سیاسیمهمترین های هەواڵنقد و بررسی

و دیکتاتوری که هم از توبره می‌خورد هم از آخور

الحق که اردوغان ، رئیس جمهور ترکیه تعاریف جدیدی را در دنیای سیاست از وسطباز بودن بنیاد نهاده است. گاها مواضع این کاراکتر سیاسی آنچنان با واقعیات روز فاصله داشته است که تهوع سیاستمداران را به همراه داشته و گاها آنچنان واقع‌بینانه بوده است که بسیاری در تلاش تطهیر وی حنجره‌ها دریده‌اند…!‌

دیکتاتور آناتولی عضو ناتو است و درخواست هواپیماهای F35 را از ایالات متحده دارد ولیکن همزمان به مسکو رفته و تلاش میکند پوتین را متقاعد کند که سامانه دفاع موشکی S400 را در اختیار ترکیه قرار دهد!!

رویای سردمداری دول اسلامی منطقه را در سر دارد ولی گاهگاهی سفری هم به اسرائیل دارد و گدایی تکنولوژی‌های آنها را می‌کندتلاش میکند به عضویت اتحادیه اروپا در بیاید و سخنرانی‌های آتشین وی در دفاع از دمکراسی زبانزد خاص و عام است صدالبته ۲۵ میلیون نفر از کوردهای ترکیه را از حقوق خود محروم می‌کند!

اردوغان قاطعانه حمله روسیه به اوکراین را محکوم می‌کند همزمان این حق را برای خود قائل است که به سوریه حمل کند. قتل عام کودکان غزه را تراژدی و نسل‌کشی می‌پندارد ولی گویا وی اجازه دارد زنان و کودکان عفرین و کوبانی را قتل عام کند.

تمامیت ارضی گرجستان را در زمان حمله به آبخازیا و اوستیا و تلافی روسیه ، خط قرمز قلمداد می‌کند ولی این حق را دارد از آذربایجان حمایت آشکار کند و با مطرح نمودن کریدور زنگزور ، به خاک ارمنستان چشم داشته باشد!

گویا دست این دیکتاتور سلجوقی برای غرب نیز رو شده است. همان غرب که بادکنک اردوغان تا این میزان باد کرده است در چند سال گذشته زیرساخت‌های اقتصادی ترکیه را آنچنان هدف گرفته است که نرخ برابری دلار در مقابل لیر از ۱ به ۳ در سال ۱۳۹۵ به ۱ به ۲۸ در سال ۱۴۰۲ تنزل پیدا کرده است.

شاید دوران آن رسیده است که پیر خرفت آناتولی چشمهای کم سویه‌ش را اندکی گشوده و ببیند که حنایش دیگر نه در داخل رنگی دارد ، نه در منطقه و نه برای غرب!!

ترکیه قطعا آوردگاه بعدی تغییرات ژئوپولتیک در خاورمیانه خواهد بود…

نمایش بیشتر

هـه‌ژار رحـیـمـی

دانشجوی دکتری هوش مصنوعی علاقه مند به ترجمه و نوشتن در حوزه های تخصصی IT ، سیاست ، اقتصادی و اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا