بین المللسیاسیمهمترین های هەواڵ

بیانیه بریتانیایی (استعمارگرانە) وزارت امور خارجە آمریکا در مورد برکناری مسعود بارزانی از ریاست اقلیم

نکتە: بریتانیا هم بعد از برکناری افراد از منصب قدرت همان بیانیە ها را بعد از کنار گذاشتنشان می نوشت. در این بیانیە بە وضوح دیدە می شود کە آمریکا موافق و همچنین منتظر برکناری بارزانی بودە است.

واشنگتن از اقدام بارزانی برای کناره‌گیری از ریاست کردستان عراق تمجید کرد

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از اقدام مسعود بارزانی برای انصراف از ریاست بر اقلیم کردستان عراق و توزیع اختیارات بین قوای مقننه، مجریه و قضائیه این منطقه تمجید کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بیانیه‌ای درباره اقدام اخیر مسعود بارزانی در انصراف از ادامه ریاست بر اقلیم کردستان عراق منتشر کرد.

روز یکشنبه رئیس منطقه کردستان عراق اعلام کرد که از ریاست اقلیم کردستان کناره گیری می‌کند و این مدت دیگر تمدید نمی‌شود.

مسعود بارزانی در نامه‌ای که به پارلمان منطقه کردستان نوشت، اعلام کرد که ترجیح می‌دهد از منصب ریاست این منطقه کناره گیری کرده و این دوره دوباره تمدید نشود.

وی یکشنبه شب در نطقی تلویزیونی پس از اعلام کنارگیری‎ از ریاست اقلیم کردستان عراق تاکید کرد که بغداد همه‌پرسی را بهانه‎ای برای حمله به کردستان قرار داد.

بارزانی ضمن تاکید بر اینکه «به جز کوه‎های کردستان هیچ کس کنار ما قرار ندارد»، از آمریکا هم به دلیل حوادث صورت گرفته در «کرکوک» انتقاد کرد.

حال، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بیانیه‌ای با عنوان «انتقال و گذار سیاسی در اقلیم کردستان عراق« منتشر کرد.

در بیانیه «هیثرت نوئرت» آمده است: «ایالات متحده تصمیم مسعود بارزانی برای ادامه ندادن یک دور دیگر به عنوان رئیس‌جمهور اقلیم کردستان عراق و رای‌گیری در پارلمان کردستان عراق برای تقسیم اختیارات ریاستی جمهوری به دیگر نهادهای حکومت منطقه‌ای کردستان را ستایش می‌کند. رئیس‌جمهور بارزانی شخصیتی تاریخی و رهبری شجاع برای مردمش و همچنین در جنگ اخیر ما برای جنگ با داعش است. تصمیم او نمایانگر اقدامی سیاست‌ورزانه در برهه‌ای سخت است».

وی ادامه داد: «اکنون آمریکا به تعامل فعال با نیچروان بارزانی نخست‌وزیر و قباد طالبانی معاون نخست‌وزیر حکومت منطقه‌ای کردستان به آینده نگاه می‌کند. یک حکومت قوی کردستان در درون یک عراق یکپارچه و فدرال، برای ثبات بلند‌مدت و اطمینان از شکست داعش، ضروری است. ما از همه احزاب کُرد می‌خواهیم برای حل موضوعات باقی مانده اختلافی و آمادگی برای انتخابات سال ۲۰۱۸ با هم کار کنند».

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین از بغداد و اربیل خواسته که با توسل به قانون اساسی عراق، فورا اختلافات را حل کنند.

نمایش بیشتر

هـه‌ژار رحـیـمـی

دانشجوی دکتری هوش مصنوعی علاقه مند به ترجمه و نوشتن در حوزه های تخصصی IT ، سیاست ، اقتصادی و اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا