بین المللعلم و تکنولوژیمهمترین های هەواڵ

عربستان با کلانشهر یک تریلیون دلاری‌اش آماده میزبانی جام‌جهانی ۲۰۳۴

شهر «نئوم» توسط محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، در سال ۲۰۱۷ به عنوان بخشی از چشم انداز این کشور برای سال ۲۰۳۰ اعلام شده و تکمیل ساخت و ساز این شهر تا اواخر دهه جاری برنامه‌ریزی شده است.

این کلانشهر دارای یک مرکز صنعتی شناور، شهری بندری و همچنین یک پیست اسکی به نام «تروجنا» خواهد بود که به عنوان میزبان بازی‌های آسیایی زمستانی در سال ۲۰۲۹ برگزیده شده است.

قرار است یک فرودگاه و خط هوایی نیز در این شهر ساخته شود. یک ابرسازه آینه‌ای به طول ۱۷۷ هزار متر، ۵۰۰ متر ارتفاع و ۲۰۰ متر عرض که این کلانشهر را که نزدیکی دریای سرخ واقع شده، به سایر نقاط این کشور متصل می‌کند.

مقامات سعودی شروع به مذاکره با چهره‌های بلندپایه فوتبال اروپا کرده‌اند تا از پیشنهاد آن‌ها برای میزبانی جام جهانی حمایت کنند. همچنین ادعا شده که سعودی‌ها امیدوارند این مسابقات را در تابستان برگزار کنند و به همین منظور، مکان‌های مرتفع، گزینه‌های در دست بررسی هستند.

با این حال، تورنمنت زمستانی منتفی نیست و ممکن است مانند جام جهانی قطر در سال ۲۰۲۲، این مسابقات نیز بین نوامبر و دسامبر برگزار شود. اما نگرانی کشور‌های اروپایی در مورد پیشینه حقوق بشری عربستان سعودی، حمایتشان از این پیشنهاد را در معرض خطر قرار داده است.

نمایش بیشتر

هه‌وال ادمین

اسماعیل آتش زای کارشناس روانشناسی علاقه مند به خبر در حوزه های سیاسی ، اجتماعی و ورزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا