اجتماعیمهمترین های هەواڵ

انتخابات شورای شهر خلیفان و هجوم گسترده غیر مقیم ها!

۶ فروردین پس از اتمام زمان ثبت نام کاندیداهای محترم انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا جمعا ۱۷ نفر برای شهر خلیفان مهاباد ثبت نام نمودند.اما در این میان شاهد اتفاق عجیبی در این شهر کوچک بودیم. از مجموع ۱۷ کاندیدای ثبت نام کرده تعدادی زیادی از آنها فاقد شرایط اولیه ثبت نام بوده اند ولیکن مشخص نیست چرا ثبت نام شده اند و آیا صلاحیت انها نیز تائید خواهد شد؟

بر اساس بند ج ماده ۲۶ قانون شوراهای اسلامی شهر و روستا که به صراحت بحث مقیم بودن افراد را مطرح کرده و آن را یکی از شروط اصلی ثبت نام کاندیداها ذکر می کند:

ماده ۲۶: انتخاب شوندگان بایستی هنگام ثبت نام دارای شرایط زیر باشند:

الف: تابعیت کشور جمهوری اسلامی

ب: حداقل سن ۲۵ سال تمام

ج: سکونت حداقل یکسال متصل به زمان اخذ رای در محل

 

باستناد ماده فوق ماده فوق می توان نتیجه گرفت که هر شخصی قبل از ثبت نام بایستی حتما یکسال متصل به زمان اخذ رای یعنی حداقل از ۲۹ اردیبهشت ۹۵ در حوزه ثبت نامی خود سکونت داشته باشد در غیر اینصورت قادر به ثبت نام نیست.

اما در مورد شهر خلیفان این قضیه کاملا متفاوت بوده که از مجموع ۱۷ نفر ثبت نام شده برای انتخابات شوای اسلامی شهر خلیفان ، ۵ نفر غیر مقیم ثبت نام کرده اند که این موضوع جای سوال دارد که چگونه شرط مقیم بودن افراد بررسی نشده و علی الرغم نداشتن این بند قانونی، ثبت نام گردیده اند.

در ذیل به چند مورد از این نوع ثبت نام کاندیداها اشاره کرده و  مورد بررسی قرار می گیرد:

  1. دلنیا گنجعلی: نامبرده ساکن کوی آزادگان مهاباد بوده و هیچگاه در شهر خلیفان سکونت نداشته است.
  2. قاسم افسون: کارمند آموزش و پرورش مهاباد و شاغل در مدرسه شاهد و ساکن در مهاباد. ایشان حتی اصالتی خلیفانی نداشته و قبل از حضور در مهاباد نیز در روستای قویطل ساکن بوده اند!
  3. منصور برمکی: فرزند شهردار اسبق و بخشدار دهه ۷۰ خلیفان یکی از کسانی است که به هیچ عنوان ساکن خلیفان نبوده و مشخص نیست علی الرغم سکونت در مهاباد، چگونه ثبت نام شده است.
  4. یوسف  احمدی آذر: ایشان محل کارشان بازارچه اصغری مهاباد بوده و ساکن باغ شایگان مهاباد هستند.
  5. ابراهیم قادری: جالبترین کاندیدای ثبت نام شده که مدت ۱۸ سال است همراه خانواده خود ساکن امیرآباد بوکان هستند!

آنچه که مسلم است در مورد کاندیدای های فوق نقض صریح قانون رخ داده و انتظار عمومی از هیئت نظارت بررسی شرایط احراز افرادی است که حتی حاضر به سکونت در شهر خلیفان نشده اند.

شهر خلیفان که چند سالی بیشتر از تبدیل آن به شهر نمی گذرد نیازمند افرادی دلسوز و توانا و زحمت کش است که بتوانند مشکلات این شهر را شناخته و با عزم عمومی و همت جمعی جهت فائق آمدن بر این مشکلات تلاش نمایند. مشخصا شهرنشینانی که حتی حاضر به سکونت در خلیفان نیستند نمی توانند گزینه مناسبی برای نشستن بر مسند شورای اسلامی شهر خلیفان باشند و انتظار عمومی مردم از هیئات محترم نظارت و اجرایی شهرستان اجرای کامل قانون مطابق قانون شوراهای اسلامی شهر و روستا در مواجه با این کاندیداها است.

نمایش بیشتر

هـه‌ژار رحـیـمـی

دانشجوی دکتری هوش مصنوعی علاقه مند به ترجمه و نوشتن در حوزه های تخصصی IT ، سیاست ، اقتصادی و اجتماعی

‫۴ دیدگاه ها

  1. شما اگه بیایید یه تعمیرگاه مجاز ایران خودرو یا سایپا را به جهت اشتغال زایی و خدمات دهی به اهالی منطقه و شهر خلیفان با حمایت های کسی که شما را به عرصه انتخابات ترغیب کرده است بسیار مثمر ثمر تر خواهد بود تا شورای شهر خلیفان
    اگر بنا به اعترافات خودتان دلسوز منطقه هستید….

  2. باسلام خدمت معترضین محترم. بنده ابراهیم قادری ۳۲سال ساکن بوکان بوده وهستم ومدت ۴سال است که مشغول کشاورزی در روستای قویطل میباشم و در کنار کار ومشغله زندگی ادامه تحصیل داده واکنون دانشجوی دکترای مکانیک هستم. نیت بنده از ثبت نام برای کاندیداتوری شورای اسلامی شهرستان خلیفان صرفا جنبه خدمت داشته و افرادی که از نزدیک با بنده و سابقه کاری وخدماتی ام آشنایی و ارتباط نزدیک دارند، واقف به این امر هستند. دیدگاه بنده نسبت به شهر خلیفان این بوده که برای توسعه وافزایش جمعیت شهرستان بجای راندن و دور کردن وطایفه گری در این شهرستان، از اشخاصی که تشنه خدما در این وادی هستند استقبال شود نه اینکه باتمسخر وبدون آگاهی کافی رشته کلام رو به دست بگیرند. شهرستان خلیفان از بدو تبدیلش به شهرستان همچنان کوچک و بن بست باقی مانده و نیاز به یک جهش صعودی دارد. اینجانب با تمام توان خود حاضر به خدمت و پیشرفت این شهرستان هستم و هرگز خود را جدا از خلیفان و قویطال و سرزمین آبا واجدادیمان ندانسته و تا آخرین نفس قویطلی خواهم ماند.باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا