آب و هوابین المللمهمترین های هەواڵ

افزایش دمای زمین در ۵ سال آتی بی‌سابقه خواهد بود

سازمان جهانی هواشناسی در گزارش تازه خود پیش‌بینی کرده، یکی از سال‌ها در پنج سال آینده به احتمال ۹۸ درصد گرم‌ترین سال ثبت‌شده در تاریخ خواهد بود. علت این روند افزایش تولید گاز‌های گلخانه‌ای و پدیده “ال نینیو” ذکر شده است.

طبق اعلام سازمان ملل دمای هوای در طی پنج سال آینده (۲۰۲۳ تا ۲۰۲۷) شاهد افزایشی بی‌سابقه خواهد بود. سازمان جهانی هواشناسی که مقر آن در ژنو است، در تازه‌ترین گزارش خود به این موضوع پرداخته است.افزایش میزان تولید گازهای گلخانه‌ای در جهان یکی از دلایل این روند ذکر شده است. دلیل دیگر افزایش احتمالی گرمایش زمین پدیده جوی “ال نینیو” عنوان شده که پیش‌بینی می‌شود در ماه‌های آینده شکل بگیرد.این پدیده طبیعی که هر دو تا هفت سال ظهور می‌کند، سبب می‌شود که آب‌های منطقه حاره اقیانوس آرام گرم‌تر شود و گرمایش هوای این منطقه و در نتیجه افزایش دمای جو زمین را به دنبال داشته باشد.

گزارش اقلیمی سازمان ملل: پتری تالاس، دبیر کل سازمان جهانی هواشناسی، پدیده جوی “ال نینیو” افزون بر تغییرات اقلیمی ناشی از فعالیت‌های بشر دمای کره زمین را به میزان بی‌سابقه‌ای افزایش خواهد داد.اگر چه کشورهای جهان به توافق رسیده‌اند که سقف افزایش ۱،۵ درصدی گرمایش زمین رعایت شود، اما این میزان به گفته تالاس پیوسته پشت سر گذاشته و سقف تعیین‌شده شکسته می‌شود.

پتری تالاس، دبیر کل سازمان جهانی هواشناسی:در تازه‌ترین گزارش خود پیش‌بینی کرده که یکی از سال‌ها در پنج سال آینده به احتمال ۹۸ درصد گرم‌ترین سال ثبت‌شده در تاریخ خواهد بود.دبیر کل این سازمان هشدار داد که تغییرات اقلیمی در ترکیب با تشدید پدیده “ال نینیو” اثراتی گسترده بر سلامتی، تغذیه، اقتصاد آب و همچنین محیط زیست خواهد داشت.ب

تا سال ۲۰۵۰ سه میلیارد نفر درگیر تنش‌های آبی خواهند بود.پدیده “ال نینیو” غالبا موجب خشکسالی در استرالیا، اندونزی و قسمت‌هایی از جنوب آسیا می‌شود و در مقابل سبب بارش‌های شدیدی در شماری از مناطق آفریقا، آمریکای لاتین، جنوب ایالات متحده و آسیای مرکزی می‌شود.این پدیده آخرین بار در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ میلادی ظهور کرده بود.

در توافق‌نامه اقلیمی پاریس که در سال ۲۰۱۵ میلادی به امضا رسید، اهدافی درازمدت در راستای کاهش میزان تولید گاز‌های گلخانه‌ای تعیین شده‌اند. هدف آن است که میزان افزایش گرمایش زمین به ۱،۵ درصد در مقایسه با دوران پیش‌صنعتی محدود شود.کشورهای عضو سازمان جهانی هواشناسی قرار است در چارچوب کنگره‌ای جهانی در ژنو در روزهای ۲۲ ماه مه تا ۲ ژوئن سال جاری گرد هم آیند.

نمایش بیشتر

هـه‌ژار رحـیـمـی

دانشجوی دکتری هوش مصنوعی علاقه مند به ترجمه و نوشتن در حوزه های تخصصی IT ، سیاست ، اقتصادی و اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا