدی و غیر نقدی مثلا زمین . باغ . …. شده اند اگر دست پنهانی هست چرا بعد چرا حالا نه که خود رهبر فرمودن دست فساد رو باید قطع کنید

 16. مگه شما آقای کردستانی،قبلا دور قبل،مسئول تطبیق مصوبات شورا ی شهر توی فرمانداری وقت نبودی.تازه یه مدتم که معاون شهردار اونوقت مهاباد بودین.پس چرا اونموقع این حرفا رو نمیزدی.الان از این حرفا چه نیتی داری؟
  شمام به همون اندازه مقصری،اگه تقصیری بوده.

 17. پس پدر آقای … قبلا استخدام شده مثلا؟
  پسر آقای … بدون دیپلم و پایان خدمت در دور قبل استخدام شده؟

  هه وال شفاف نوشتم چون شفافی و جسور جواب بخواه رسانه رک مهاباد

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا