مهمترین های هەواڵنقد و بررسی

چای دبش ، تتلو و اختلاسی که باید فراموش شود‌‌

امیر حسین مقصودلو ملقب به امیر تتلو که چند روز قبل توسط پلیس ترکیه دستگیری و به یکی از کمپ‌های شهر استانبول منتقل شده بود ، صبح امروز از طریق مرز بازرگان تحویل پلیس ایران شد‌.

تتلو که یکی خوانندگان هنجارشکن و بی‌اخلاق جامعه هنری به شمار می‌رود با راه‌اندازی باندهای خلاف و سایت‌های شرطبندی در ترکیه افراد بسیاری را در دام انداخت و سرمایه‌های بسیاری را به باد داد و سرانجام توسط پلیس ترکیه دستگیر و به کشور مبدا دیپورت شد.

اما خبر دستگیری تتلو و همزمانی آن با انتشار خبر اختلاس کلان ۳٫۴ میلیارد دلاری چای دبش ، باعث شد این شائبه بوجود بیاید که تعدادی از رسانه‌ها تلاش می‌کنند با انتشار این نوع اخبار باعث کاهش اهمیت خبر اختلاس شوند که صدالبته تا حدودی موفق نیز بوده‌اند.

همزمانی بسیار از اتفافات با اخباری اختلاس و … همواره این ذهنیت را بوجود آورده است که عده‌ای درصدد لاپوشانی اتفاقات پشت پرده هستند و با انتشار موازی اخبار، تمرکز جامعه از موضوع فساد را کمرنگ کرده و از حساسیت مردم به آن بکاهند.

اما سوال اینجاست: تاکنون و با دستگیری متهمان صدها مورد اختلاس کلان از جمله شهرام جزایری ، بابک زنجانی و … چه تغییری در زندگی ما مردم ایجاد شده است که دنبال این باشیم خبر اختلاس چای دبش کمرنگ نشود؟ آیا دستگیری اختلاس کنندگان تاکنون در هیچ بازاری باعث ارزانی شده است؟ یا خیر هیچ شهروندی پس از دستگیری اختلاس کننده از محل پول‌های دزدیده شده توانسته است مثلا ۱ وام ۱۰ میلیون تومانی بگیرد؟

واقع‌بینانه که بنگریم این حقیقت بیش از پیش هویدا می‌شود که چه این پول‌ها چه اختلاس بشود چه نشود عملا دردی را از درهای عوام مردم دوا نمی‌کند و چه بسا خود خبر چای دبش برای پوشاندن خبر اختلاسی چند صد برابر بزرگتر منتشر شده است…

🖊️ هژار رحیمی

نمایش بیشتر

هـه‌ژار رحـیـمـی

دانشجوی دکتری هوش مصنوعی علاقه مند به ترجمه و نوشتن در حوزه های تخصصی IT ، سیاست ، اقتصادی و اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا