فرهنگیمهمترین های هەواڵ

نوروزانه (حه‌لاوه مه‌لاوه) رسمی که نیاز به اصلاح دارد

پیشنهاد می‌شود شهروندان در ۲ روز آخر سال پذیرای کودکان برای نوروزانه باشندبا نزدیک شدن به روزهای آخر سال کم کم باید منتظر حضور پرشور کودکان در کوچه‌ها برای دریافت نوروزانه باشیم.

رسمی زیبا که از قدیم در کوردستان وجود داشت ولی به دلیل نبود مدیریت مناسب در حال تبدیل به یک معضل است. قطعا در این مورد نباید هیچ انتظاری از مسوولان داشت و حفظ ارزش‌های این رسم زیبا نیازمند همراهی شهروندان گرامی است.

اما هدایت این رسم به ۲ روز آخر سال، به یک همت و همراهی شما همشهریان نیاز دارد.

به طوری که اکنون در شهر همجوار ما (اشنویه) مشاهده می‌شود که شهروندان تنها عصر چهارشنبه آخر سال را به این رسم اختصاص داده‌اند و در روزهای دیگر نه کودکان در کوچه و خیابان برای این رسم حضور پیدا می‌کنند و نه مردم در روزهای دیگر پاسخی به درخواست آن‌ها می‌دهند.لذا لازم است این رسم در مهاباد نیز مدیریت شود و این رسم به دو روز آخر سال موکول شود.

برای تثبیت این زمان لازم است که خانواده‌ها کودکان خود را تا ۲ روز آخر سال روانه نکنند و از همه مهمتر و تاثیرگذارتر اینکه شهروندان غیر از ۲ روز آخر سال، پاسخی به درخواست این کودکان ندهند.

قطعا اصرار همشهریان به مدیریت این زمان باعث خواهد شد که در سال آینده نظم خاصی در این مراسم مشاهده شود که هم موجب حفظ ارزش‌های این رسم زیبا خواهد شد و هم مزاحمت‌های بیشمار آن کاهش خواهد یافت.

پس امسال چه در شهر مهاباد و چه در روستاهای تابعه دو روز آخر سال را به این رسم اختصاص داده و عیدی و نوروزانه خودمان به کودکان عزیز هدیه می‌دهیم.

نمایش بیشتر

هه‌وال ادمین

اسماعیل آتش زای کارشناس روانشناسی علاقه مند به خبر در حوزه های سیاسی ، اجتماعی و ورزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا