اقتصادیبین المللمهمترین های هەواڵ

کدام کشور خاورمیانه بیشترین دستمزد را به کارگران می‌دهد؟

آمار و ارقام نشان می‌دهد که مجموع دستمزد در خاورمیانه و آفریقا تا سال ۲۰۴۰ تقریباً دو برابر خواهد شد که ناشی از تلاش‌های متنوع‌سازی اقتصاد در کشورهای وابسته به نفت و همچنین افزایش بهره‌وری کشاورزی و تغییر به سمت بخش‌های با ارزش افزوده بالاتر در جنوب صحرای آفریقاست.

به دلیل فقر رایج، مخارج اقلام ضروری بیش از ۶۰ درصد از کل سبد مصرف‌کننده در سال ۲۰۴۰ را تشکیل می‌دهد. پایین‌ترین طبقه (طبقه اجتماعی E) در ۱۷ کشور از ۲۰ کشور منطقه با نیمی از جمعیت در حال گسترش است. این طبقه اجتماعی در ۱۳ کشور از ۲۰ کشور با کمتر از پنج هزار دلار در سال زندگی می‌کنند.

The concept of gender pay gap. A miniature man and a miniature woman sitting on top of a pile of coins at different heights in front of a bar graph.

نابرابری‌های عظیم بین درآمد سرانه مردان و زنان تا سال ۲۰۴۰ وجود خواهد داشت که آن هم ناشی از نرخ پایین ثبت‌نام نیروی کار در میان زنان، به‌ویژه در خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA) است. با این حال، انتظار می‌رود که دولت‌ها به اجرای اصلاحات تنوع اقتصادی ادامه دهند و فرصت‌ها برای توانمندسازی زنان را افزایش دهند.

قطر

بر اساس آمار منتشر شده توسط وب‌سایت آمار پایگاه داده آنلاین Numbeo، قطر در صدر فهرست میانگین دستمزد کشورهای عربی و در رتبه ششم جهان قرار گرفته است. میانگین دستمزد در کشور قطر ۱۶۰۰۰ ریال قطر (۴۴۰۰ دلار) و حداقل دستمزد در این کشور ۱۸۰۰ ریال قطر (۴۹۵ دلار) است.

امارات متحده عربی

با توجه به داده‌ها و اطلاعات، امارات متحده عربی، کشوری که حداقلی از دستمزد ندارد در رتبه دوم کشورهای جهان عرب قرار دارد. میانگین دستمزد در این کشور ۱۳۰۰۰ درهم امارات (۳۵۳۰ دلار) اعلام شده است.

عربستان سعودی

عربستان در ایجاد شغل در خاورمیانه پیشتاز بوده است. با وجود شرکت آرامکو که در صنایع نفت و پتروشیمی فعالیت می‌کند و یکی از سودآورترین شرکت‌های دنیاست، اتباع عربستان سعودی از دستمزدهای قابل توجهی بهره می‌برند.میانگین دستمزد در عربستان ۱۰۲۳۸ ریال سعودی (۲۷۳۰ دلار) و حداقل حقوق برای بخش عمومی ۴۰۰۰ ریال سعودی (۱۰۶۵ دلار) است.

کویت

کشور کویت به دلیل بهره‌وری از باارزش‌ترین ارز دنیا و بازار کارآمد در بین کشورهای حوزه خلیج فارس توانسته رفاه عمومی نسبتا مناسبی برقرار کند.میانگین دستمزد در این کشور ۱۰۰۰ دینار کویت (۳۲۶۵ دلار) و حداقل دستمزد بین ۶۰ تا ۷۵ دینار کویت (۱۹۵ تا ۲۴۵ دلار) است.

ترکیه

تنها کشور غیر عرب در این گزارش در سال جاری با انواع و اقسام مشکلات اقتصادی و مالی دست و پنجه نرم کرده‌ است. کاهش ارزش لیر باعث شده سطح رفاه مردم ترکیه مقدار قابل توجهی کاهش پیدا کند.میانگین دستمزد در ترکیه ۲۳۰۰۰ لیر ترکیه (۱۱۶۰ دلار) و حداقل دستمزد ۱۰۰۰۰ لیر ترکیه (۵۰۵ دلار) است.

منبع: تجارت نیوز

نمایش بیشتر

هه‌وال ادمین

اسماعیل آتش زای کارشناس روانشناسی علاقه مند به خبر در حوزه های سیاسی ، اجتماعی و ورزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا