اقتصادیمهمترین های هەواڵ

سرمای بهاره ۴۹۰ میلیارد تومان به کشاورزی مهاباد خسارت زد

مدیر جهادکشاورزی مهاباد گفت: سرمای بهاره ۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال به بخش کشاورزی (زراعی و باغی) این شهرستان خسارت زد.

رسول سعیدیان افزود: پس از بروز سرمای بهاره در روزهای ۱۲ و ۱۳ فروردین امسال علاوه بر کارشناسان مراکز خدمات جهاد کشاورزی، ۲ تیم برای ارزیابی خسارت سرمازدگی تشکیل شد و وضعیت مزارع و باغ‌های این شهرستان را در چند نوبت بررسی کردند.

وی اضافه کرد: سرمای بهاره به بیش از ۳۱ هزار هکتار از مزارع گندم، جو، کلزا و چغندقند این شهرستان آسیب زد که برآورد خسارت بخش زراعت ۲ هزار و ۴۸۰ میلیارد ریال تعیین شده است.

مدیر جهادکشاورزی مهاباد گفت: در بخش آسیب به چغندرقند بخشی از مزارع دوباره کشت شد اما در مابقی محصولات امکان کشت دوباره وجود ندارد و کشاورزان باید با تغذیه و آبیاری مناسب سعی کنند وضعیت مزارع خود را بهبود ببخشند.

وی در خصوص خسارت سرما به باغ‌های این شهرستان نیز اظهار کرد: سرمای بهاره به چهار هزار و ۵۰۰ هکتار از باغ‌های این شهرستان خسارت زد و کارشناسان میزان خسارت این بخش را نیز ۲ هزار و ۴۱۰ میلیارد ریال برآورد کردند.

سعیدیان یادآور شد: درختانی مانند زردآلو، شلیل و بادام که در مرحله شکوفه دهی قرار داشتند و در باغات گردو بدلیل توخالی بودن سرشاخه‌ها سرمازدگی و خسارت به محصول بیشتر از سایر گونه‌ها گزارش شده است.

مدیر جهادکشاورزی مهاباد در خصوص خسارت سرما به باغ‌های سیب این شهرستان نیز گفت: با توجه به اینکه باغات سیب هنوز وارد مرحله شکوفه دهی نشدند اما سرما به برگ درختان آسیب زده و این مساله می‌تواند در ثمردهی درختان تاثیر منفی داشته باشد.

نمایش بیشتر

هه‌وال ادمین

اسماعیل آتش زای کارشناس روانشناسی علاقه مند به خبر در حوزه های سیاسی ، اجتماعی و ورزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا