بین المللمهمترین های هەواڵ

انتخابات ۲۰۲۳ ترکیه؛ مطابق نتایج آخرین نظرسنجی‌ها احتمال شکست اردوغان چقدر است؟

انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در شرایطی در حال برگزاری است که نتایج نظرسنجی‌های موسسات افکارسنجی این کشور از رقابت نزدیک میان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری فعلی و کمال قلیچداراوغلو، رهبر جزب جمهوری خلق ترکیه حکایت دارد.

نتایج نظرسنجی‌های انجام شده از سوی ۱۸ موسسه افکارسنجی در ماه جاری میلادی، آوریل و مارس ۲۰۲۳، نشان می‌دهد که در هیچ‌یک‌ از آنها میزان محبوبیت اردوغان از ۵۱.۴ درصد فراتر نرفته ولی در مقابل، قلیچداراوغلو در برخی نظرسنجی‌ها تا ۵۷ درصد از نظر مثبت رای دهندگان را جلب کرده است.

به طور کلی، نظرسنجی‌های انجام شده در ۳ ماه اخیر، نرخ رای‌آوری قلیچداراوغلو که دارای مواضع چپ میانه و سکولار است، بین ۴۲.۶ تا ۵۷.۱ درصد برآورد کرده‌اند. میزان حمایت عمومی از اردوغان، نامزد حزب عدالت و توسعه هم بین ۳۹.۷ تا ۵۱.۴ درصد برآورد شده تا احتمال پیروزی هر یک از آنها در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۳ که امروز(۱۴ مه/۲۴ اردیبهشت) بسیار پایین باشد.

در میان ۲۸ نظرسنجی انجام شده طی سه ماه اخیر، اردوغان تنها در ۳ مورد از آنها از رقیب جدی خود پیش بوده و در ۲۵ نظرسنجی، میزان محبوبیت قلیچداراوغلو بیش از رئیس جمهوری اسلامگرای فعلی بوده است.همچنین، متوسط رای برآورد شده برای اردوغان در نظرسنجی‌های ۱۸ موسسه افکارسنجی ترکیه ۴۵.۸ درصد است ولی این برآورد برای قلیچداراوغلو ۴۸.۹ درصد است.

در انتخابات ریاست جمهوری ۲۴ ژوئن ۲۰۱۸، رجب طیب اردوغان با کسب ۵۲.۴ درصد آرا در دور اول به عنوان رئیس جمهوری ترکیه انتخاب شده بود. جدی‌ترین رقیب او در انتخابات پیشین، محرم اینجه بود که موفق به کسب ۳۰.۸ درصد آرا شد.

منبع: یورونیوز

نمایش بیشتر

هه‌وال ادمین

اسماعیل آتش زای کارشناس روانشناسی علاقه مند به خبر در حوزه های سیاسی ، اجتماعی و ورزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا