بهداشت و سلامتمهمترین های هەواڵ

به مناسبت هفته جهانی بیماری آسم _ آشنایی با بیماری آسم و علایم آن

از جمله مناسبت های اردیبهشت ماه روز جهانی آسم میباشد که امسال سازمان جهانی بهداشت آن را با شعار : ارتقاء درمان آسم با آموزش نامگذاری کرده است.

بیماری آسم، بیماری مزمن و التهابی مجاری تنفسی می باشد که علت اصلی آن هنوز ناشناخته ‌ولی ترکیبی از عوامل محیطی و ژنتیکی در بروز آن نقش دارند.در حال حاضر بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در جهان مبتلا به این بیماری می باشد.

در کشورمان نیز حدود ۱۳ درصد جمعیت کودکان و نوجوانان مبتلا به آسم شناخته شده اند. علایم بیماری شامل سرفه، تنگی نفس، خس خس سینه و … می باشد که به میزان زیادی کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار میدهد.

عواملی مانند مواد حساسیت زا، تغییرات دما محیط، تغییرات هیجانی، عفونت های دستگاه تنفسی ، تحرک و فعالیت بدنی و مصرف برخی داروها می توانند باعث تحریک مجاری تنفسی و شروع حمله آسم عمل شوند.تاکنون درمان قطعی آسم پیدا نشده است و هدف از درمان کنترل علایم بیماری است و بهترین روش برای جلوگیری از حمله آسم،مراقبت های پزشکی و بهداشتی مرتب و موثر و شناخت عوامل محرک و همچنین علایم هشدار دهنده ی حملات آسمی(با دستگاه پیک فلومتری) کاهش مواجهه با عوامل محرک می باشد.

یادآوری میشود تزریق سالانه ی واکسنهای آنفلوآنزا و پنوموکوک نقش موثری در کنترل علایم و حملات آسمی ناشی از عفونت های تنفسی فصلی را دارند.

🖊️گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان مهاباد اردیبهشت ۱۴۰۳

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا