مهمترین های هەواڵنقد و بررسی

دلایل خودکشی و اقداماتی در جهت جلوگیری از آن

خودکشی چیست؟

خودکشی زمانی رخ می‌دهد که افراد با هدف پایان دادن به زندگی‌شان به طور مستقیم به خود آسیب می‌رسانند که این عمل منجر به مرگ آنها می‌شود.زمانی که می‌خواهید به مرگی که با خودکشی رخ داده اشاره کنید، بهتر است از به کار بردن اصطلاحاتی مثل «مرتکب خودکشی» و «خودکشی موفقیت آمیز» اجتناب کنید زیرا بار معنایی منفی‌ای دارند. اصطلاح اقدام به خودکشی یا همان دست به خودکشی زدن، زمانی است که افراد با هدف پایان دادن به زندگی‌شان به خود آسیب میزنند، اما کاری که انجام داده‌اند منجر به مرگ‌شان نمی‌شود

چه چیزی منجر به خودکشی می‌‌شود؟

دلیل مشخصی برای خودکشی وجود ندارد. اغلب خودکشی‌ها زمانی اتفاق می‌افتند که منبع استرس و مشکلات سلامتی همزمان غم، یاس و ناامیدی در فرد به وجود می‌آورند.رایج‌ترین وضعیتی‌ که با خودکشی همبستگی دارد افسردگی است که اکثراً تشخیص یا درمان نشده است. مواردی مانند افسردگی، اضطراب، و مشکلاتی با مواد مخدر، خصوصاً زمانی که تشخیص داده نشوند، احتمال خودکشی را افزایش می‌دهند.همچنان اهمیت دارد به این نکته توجه کنیم، خیلی از کسانی که سلامت روان‌شان را مدیریت می‌کنند هم با مسئله‌ خودکشی درگیر هستند

روش‌های خودکشی

در سال ۲۰۱۸، استفاده از سلاح گرم رایج‌ترین روش خودکشی اعلام شد به عبارت دیگر، چیزی حدود ۵۰.۵۴٪ از مرگ‌های مرتبط با خودکشی‌ به وسیله‌ سلاح گرم بوده است.

روش‌های شایع بعدی خفگی (دار زدن) با آمار ۲۸.۶۳٪ و مسمومیت (اوردوز کردن با مواد) با آمار ۱۲.۹۰٪. در همین سال، ۱.۴میلیون نفر در آمریکا اقدام به خودکشی کردند، و ۴۸۳۴۴ نفر به دلیل خودکشی جان خود را از دست دادند.خودکشی دهمین علت مرگ در آمریکاست. آمارهای ذکر شده از بنیاد آمریکایی خودکشی و پیش‌گیری از خودکشی بودند.

اقداماتی در جهت جلوگیری از آن

  • در گزارش های تحلیلی رسانه ای در مورد خودکشی، که به شرح علل و عوامل موثر بر اقدام  افراد به خودکشی می پردازند، خودکشی را نباید مساله ای ناشناخته و غیر قابل توضیح یا از آن  طرف ساده و تک عاملی عنوان کرد.
  • در گزارش های خبری و تحلیلی و همچنین مستند های تلویزیونی و سینمایی و همچنین  سریال های تلویزیونی، نمایش خانگی و فیلم های سینمایی، از معرفی خودکشی به عنوان  عملی تحسین برانگیز و قهرمانانه پرهیز گردد.
  • در تولید و پخش فیلم هایی که در آنها خودکشی اتفاق می افتد، از ذکر عبارت هایی  چون “این داستان واقعی است” پرهیز شود، چون این مطلب ممکن است خطر خودکشی را در  افراد مستعد افزایش دهد.
  • با توجه به چندعاملی بودن پدیده ها خودکشی، نباید به ذکر علت خودکشی در گزارش  های خبری خودکشی پرداخت، چرا که یافتن علل و عوامل دقیق در فرد اقدام کننده نیازمند  مصاحبه بالینی و جستجوی روانشناختی است و مطالبی که از دیگران شنیده میشود، معمولاً بر اساس گمانه زنی های ناقص است که نباید به آنها استناد بشود، چرا که به شکل گیری  شایعات نیز دامن می زند

پیشگیری از خودکشی

به هر تلاشی از سوی سازمان‌ها، دولت‌ها، مراکز بهداشت روانی، اتحادیه‌ها، متخصص، شهروندان و هر شخصی برای کاهش میزان خودکشی گفته می‌شود.

از جمله روش‌های نامستقیم پیشگیری از خودکشی می‌توان به این موارد اشاره نمود: درمان نشانه‌های روانی از جمله افسردگی و بهبود روش‌های مقابله با بحران در افرادی که به شدت در فکر خودکشی به سر می‌برند، کاهش شیوع کاراهایی که منجر به برانگیختن افکار خودکشی در فرد می‌شوند. این تلاش‌ها می‌بایستی هم در زمینه روان‌شناختی و هم دارویی در کنار آگاهی‌دهی عمومی و ارتقاء سطح بهداشت روانی عمومی صورت پذیرند. در واقع می‌بایست کارهایی که باعث حفاظت فرد از خودکشی می‌شوند همچون حمایت اجتماعی و عاطفی را افزایش و کاراهایی که این خطر را برای فرد ایجاد می‌کنند، همچون عدم توانایی در برآوردن نیازهای اقتصادی یا دیگر نیازها را کاهش دهیم. خودکشی را نباید تنها یک مشکل پزشکی یا روان‌پزشکی در نظر گرفت؛ چراکه این مسئله ابعاد گوناگونی دارد

🖋️روانشناس، صلاح الدین شادکام

نمایش بیشتر

هه‌وال ادمین

اسماعیل آتش زای کارشناس روانشناسی علاقه مند به خبر در حوزه های سیاسی ، اجتماعی و ورزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا