محیط زیستمهمترین های هەواڵ

تالاب کانی‌برازان مهاباد میزبان دُرناهای مهاجر شد

رئیس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت‌: نخستین دسته از دُرناهای مهاجر به منظور استراحت و تغذیه وارد تالاب‌ بین‌المللی «کانی‌برازان» این شهرستان شدند.

فاروق سلیمانی گفت: کارشناسان این اداره در پایش‌های خود، نخستین دسته از دُرناها که شامل ۱۵۰ تا ۲۰۰ قطعه بودند را در پناهگاه حیات وحش تالاب بین‌المللی «کانی‌برازان» مشاهده کردند.

وی افزود: کارشناسان همچنین در آسمان این منطقه دسته‌هایی از دُرناهای مهاجر را مشاهده و سر وصدای آنها را شنیدند که به سمت مناطق جنوبی در حال پرواز بودند.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست مهاباد گفت: آذربایجان‌غربی یکی از معدود استان‌های کشور است که دُرناها در آن جوجه‌آوری می‌کنند البته زادآوری دُرناها در مناطق شمالی استان صورت می‌گیرد و در فصل پاییز دُرناهای جوان نیز به همراه گله خود به مناطق جنوبی مهاجرت می‌کنند.

وی اضافه کرد: دُرناها پرندگانی هستند بزرگ، با پاها و گردن دراز، دم نسبتا کوتاه، بال‌های دراز و منقاری بلند و کلفت، ظاهر شبیه لک‌ لک که شاهپرهای ثانوی داخلی بال‌های آنها خیلی بلند است و روی دم آنها را می‌پوشاند.سلیمانی یادآور شد: دُرناها در ایران جزو پرندگان مهاجر و در زمره پرندگان حمایت شده قرار دارند.

🖋️ پیمان مرادی

نمایش بیشتر

هه‌وال ادمین

اسماعیل آتش زای کارشناس روانشناسی علاقه مند به خبر در حوزه های سیاسی ، اجتماعی و ورزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا