اجتماعیاقتصادیمهمترین های هەواڵ

افزایش اجاره‌بها در مهاباد ، اصولی یا سرسام‌آور؟

از ابتدای سال جاری و همزمان با نزدیک شدن به ایام تمدید زمان اجاره املاک در این شهرستان شاهد افزایش قابل توجه نرخ‌های کرایه و رهن چندصد میلیونی برای واحدهای مسکونی در مهاباد هستیم که این باعث افزایش مشکلات طبقه متوسط وضعیف جامعه برای یافتن سرپناه شده است.

افزایش چند برابری نرخ اجاره و رهن مسکن و مغازه از ابتدای سال جاری توسط مالکان هنگام تمدید قراردادهای مستاجران در حال حاضر به یک معضل بزرگ در مهاباد تبدیل شده و بسیاری از خانواده ها را مستاصل کرده بطوریکه احتمال چادرنشینی شماری از این خانواده ها دور از انتظار نیست.

مستاجرانی که طی یک سال گذشته با توجه به گرانی و تورم موجود نه تنها موفق به پس انداز نشده‌اند و حتی از پس هزینه‌های عادی روزانه خود نیز به سختی برآمده‌اند حالا باید زیر بار سنگین افزایش گاهی دو برابری اجاره بها هم دوام بیاورند.

موقعیت خاص جغرافیایی شهر مهاباد و محدود بودن زمین جهت توسعه شهری و رکود ساخت و ساز در کنار افزایش تقاضا برای اجاره بازار را با چالش گرانی و در عین حال گران فروشی روبه رو کرده است.شماری از مستاجران مسکن به دلیل عدم توانایی برای پرداخت اجاره بها به روستاهای نزدیک به شهر مهاباد از جمله «یوسفکند»، «اگریقاش» و شهر تازه تاسیس «گوگ تپه» مهاجرت کرده‌اند.

از آنجاییکه قانون خاصی برای سقف افزایش اجاره مسکن وجود ندارد، گاهی خانه هایی به مبلغ بسیار گزاف و خارج از تعرفه در آنها برای کرایه در بستر فضای مجازی تبلیغ و خرید و فروش می‌شود.

لازم به ذکر است وضعیت نرخ کرایه املاک در مهاباد بسیار بالاتر از شهرهای همجوار و حتی استان بوده و ۹۰ درصد مشاورین املاک در مهاباد به صورت سنتی اقدام کرده و آیین‌نامه‌ها و مصوبه های ارزیابی کارشناسی و قیمت گذاری را رعایت نمی‌کنند.

سال گذشته اقدامات زیادی در جهت ایجاد کمپین و سامانه و اپلیکیشن جدید برای مشاورین املاک و یکدست شدن اصولی قیمت‌ اجاره‌بها در مهاباد انجام گرفت و در این راستا چندین جلسه با حضورین کارشناسان ، ادارات مربوط و مشاورین املاک صورت گرفت و باوجود تلاش بسیار به سرانجام نرسید و چنانچه آگاهیم قیمت و نرخ اجاره‌بها در مهاباد همچنان دلبخواهی و براساس توافق طرفین انجام می‌گیرد و افزایش نرخ آن نیز با توجه به وضعیت افزایش قیمت‌ها در بازار صورت می‌گیرد

نمایش بیشتر

هه‌وال ادمین

اسماعیل آتش زای کارشناس روانشناسی علاقه مند به خبر در حوزه های سیاسی ، اجتماعی و ورزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا