محیط زیستمهمترین های هەواڵ

۱۱۳ هکتار از مراتع و جنگل‌های آذربایجان غربی طعمه آتش شد

جانشین فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی آذربایجان غربی گفت: از ابتدای امسال تاکنون، ۲۳ فقره آتش سوزی در استان به ثبت رسیده و طی آن ۱۱۳ هکتار از مراتع و جنگل‌های منطقه طعمه آتش شده است.

حسین شهابی پور جانشین فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی آذربایجان غربی گفت: از مجموع ۱۱۳ هکتار منابع طبیعی استان که دچار حریق شده‌ ۱۴ فقره در عرصه‌های جنگلی با ۸۵ هکتار و ۹ فقره مراتع با ۲۸ هکتار مساحت بوده است.

وی با بیان اینکه عرصه‌های جنگلی سردشت عمده‌ترین میزان آتش سوزی‌ها را به خود اختصاص داده‌اند، افزود: عوامل انسانی مهمترین نقش را در این آتش سوزی‌ها داشتند.

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2015-06-05 17:44:21Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

جانشین فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی آذربایجان غربی گفت: با توجه به اینکه بارندگی‌های استان امسال بسیار مطلوب بود پوشش گیاهی نیز به صورت چشمگیری افزایش یافته و با افزایش گرمای هوا در استان و خشک شدن پوشش گیاهی احتمال آتش سوزی هم بیشتر شده است.

شهابی پور با اشاره به اینکه آتش سوزی از چندین منظر به طبیعت خسارت وارد می‌کند، اضافه کرد: بافت فیزیکی خاک در این رخداد برهم می‌خورد و پوشش گیاهی و علوفه‌ای نیز از بین می‌رود.

جانشین فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی آذربایجان غربی گفت: شاید با قرق و عملیات حفاظتی، پوشش گیاهی بتواند بعد از پنج سال دوباره بازیابی شود، ولی هرگز شرایط اولیه خود را نخواهد داشت.

شهابی پور اظهار کرد: برای بازیابی جنگل‌ها نیز شاید بیش از ۱۰۰ سال زمان صرف شود که این مناطق احیا و بازسازی شوند که زمان بسیاری است.وی با اشاره به کمبود تجهیزات اطفای حریق در یگان حفاظت منابع طبیعی استان یادآور شد: مهمترین مساله در این زمینه استفاده از توان و ظرفیت سایر دستگاه‌ها، جوامع محلی و اطلاع‌رسانی است.

به گفته وی، ۱۷ دستگاه عضو کارگروه اطفای حریق استان هستند که نقش مشترکی در حفاظت از عرصه‌های طبیعی ملی ایفا می‌کنند

نمایش بیشتر

هه‌وال ادمین

اسماعیل آتش زای کارشناس روانشناسی علاقه مند به خبر در حوزه های سیاسی ، اجتماعی و ورزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا