علم و تکنولوژیمهمترین های هەواڵنقد و بررسی

چرا ماهواره‌های استارلینک شبیه به قطار نورانی در آسمان حرکت می‌کنند ؟

اگر شما هم در آسمان شب یک قطار ستاره یا یک ردیف ستاره در حال حرکت دیده‌اید، حتما این مطلب را تا پایان بخوانید.

استارلینک (به انگلیسی: Starlink) یک منظومه ماهواره‌ای است که از سوی شرکت اسپِیس‌اِکس برای فراهم کردن اینترنت ماهواره‌ای شکل گرفته‌است. این صورت فلکی از هزاران ماهواره کوچک در مدار پایینی زمین تشکیل‌شده‌است که در ترکیب با فرستنده و گیرنده‌های زمینی کار می‌کنند.

استارلینک یکی از شرکت‌های ایلان ماسک است و با شبکه‌ای از هزاران ماهواره‌ای که پیرامون زمین ایجاد می‌کند، قصد دارد در همه‌ی نقاط کره زمین اتصال اینترنت را برقرار کند. این چند هزار ماهواره (که البته ماهواره‌های چندان بزرگی هم نیستند) توسط شرکت فضایی اسپیس ایکس (باز هم متعلق به ایلان ماسک) و پرتاب موشک‌هایش در مدارهایشان به دور زمین قرار می‌گیرند.

در هر بار پرتاب موشک، چند ده‌تا از این ماهواره‌ها به فضا منتقل می‌شوند. از آن‌جهت که این چند ده ماهواره‌ها همزمان در فضا رها می‌شوند، تا مدت‌ها به دنبال همدیگر حرکت می‌کنند و از زمین به صورت قطاری از ستاره‌های متحرک در آسمان شب دیده می‌شوند.افراد مختلف از سراسر کره زمین این قطار ستاره‌ها را دیده و می‌بینند.

خط ماهواره های استارلینک در آسمان بسیار عجیب به نظر می رسد. با اینکه اسپیس اکس برای کم نورتر دیده شدن استارلینک در آسمان شب قدم هایی برداشته, اما این ماهواره بعد از پرتاب به سمت مدار بسیار نورانی است.بارها پیش آمده که خط ایجاد شده توسط ماهواره استارلینک با یوفوها اشتباه گرفته شود و ایستگاه های محلی تماس های زیادی از شاهدان مبهوت دریافت کرده اند که بسیار خبر ساز شده است.

جدا از اشتباه گرفته شدن با سفینه فضایی این مشاهدات باعث ایجاد مسئله مشکل ساز دیگری هم شده: خراب شدن آسمان شب برای ستاره شناسی.اتحادیه بین المللی نجوم حتی از سازمان ملل خواسته برای محافظت از آسمان شب در برابر ماهواره های استارلینک اقدامات لازم را انجام دهد.

🖋️ اسماعیل آتش زای

نمایش بیشتر

هه‌وال ادمین

اسماعیل آتش زای کارشناس روانشناسی علاقه مند به خبر در حوزه های سیاسی ، اجتماعی و ورزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا