اجتماعیمحیط زیستمهمترین های هەواڵ

پیشرفت ۷۵ درصدی احداث مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی مهاباد

تصفیه خانه جدید سه برابر محل قدیمی ظرفیت دارد و براساس پیش‌بینی‌ها قراراست بخش عمده‌ای از پیامد‌های زیست محیطی ناشی از دفع غیر بهداشتی فاضلاب شهرک صنعتی را کاهش دهد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری هه وال، دفع غیربهداشتی فاضلاب شهرک صنعتی مهاباد در جاده مهاباد میاندوآب علاوه بر آلودگی چند زهکش و پخش بوی نامطبوع در این مسیر، سبب وارد شدن خسارت به زمین‌های کشاورزی اهالی روستا‌های اطراف هم شده بود. هرچند زهکش منتهی به زمین‌های کشاورزی پارسال یک بار لایروبی شد، اما مشکل آنجاست که تصفیه خانه شهرک صنعتی ظرفیت کل فاضلاب ورودی به آن را ندارد.

این در حالیست که براساس ضوابط ساخت و ساز شهرک‌های صنعتی، تخلیه پساب بهداشتی و صنعتی به شبکه آب‌های سطحی ممنوع است.

رزاق حسن پور کارشناس حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: به استناد قانون اگر واحد‌های دارای پساب به سامانه تصفیه خانه فاضلاب متصل باشند وظیفه مدیریت شهرک‌های صنعتی است که مطابق استاندارد‌های خروج فاضلاب، کل فاضلاب تولیدی از واحد‌های صنعتی را تصفیه و سپس به خارج از سامانه تصفیه خانه فاضلاب و محیطی که استاندارد‌های زیست محیطی در آن رعایت شده باشد هدایت کنند.

فرزین عباسی معاون فنی شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان غربی گفت: پارسال کلید احداث مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی با ۳۰۰ میلیارد ریال زده شد. هفته جاری هم آخرین مرحله بتن ریزی به انجام می‌رسد و فرایند دفع فاضلاب از اول آذر آغاز و فاضلاب تصفیه خانه به خارج از شهرک صنعتی هدایت می‌شود.

شوان یوسفی ناظر اجرای طرح گفت: پیشرفت فیزیکی عملیات ۷۵ درصد است، روزانه ۱۵ نفر اینجا کار می‌کنند و هنگام بتن ریزی، ۶ نفر به مجموعه اضافه می‌شود.

سامان دمکری سرپرست کارگاه هم گفت: در حال حاضر گروه‌های آرماتوربندی و قالب بندی مشغول بتن ریزی سازه‌ها هستند و گروه‌های جوشکاری و لوله کشی هم فعالیت خود را انجام می‌دهند.عملیات اجرایی هرچند از برنامه زمان بندی عقب است، اما متوقف نشده است.در شهرک صنعتی مهاباد ۵۱ واحد صنعتی وجود دارد که ۲۶ واحد از آن‌ها فعال است.

نگارش: عبدالرحمن بهرامی

نمایش بیشتر

هه‌وال ادمین

اسماعیل آتش زای کارشناس روانشناسی علاقه مند به خبر در حوزه های سیاسی ، اجتماعی و ورزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا