مهمترین های هەواڵورزشی

بررسی آخرین وضعیت تیم امید شهرداری مهاباد در مصاحبه با بایزید ریحانی مربی فصل گذشته این تیم

تیم امید شهرداری مهاباد در فصل گذشته ، با درخشش ستارگان جوان خود توانست افتخارآفرینی کند و ضمن قهرمانی در لیگ یک امیدهای کشور ، به لیگ برتر صعود کند. اما گویا سناریو “یکسال همه ، یکسال هیچ” قرار نیست دست از سر مهاباد و علی الخصوص ورزش این شهرستان بردارد و این فصل متاسفانه خبرهای خوبی از این تیم به گوش نمی رسد. هرچند تعدادی از مسئولان شهرستانی در تماس های تلفنی به صورت شفاهی اذعان نمودند که شهرداری مهاباد فصل آینده را تیم داری خواهد کرد ولیکن تا این لحظه این مسئله به صورت رسمی اعلام نکردیده است.

پیرو روشن شدن همین موضوع و درج خبر آغاز تمرینات تیم در  هه وال ، روز سه شنبه موخ ۸ تیر سال ۹۵ ، پای صحبت های بایزید ریحانی مربی فصل گذشته تیم امید شهرداری مهاباد ، در محل استادیوم آزادی مهاباد نشستیم. آنچه که در زیر میخوانید صحبت های کامل این مربی زحمتکش است که به صورت کامل در این رسانه منعکس شده است.

 

+ ضمن عرض سلام و تشکر از حضرتعالی بابت زمانی که در اختیار ما قرار دادید خواهشمند است خودتان را برای همراهان هه وال معرفی فرمایید:

 • بسم تعالی بنده بایزید ریحانی هستم مربی فصل گذشته تیم فوتبال امید شهرداری مهاباد و مربی سایق تیم های کیوان مرغ ، موکریان ، مقاومت موکریان ، سامان ویلا ، دارایی و دخانیات. در خدمت شما هستم و از حضرتعالی نیز ممنونم که تشریف آورید و تصمیم دارید واقعیت های فوتبال ناپاک مهاباد را بازگو نمایید چرا که برای بنده در این مدت مسجل شده است که  هه وال تنها رسانه ای است که اخبار و واقعیت ها را بازگو می کند.

+ شما فصل قبل به همراه تیم و جوانان افتخارآفرین این تیم فهرمان لیگ یک کشور شدید. لطفا در مورد فصل قبل و  شرایط حاکم بر تیم صحبت بفرمایید.

 • اولا که حضور بنده فصل  به صورت اجباری و به خاطر اصرار تعدادی از برادران شورا بود چرا که بنده معتقدم در آن سیستم جایی ندارم و این سیستم انسانهای خاص خود را می طلبد چرا که در این سیتم تعداد از دوستان حضور دارند (بجز شهردار محترم و سایر دوستان شورا که بنده براشون احترام قائلم )که فکر می کنند این تیم ارثی است که به آنها رسیده است و بایستی تحت هر شرایطی بالاسر تیم حضور داشته باشند. بعد از شروع تمرینات با یک تیم ضعیف و بازیکنان سطح پایین ، بنده به صورت شبانه روزی در شهر های همجواز اقدام به جذب بازیکن نمودیم تا با همکاری آقای بیداد بتوانیم این تیم را قهرمان کنیم. پس از قهرمانی تیم نیز دوستان دست بردار نبودند و چون در تیم بزرگسالان نتوانسته بودند عملکرد مثبتی داشتند اقدام به تحریک بازیکنان جوان تیم من کردند. بنده مدرک دارم که با پیامک به بازیکنان بنده اعلام کردند که برای این تیم بازی نکنید. این کار بسیار زشت است و تاثیرات بسیار نامناسبی را در فوتبال این شهرستان می تواند داشته باشد. متاسفانه فوتبال مهاباد خانوادگی است و گویا بایستی تا انتها نیز به همین منوال طی مسیر کند.

+ تیم امید شهرداری با وجود تمام مشکلاتی که ذکر فرمودید فصل قبل را قهرمان شد. شما چه عاملی را باعث بوجود آمدن این شرایط می دانید که تیمی با وجود مشکلات ذکر شده باز هم بر سکوی نخست تکیه بزند؟

 • ما فصل گذشته استارت کار را با حمایت شخص شهردار محترم و برادران شورا زدیم. ولی متاسفانه عمکلرد ضعیف مسئولان تیم بزرگسالان و کارهای عجیب دست اندرکاران این تیم باعث تغییر رویه شد. به عنوان مثال بازیکنی را با بزرگنمایی استخدام کردند و مبلغ ۳۰ میلیون تومان به ایشان پرداخت کردند . این تیم حتی در لیگ ۳ هم نتوانست نتیجه بگیرد و به عنوان مثال تیمی از بناب با صرف هزینه ۱۰ میلیون تومان باز هم امتیاز بیشتری از این تیم کسب کرد. متاسفانه صرف هزینه ۵۰۰ میلیون تومانی برای تیم بزرگسالان و عدم گرفتن نتیجه باعث گردید دوستان شهرداری و شورا نیز نسبت به تیم امید دلسرد شوند. تیم امید شهردارای در مهاباد همانند تراکتورسازی ، زریوار و … دارای جایگاهی مردمی بالایی است و تنها تیمی بود که علاوه بر گرفتن نتیجه فوتبال خوبی را نیز ارائه می کرد.

+ در حال حاضر وضعیت بازیکنان فصل قبل این تیم که شاگردان شما بودند چگونه است؟

 • متاسفانه در شرایط فعلی بازیکنان دارای شرایط روحی نامناسبی هستند و اغلب از وضعیت فعلی سرخورده شده اند. بازیکنان در شرایط روحی مناسبی نیستند و ایکاش دقایقی قبل در محل حضور داشتید و شاهد بودید حتی چمن و توپی برای تمرین در اختیار این بازیکنان نیست و بر روی آسفالت میدویدند. این نشانه نابودی پتانسیل این تیم است

+ اکنون چارچوب کلی تیم در چه شرایطی است؟

 • چارچوب کلی تیم متاسفانه تاحدودی از هم گسیخته شده است و این تیم عملا ساختار خود را از دست داده است. متاسفانه تعدادی از دوستان در شورای شهر فکر می کنند بنده درخواست پروانه ساختمانی کرده ام ! و دنبال درامدزایی برای خود هستم. در حال حاضر این تیم فاقد سرپرست و ساختار کلی است.

+ لطفا بیشتر توضیح دهید این مشکلات شامل چه چیزهایی است؟ آیا فقط نبود سرپرست یا مشکلات دیگر از جمله اسپانسر ، لباس ، محل تمرین و …؟؟

 • در هیچ جای ایران انحلال تیم به این راحتی نیست. چرا تیم های تراکتور سازی تبریز، شهرداری ارومیه و … منحل نمی شوند. ولی در مهاباد شاهد هستیم عملا هیچ سهمیه ای نداریم در هیچ رده سنی. مسئولان رو چه حسابی اقدام به انحلال تیم می کنند؟ تیم امید میتواند مردمی باشد و با بلیط فروشی نیاز های خود را رفع کند مگر هزینه این تیم چقدر است. بازیکنان امید ۲۰۰ هزار تومان حقوق می گیرند.

+ وضعیت فعلی خودتان در این تیم چگونه است؟ آیا قراردادتان با تیم به اتمام رسیده است یا کماکان مربی تیم هستید؟

 • بنده و هیچ یک از بازیکنان در این فصل قراردادمان را تمدید نکردیم و کماکان معلق هستیم. اگر مسئولان بنده را لایق دانستند که دست بوسشان نیز هستم و اگر هم که بنده را قبول ندارند خب تیم را به مردم واگذار کنند. ما تمرینات را شروع کردیم. از مسئولان تقاضا دارم لطفا اجازه ندهند به سرنوشت لیگ استانی تیم های کیوان مرغ و شهرداری دچار نشوند که هر دو تیم منحل و امتیاز یکی به میاندواب و دیگری به سلماس واگذار گریدد. این برای مهاباد به عنوان مهد فوتبال غرب ایران ننگ است که تیم نداشته باشد.

+ ما طی تماس که با دوستان در تربیت بدنی داشتیم دوستان مدعی بودند که تیم کماکان پابرجاست ولی برای ادامه مسیر با شما قراردادی ندارند و در این زمینه تصمیمی اخذ نشده است. نظر شما چیست ؟ شما در آنجا با شخص خاصی صحبت کردید که تصمیم گرفتید تمرینات را مجددا شروع کنید؟

 • این تیم مشخص نیست قرار است چه آینده ای داشته باشد. کسی هم نمی تواند برای بنده تصمیم بگیرد که چیکار کنم. بنده تمام سعی خود را خواهم کرد تا این تیم به سرنوشت بزرگسالان دچار نشود. بنده شخص برای مهم نیست فقط تیم پابرجا بماند بنده نباشم هر کسی دیگه باشد . بنده مایل هم نیست بمانم

+ فصل قبل با وجود همه مشکلات قهرمان شدید. با وجود تمام مشکلات شما به عنوان مربی تیم قهرمان روبروی بنده هستید. آیا دوستان تربیت بدنی و شهرداری تاکنون دلیلی برای اخراج مربی که تیم را قهرمان کرده آورده اند یا خیر؟

 • اولا تیم امید شهرداری هنوز بلاتکلیف است. متاسفانه تعدادی از دوستان شورای معتقدند فوتبال لطمه بزرگی به شهر وارد کرده است این تیم ۵۰۰۰ نفر را به استادیوم اورد و دستاوردهای خوبی را داشته است. بذارید بنده نباشم ولی تیم سرپا بماند اشکال ندارد بنده باشم یا خیر . من خودم این توانایی را دارم تیم جدیدی سازماندهی کنم و معتقدم بزرگترین اشتباهم حضور در تیم شهرداری بوده است.

+ این تیم چه امکاناتی و در چه سطحی برای شروع کار نیاز دارد؟

 • متاسفانه اطلاعات اشتباهی را به عرض دوستان شورای شهر رسانده اند و از شما تقاضا دارم حتما منتشر کنید. به عرض دوستان رسانده اند که این تیم برای شروع تمرینات و حضور در مسابقات احتیاج به بودجه ۵۰۰ میلیون تومانی دارد!! و به همین دلیل انگیزه این دوستان از بین رفته است. این تیم با همه امکانات ۵۰ میلیون تومان بیشتر نیاز ندارد. بنده معتقدم حذف این تیم خیانت به مهاباد و شهروندان است

+ دوستانی که در مورد هزینه ۵۰۰ میلیونی صحبت کرده اند استدلالی نیز برای حرف خود ارائه داده اند؟

 • خیر . بنده ۳۰ سال است تیم داری می کنم بازیکن امید ماهیانه ۲۰۰ هزار تومان پول می گیرد که جمعا ۳۰ میلیون تومان در سال نخواهد شد اگر ۲۰ میلیون تومان هزینه های جاری نیز در نظر بگیریم میتوان هزینه ۵۰ میلیون تومان را برای این تیم متصور بود. بنده در نامه ای به شهرداری محترم نیز این موضوع را اذعان نمودم که باعث تعجب دوستان شد. متاسفانه سابقه هزینه ۵۰۰ میلیونی برای تیم بزرگسالان و استفاده از بازیکنان غیر بومی با قیمت های نجومی و مربی غیر بومی با ۸۰ میلیون تومان برای ۳ ماه این ذهنیت بد را بوجود اورده است. به نظر من شهردار و شورا نیز با دید هزینه ۵۰۰ میلیون تومانی نسبت به این قضیه نگاه می کنند در حالیکه این تیم اینقدر هزینه ندارد ما حتی می توانیم با بلیط فروشی هزینه های تیم را تامین کنیم

+ تاکنون در مورد این مسایل جلسه ای با شما داشته اند؟ از شما خواسته اند نظرات خودتان را بیان کنید؟

 • متاسفانه باندی در فوتبال مهابباد فعال هستند که در حال دیکته کردن نظرات خود به مسئولین هستند. متاسفانه فوتبال شهر خانوادگی و طایفه گرایی شده است . از کسی اسم نمی برم ولی این فوتبال بسیار ناپاک است

+ این ناپاکی ها برای چه کسی استفاده دارد و از کدام منابع سرچشمه می گیرد؟

 • متاسفانه این چشم و هم چشمه بر فوتبال شهر غالب شده است. بزرگسالان نمی خواهد امید نتیجه بگیرد و بنده نیز دوست نداشتم برگسالان نتیجه بگیرد. بنده رک هستم و حرف خودم را میزنم این دوستان از دقیق اول اقدام به کوری خوانی کردند و بازیکنان جوان و احساسی تیمم را تحریک کردند که تیم نتیجه نگیرد. بنده برای دریافت ۱ توپ ساده مشکل داشتم. حتی اطلاعات غلط به مربی غیر بومی دادند و گرنه تیم دسته ۳ چه احتیاجی به ۱۰ بازیکن غیر بومی دارد. فوتبال در شهرداری توسط عده ای قرق شده است و این مسئله در مورد استادیوم ها نیز برقرار است و ما چند نفر مربی بدون پشتوانه در این وسط مانده ایم

+ مهاباد در گذشته بازیکنان بزرگی همچون مجید اسکندری و محمد آزادی را تحویل فوتبال کشور داده است و در زمینه مربیگری نیز زنده یاد آقای شرافتی توانستند در همین استادیوم تیم بهمن کرج (پیکان تهران ) فعلی را با وجود داشتن بازیکنانی نظیر نیکبخت واحدی و هادی طباطبایی با شکست روبرو کند. برای استفاده از مربی غیر بومی دوستان چه توجیهی دارند. آیا شما فاقد مربی در این سطح است؟

 • به هیچ عنوان کمبود مربی نداریم. متاسفانه دید دوستان نسبت به فوتبال صحیح نیست. من مربی زمانیکه به شورای شهر مراجعه می کنم همانند شخصی که برای دریافت پروانه ساختمانی مراجعه می کند برانداز می شود. متاسفانه دوستان (باستثناء جناب سید رئوف سیدی) در شورای شهر فاقد دید ورزشی هستند.

+ به عنوان مربی چه انتظاراتی دارید و چه امکانتی نیاز دارید تا با قدرت سال قبل شروع کنید؟

 • تیم ما با بازیکنانی از مناطق حاشیه مهاباد که اغلب متولدین ۷۸ و ۷۷ هستند اکنون اماده است. هیچ انتظاری هم از مسئولین ندارم ولی احساس می کنم دوستان تمایلی برای نتیجه گیری ندارند. از شما تقاضا دارم منتشر نمایید از آقای محمودزاده تقاضا دارم روز اول که برای تبلیغات انتخابات به زمین استادیوم امدند ما با آغوش باز استقبال کردیم ما هم مثل تمام شهروندان رای دادیم. از ایشان تقاضا دارم لطفا فوتبال این شهر را تبدیل به باند و باند بازی نکنند که متاسفانه اکنون از طرف ایشان کارهای نامناسب زیادی انجام می گیرد. از ایشان از طریق رسانه شما تقاضا دارم لطفا جناب محموزاده به حرفی که در بین این جوانان ایراد کردید عمل نمایید. از دوستان شورا نیز تقاضا دارم حاضرم بنده سمت خود را تحویل دهم. داد و بیدا بنده برای این است که تیم پابرجا بماند و بنده اولین نفری هستم که تیم را تحویل خواهم داد

 

هه ژار رحیمی

 

نمایش بیشتر

هـه‌ژار رحـیـمـی

دانشجوی دکتری هوش مصنوعی علاقه مند به ترجمه و نوشتن در حوزه های تخصصی IT ، سیاست ، اقتصادی و اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا