سیاسیمهمترین های هەواڵ

پیش‌بینی نیوزویک درباره آینده بارزانی

مجله نیوزویک آمریکا در گزارشی نوشت: تنش در روابط بغداد و اربیل احتمالا منجر به کناره‌گیری بارزانی شود.

این مجله در گزارش خود آورد، بارزانی همچنان از سال ۲۰۰۵ در قدرت است و همه پرسی ماه گذشته را رهبری کرد اما پیشنهاد تعلیق نتایج همه‌ پرسی را هم اخیرا مطرح کرد.

به نوشته این مجله، با این وضعیت ملتهب شمال عراق احتمال این که بارزانی هر لحظه استعفایش را اعلام کند، وجود دارد.

به موجب گزارش این مجله، کمال گومانی، محقق “آکادمی آزادی سیاست‌ها در خاورمیانه” نوشت، ممکن است بارزانی آماده کاهش دوره ریاستش برای هشت ماه باشد و بخواهد قدرت را به یکی از اعضای خانواده‌اش واگذار کند به طوریکه به نظر می‌رسد به شکستش در تلاش برای تشکیل کشور کردستان اعتراف می‌کند. همچنین این گونه استنباط می‌شود ایران عراق، ترکیه حتی اتحادیه اروپا و آمریکا از او راضی نیستند و حضور او در قدرت هیچ مشکلی را حل نمی‌کند.

عبدالله حویز دیگر محقق بخش خاورمیانه مجله نیوزویک می‌گوید، اگر بارزانی قدرت را ترک کند نیچروان بارزانی نخست وزیر دولت اقلیم جای او را خواهد گرفت و بازنده اصلی مسرور بارزانی پسر مسعود بارزانی است که نقش اصلی در برگزاری همه‌پرسی داشت.

همچنین این مجله با اشاره به اختلافات بین اتحادیه میهنی و حزب دموکرات به عنوان دو حزب اصلی در اقلیم و مواضع جنبش تغییر به رهبری عمر سید علی که خواهان تعویق همه‌ پرسی و اخیرا هم استعفای بارزانی شده، افزود، شکست سیاسی بارزانی به میراث حزب دموکرات کردستان ضربه خواهد زد.

نمایش بیشتر

هـه‌ژار رحـیـمـی

دانشجوی دکتری هوش مصنوعی علاقه مند به ترجمه و نوشتن در حوزه های تخصصی IT ، سیاست ، اقتصادی و اجتماعی

‫۲ دیدگاه ها

  1. دیدگاه…من نمیدونم وقتی تمام دنیا برای حرف وخواست حقیقت بهت پشت میکنن،بهت خیانت میکنن،ونزدیکترین متحدان برای منافعشون بهت پشت میکنن چطوریک تحلیلگر یاروزنامه نویس یا مدیر یک کانال روی این عنوان،شکست میگذارد؟وقتی انسان درادبیات سخن گفتن وادای کلمات بجادچاراشتباه میشودچطوراظهارنظرمیکند؟انگلیس صذسال پیش کردستان را مستعمره وتقسیم کرد،امروزدربرابر غیرت ومردانگی بارزانی واکنش نشان میدهد چون قدرت گرفتن کورد به ضرر انها وهمسایگان کورد هستش،من ازاینجا به همه خوانندگان این تیتر اعلام مینمایم بارزانی تنهامردروزگاراست که دراین تنش وبحران باجرأت حرف تمام قدرتها روشکست واعلام رفراندوم کرد،چن کشور ازایشان دعوت رسمی کرده بودن نپذیرفت که این مهم درهیچ جای دنیارخ نداده است،بارزانی کسی بودکه ازخاک ترکیه باپرچم کوردستان نیرو به کوبانی اعزام کرد،کجاست نمونه همچین مردی؟کجاست؟اگر امروز نامروتی وسگ صفتی برخی قدرتهای ظالم گریبانگیر این جنبش کورد است بارزانی مقصرنیست،این شکست نیست بلکه یک افتخاراست به هرقیمتی که برای کورد تمام بشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا