بین المللمهمترین های هەواڵ

سامانه آمریکایی «خون‌آشام» قاتل جدید پهپاد‌های روسی در اوکراین

وزارت دفاع اوکراین اعلام کرد که هدف حملات پهپادی این کشور به روسیه، کشاندن جنگ به داخل روسیه و نابودی تجهیزاتی است که از سوی ارتش این کشور در جبهه‌های نبرد در خاک اوکراین، مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

این ورازت‌خانه، پنج‌شنبه ۹ شهریور در بیانیه خود تاکید کرد با توجه به شمار زیاد پهپادهای اوکراینی ویژه این دست از حملات، پدافند هوایی روسیه در شناسایی آنها با مشکل روبرو شده است.

به نقل از وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون»، نیروهای اوکراینی، استفاده از سامانه موشکی آمریکایی موسوم به «خون آشام» برای منهدم کردن پهپادهای روسی را اغاز کرده‌اند

بر أساس این گزارش، دفتر خریدار تسلیحات برای «پنتاگون»، توضیح داد که این سامانه ساخته‌شده توسط شرکت«ال ۳ تکنولوجیز » با کامیون‌ به خاک اوکراین منتقل می‌شود.مهمترین ماموریت این سیستم، سرنگونی پهپادهای روسی است که تهدیدی دائمی را در طول این جنگ برای اوکراین ایجاد می‌کنند.

چهار سیستم از ۱۴ سیستم اولیه که در ژانویه گذشته قرارداد آن بسته شد، تحت قراردادی به ارزش ۴۰ میلیون دلار در اواسط سال جاری وارد اوکراین شدند و بقیه تا پایان سال جاری تحویل داده خواهند شد.

سامانه «خون آشام» از پرتابگرهایی تشکیل شده که می‌توانند برای شلیک موشک‌های نقطه‌زن، روی خودروهای تامین‌شده توسط آمریکا نصب شوند. این موشک‌ها مجهز به سوپاپ‌هایی هستند که برای انفجار در نزدیکی پهپاد طراحی شده‌اند.

«پنتاگون» بهار گذشته، قرارداد خرید ۱۰ سامانه ضد پهپاد متحرک هدایت شونده لیزری را امضا کرد، بدون این که جزئیات بیشتری را درباره این سامانه‌های دفاعی ارائه کند.

برخلاف بخش عمده کمک‌های نظامی آمریکا به اوکراین که منبعش، ذخایر موجود است، قرارداد موشک‌های «خون‌آشام»، مستقیما در چارچوب ابتکار امنیتی برای کمک به کی‌یف به منظور حفاظت از حریم هوایی این کشور از پهپادهای دشمن در حال تدوین است

بخش عمده حمایت نظامی واشینگتن از اوکراین در حال حاضر از محل ذخایر کنونی مهمات این کشور تامین می‌شود، در حالی که تحویل سامانه «خون‌آشام» مستقیماً در چارچوب میلیاردها دلار کمک نظامی تصویب شده به اوکراین صورت می‌گیرد.

این نخستین بار است که چنین سامانه‌ای در یک منطقه جنگی مستقر می‌شود و تجارب رزمی مربوط به پهپادها، نقش بسیار مهم این سامانه به نفع اوکراین را اثبات خواهد کرد.

منبع :بلومبرگ

نمایش بیشتر

هه‌وال ادمین

اسماعیل آتش زای کارشناس روانشناسی علاقه مند به خبر در حوزه های سیاسی ، اجتماعی و ورزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا