اجتماعیاقتصادیمهمترین های هەواڵ

افزایش اجاره‌بها در مهاباد ، اصولی یا سرسام‌آور؟

از ابتدای سال جاری و همزمان با نزدیک شدن به ایام تمدید زمان اجاره املاک در این شهرستان شاهد افزایش قابل توجه نرخ‌های کرایه و رهن چندصد میلیونی برای واحدهای مسکونی در مهاباد هستیم که این باعث افزایش مشکلات طبقه متوسط وضعیف جامعه برای یافتن سرپناه شده است.

افزایش چند برابری نرخ اجاره و رهن مسکن و مغازه از ابتدای سال جاری توسط مالکان هنگام تمدید قراردادهای مستاجران در حال حاضر به یک معضل بزرگ در مهاباد تبدیل شده و بسیاری از خانواده ها را مستاصل کرده بطوریکه احتمال چادرنشینی شماری از این خانواده ها دور از انتظار نیست.

مستاجرانی که طی یک سال گذشته با توجه به گرانی و تورم موجود نه تنها موفق به پس انداز نشده‌اند و حتی از پس هزینه‌های عادی روزانه خود نیز به سختی برآمده‌اند حالا باید زیر بار سنگین افزایش گاهی دو برابری اجاره بها هم دوام بیاورند.

موقعیت خاص جغرافیایی شهر مهاباد و محدود بودن زمین جهت توسعه شهری و رکود ساخت و ساز در کنار افزایش تقاضا برای اجاره بازار را با چالش گرانی و در عین حال گران فروشی روبه رو کرده است.شماری از مستاجران مسکن به دلیل عدم توانایی برای پرداخت اجاره بها به روستاهای نزدیک به شهر مهاباد از جمله «یوسفکند»، «اگریقاش» و شهر تازه تاسیس «گوگ تپه» مهاجرت کرده‌اند.

از آنجاییکه قانون خاصی برای سقف افزایش اجاره مسکن وجود ندارد، گاهی خانه هایی به مبلغ بسیار گزاف و خارج از تعرفه در آنها برای کرایه در بستر فضای مجازی تبلیغ و خرید و فروش می‌شود.

لازم به ذکر است وضعیت نرخ کرایه املاک در مهاباد بسیار بالاتر از شهرهای همجوار و حتی استان بوده و ۹۰ درصد مشاورین املاک در مهاباد به صورت سنتی اقدام کرده و آیین‌نامه‌ها و مصوبه های ارزیابی کارشناسی و قیمت گذاری را رعایت نمی‌کنند.

سال گذشته اقدامات زیادی در جهت ایجاد کمپین و سامانه و اپلیکیشن جدید برای مشاورین املاک و یکدست شدن اصولی قیمت‌ اجاره‌بها در مهاباد انجام گرفت و در این راستا چندین جلسه با حضورین کارشناسان ، ادارات مربوط و مشاورین املاک صورت گرفت و باوجود تلاش بسیار به سرانجام نرسید و چنانچه آگاهیم قیمت و نرخ اجاره‌بها در مهاباد همچنان دلبخواهی و براساس توافق طرفین انجام می‌گیرد و افزایش نرخ آن نیز با توجه به وضعیت افزایش قیمت‌ها در بازار صورت می‌گیرد

✍️ اسماعیل آتش‌زای

نمایش بیشتر

هه‌وال ادمین

اسماعیل آتش زای کارشناس روانشناسی علاقه مند به خبر در حوزه های سیاسی ، اجتماعی و ورزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا