فرهنگیمهمترین های هەواڵ

«لیلی و مجنون» کُردی پس از ۶۶ سال به بازار آمد

کتاب «لیلی و مجنون» با رسم الخط کُردی پس از گذشت ۶۶ سال از نگارش آن، در نقده چاپ و روانه بازار شد.مسوول انتشارات آفرینش ادب شهرستان نقده روز پنجشنبه اظهار کرد: کتاب «لیلی و مجنون» با رسم الخط کُردی که اقتباسی از نظامی گنجوی است، در سال ۱۳۳۶ توسط مرحوم «محمدامین ایازی» نوشته شده بود.

سلیمان بوکانی حق افزود: این کتاب به صورت دفترچه یادداشتی از آن زمان توسط مولف آن نگهداری می شد که در سال ۱۳۹۷ پیشنهاد بازنویسی و چاپ آن داده شد و مورد موافقت قرار گرفت.

«منظومه شعر و ادب»مسوول انتشارات آفرینش ادب شهرستان نقده اضافه کرد: این کتاب در ۱۴۲ صفحه و در قالب قصیده تنظیم و یکی از منحصر به فرد ترین قصیده های لیلی و مجنون به زبان کُردی است که تاکنون چاپ شده است.

وی اظهار کرد: نسخه دستخط این اثر با توجه به اینکه بیش از ۶۶ سال قبل نوشته شده بود، هم از نظر نگارشی و هم از برخی جهات نیازمند بازنویسی بود که بازنویسی آن به رسم الخط امروزی توسط یکی از نویسندگان جوان به نام «علی پیرداودی» در طول چهار سال انجام شد و متاسفانه مولف این اثر قبل از چاپ شدن آن از دنیا رفت.وی با اشاره به اینکه در گذشته نیز یک نسخه جیبی «لیلی و مجنون» با رسم الخط کُردی توسط سیدطاهر حسینی در سنندج به چاپ رسیده بود، گفت: کتاب مرحوم ایازی بسیار کامل‌تر و محتوی آن غنی‌تر از نسخه جیبی آن است.«محمدامین ایازی» یکی از هنرمندان خوش ذوق ادبیات کوردی در شهرستان مهاباد بود که از وی علاوه بر لیلی و مجنون کُردی چندین دست نوشته ادبی گرانبها به یادگارمانده است.

وی در سال ۱۳۱۵ در مهاباد به دنیا آمد و پس از پایان تحصیلات در این شهر به عنوان معلم استخدام شد و سپس به دانشسرای مقدماتی راه یافت و مدرک لیسانس را اخذ کرد و بر اساس علاقه خود بازنویسی لیلی و مجنون را به زبان کُردی را شروع کرد اما این اثر بعد از حدود ۶۶ سال پس از نگارش آن چاپ شد.

استاد ایازی در حالی که یکی از آرزوهای وی چاپ کتاب «لیلی و مجنون» با رسم الاخط کُردی بود، در اسفند ماه ۱۴۰۰ دیده از جهان فرو بست.

نمایش بیشتر

هه‌وال ادمین

اسماعیل آتش زای کارشناس روانشناسی علاقه مند به خبر در حوزه های سیاسی ، اجتماعی و ورزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا