اجتماعیمحیط زیستمهمترین های هەواڵنقد و بررسی

سگ‌های بلاصاحب در مهاباد به معضل مدیریت شهری تبدیل شده‌اند.

تشکیل جلسەی ساماندهی سگ های بلاصاحب سطح شهر مهاباد،عملکرد سایت پیربله و اکیپ زنده گیری سگ‌ها در شهر مهاباد تشریح شد.

نصیر محمودی معاون خدمات شهرداری مهاباد نیز در این جلسه از افزایش اکیپ‌های زنده‌گیری در سطح شهر خبر داد و گفت: با دستور اعضای شورای شهر و شهرداری مهاباد و تأکید بر کاهش جمعیت سگ‌های بلاصاحب تعداد اکیپ‌های زنده‌گیری افزایش خواهد یافت و در هفته‌های آتی شاهد کاهش جمعیت آنها در سطح شهر خواهیم بود.

کمال خضری کارشناس خدمات شهری شهرداری مهاباد در این خصوص گفت: زنده گیری سگ‌های بلاصاحب در سطح شهر مهاباد بصورت تخصصی توسط اکیپ سایت پیربله که شامل یک وانت نیسان و دو نفر فرد که دوره‌های آموزشی لازم را پشت سر گذاشته‌اند در حال انجام است. و بطور میانگین روزانه چهار الی پنج قلاده سگ به سایت منتقل می‌شوند که این آمار به تناسب هر روز متفاوت می‌باشد و امکان افزایش این تعداد نیز وجود دارد، و پس از هر بار انتقال ، این حیوانات تفکیک شده و در لزوم صورت مداوا و تیمار به مراکز درمانی منتقل شده و یا در صورت نیاز معدوم سازی خواهند شد. که برای انجام این امور بدلیل کمبود نیرو و اکیپ محدودیت‌های وجود دارد.

وی افزود: در حال حاضر سایت پیربله ، با ۲۵۰۰ مترمربع ، به طور میانگین ۵۰ قلاده سگ در آن نگهداری می‌شوند که امکان افزایش تعداد آن‌ها در روزهای متفاوت نیز وجود دارد. (که این سگ‌ها شامل سگ‌های پیر ، سگ‌های گله و رها شده از شهر و روستاهای اطراف می‌باشند،) همچنین هزینه‌های جاری سایت در طی یک ماه ، اعم از حقوق (اکیپ)(نگهبان)غذا، برق، آب و … بالغ بر پنجاه میلیون تومان می‌باشد. که با توجه به افزایش تعداد سگ‌های سایت احتمال بالا رفتن این مبلغ نیز وجود دارد.

کارشناس خدمات شهری شهرداری مهاباد تصریح کرد: وضعیت سد مهاباد به لحاظ غذارسانی سازماندهی شده از سوی شهروندان و حامی حیوانات و سگ‌ها و کمک به تکثیر آنها ،در حالت بحرانی می‌باشد و یکی از کانون‌های اصلی تجمع و افزایش تعداد سگ‌های بلاصاحب می‌باشد. و چنانچه به محلی برای رهاسازی این موجودات از سوی گله‌داران روستاهای اطراف مهاباد شده است.

حسن نوری زاده رییس شورای اسلامی شهر گوگ تپه از کمبود اعتبارات و نبود تجهیزات لازم و کافی برای زنده گیری سگ‌های بلاصاحب که یکی از معضلات اصلی این شهر می‌باشد خبر داد. و بدلیل قرار گرفتن دو مدرسه با ۵۵۰ دانش آموز در حاشیه شهر گوگ تپه ، خطرات مربوط به سگ‌های بلاصاحب نیز افزایش می‌یابد به گونه‌ای که در دو هفته گذشته سه کودک در شهر گوگ تپه دچار سگ گزیدگی شده‌اند و با فرارسیدن فصل سرما احتمال افزایش این خطرات نیز بیشتر می‌شود.

وی اضافه کرد : با وجود زنده گیری ۱۵۰ قلاده سگ در طی یکسال گذشته ، هنوز موضوع سگ‌های بلاصاحب در این شهر ، بدلیل وجود دامداری‌ها سنتی در داخل و محدوده شهر یک معضل اساسی محسوب می‌شود.

قاسم امینی در جلسه ساماندهی سگ‌های بلاصاحب شهرستان مهاباد با ارائه گزارشی از آمار حیوان گزیدگی در شهرستان مهاباد از افزایش ۶۵ درصدی موارد حیوان گزیدگی در مهرماه سال‌جاری نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: در مهرماه سال جاری ۷۶ مورد حیوان گزیدگی ثبت شده است که این آمار در مهر سال گذشته ۴۶ مورد بوده است که در مقایسه با مدت مشابه مهر سال ۳۰ مورد افزایش یافته است.وی افزود: در ماه‌های فروردین ۵۲ مورد، خرداد ۵۵ مورد، تیرماه ۶۹ مورد، مرداد ۱۰۳ مورد، شهریور ۶۸ مورد و مهرماه سال‌جاری ۷۶ مورد حیوان گزیدگی ثبت شده که بخش عمده آن ناشی مربوط به سگ‌های بلاصاحب است.

وی اضافه کرد : یکی از دلایل افزایش تعداد سگ‌های مشکوک به بیماری هاری در روستاهای اطراف مهاباد، امتناع دامداران و گله‌داران از واکسیناسیون سگ‌ها ، بدلیل وجود باور غلط در مورد واکسن هاری می‌باشد که این واکسن باعث کاهش خاصیت تهاجمی سگ‌های گله می‌شود و همین مورد از دلایل افزایش تعداد سگ‌های مشکوک و ناقل بیماری هاری می‌باشد.

همچنین کاهش تعداد دامها و گله داران و عدم نیاز به سگ گله و نبود اکیپ نظارت و جمع‌آوری سگ‌های بلاصاحب در دهستان‌ها و روستاهای بزرگ تابعه شهرستان مهاباد از دلایل افزایش تعداد و رهاسازی این حیوانات در شهر مهاباد ذکر شد.

آنچه محرز و مسلم است این است که افزایش تعداد سگ‌ها ولگرد و قدرت‌نمایی آنها در گوشه‌وکنار این شهرستان امنیت روانی مردم را خدشه‌دار کرده است و لازم است تصمیم‌های سازنده و درستی درباره کنترل جمعیت آنها گرفته شود.افزایش تعداد سگ‌های ولگرد در مهاباد علاوه بر ایجاد صحنه‌های ناخوشایند در سطح این شهر، مخاطراتی را برای شهروندان مهابادی ایجاد کرده که سبب ابراز گلایه و ناخرسندی آنها از چنین وضعیتی شده است.

شهرداری به‌تنهایی قادر به مهار این معضل بهداشتی و اجتماعی نیست و لازم است سایر گروه‌های داوطلب مردمی هم در کنار مسئولین شهرداری برای حل این مشکل که هر روز بزرگ‌تر می‌شود پای‌کار بیایند

🖊️ اسماعیل آتش زای

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا