محیط زیستمهمترین های هەواڵ

آغاز آبگیری تالاب قوپی ‌باباعلی مهاباد

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مهاباد گفت: آبگیری تالاب بین‌المللی قوپی‌ باباعلی این شهرستان از رودخانه مهاباد آغاز شد.آغاز آبگیری تالاب قوپی ‌باباعلی مهاباد.

فاروق سلیمانی افزود: در راستای تأمین حق‌آبه تالاب بین المللی قوپی ‌باباعلی با همکاری مدیریت منابع آب مهاباد آب با دبی حدود ۳۵ اینچ از رودخانه مهاباد به سمت کانال روستای گرده‌گروی هدایت و آبگیری این تالاب آغاز شد.

سلیمانی، با اشاره به اینکه کانال انتقال آب روستای گرده‌گروی حدود ۱۰ کیلومتر طول دارد، گفت: اواخر تابستان امسال به دلیل تبخیر زیاد آب، تالاب بین‌المللی قوپی‌باباعلی خشک شد و فصل پاییز نیز به دلیل کاهش بارندگی، کم‌آبی این تالاب جبران نشده بود.

وی اظهار کرد: با توجه به مطالعات زیست محیطی انجام گرفته نیاز اکولوژیکی تالاب بین‌المللی قوپی‌ باباعلی این شهرستان حدود ۱۰.۵ میلیون مترمکعب آب است اما می توان با تخصیص حدود پنج میلیون مترمکعب آب، بیش از ۵۰ درصد از مساحت این تالاب را احیا کرد.

سلیمانی تصریح کرد: تالاب بین‌المللی قوپی‌باباعلی مهاباد با وسعت ۵۰۰ هکتار و محدوده اکولوژی حدود یک‌هزار و ۲۰۰ هکتار زیستگاه پرندگانی نظیر اردک سرسبز و سرحنایی، آنقوت، انواع غاز، فلامینگو و تنجه است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مهاباد افزود: این تالاب با ویژگی‌های طبیعی و پرندگان خاص خود یکی از بهترین زیستگاه‌های مهم پرندگان آبزی وکنارآبزی و از تالاب‌های مهم این منطقه محسوب می‌شود که در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است.

سلیمانی تاکید کرد: با توجه به اینکه این تالاب در کریدور مهاجرت پرندگان قرار دارد در صورت احیا در فصل بهار میزبان کُلُنی چند صدتایی از پرندگان مهاجر و بومی و حتی مأمنی برای لانه‌سازی و جوجه‌آوری پرندگان آبزی و کنارآبزی خواهد بود.تالاب بین‌المللی قوپی باباعلی مهاباد در ۳۰ کیلومتری شمال شرقی این شهر و در مسیر جاده مهاباد به میاندوآب و در نزدیکی روستایی به همین نام واقع شده است.

✍️ عبدالرحمن بهرامی

نمایش بیشتر

هه‌وال ادمین

اسماعیل آتش زای کارشناس روانشناسی علاقه مند به خبر در حوزه های سیاسی ، اجتماعی و ورزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا