محیط زیستمهمترین های هەواڵ

محیط زیست مهاباد: فروش و عرضه دوزیستان ممنوع است

رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: هر گونه فروش و عرضه دوزیستان در کنار ماهی قرمز سفره نوروزی ممنوع است و ماموران یگان حفاظت این اداره با متخلفان برخورد قانونی می‌کنند.

فاروق سلیمانی افزود: با شروع فعالیت واحدهای ثابت و سیار عرضه ماهی قرمز نوروزی در این شهرستان، تعدادی از افراد متخلف اقدام به عرضه دوزیستانی همچون سمندر، لاک‌پشت و مار می‌کنند که این اقدام ممنوع و مغایر با قانون و مقررات است.

وی اضافه کرد: این گونه ها متعلق به طبیعت هستند و نگهداری آنها در محیط‌های خانگی علاوه بر داشتن خطرات، در بیشتر موارد باعث تلف شدن آنها و زیان به طبیعت خواهد شد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: ماموران یگان حفاظت این شهرستان در این ایام از واحدهای فروش و عرضه ماهی قرمز نوروزی بازدید می‌کنند و با عرضه کنندگانی که دوزیستان را نیز می‌فروشند، برخوردهای قانونی انجام خواهند داد.

وی از شهروندان نیز خواست از درخواست خرید این اقدام پرهیز کنند و در صورت مشاهده فروش این گونه‌ها در کنار ماهی قرمز با شماره ۱۵۴۰ تماس گرفته و ماموران یگان حفاظت این اداره را مطلع کنند.سلیمانی در خصوص رهاسازی ماهی‌های نوروزی در رودخانه‌های نیز گفت: بسیاری از افراد پس از پایان تعطیلات نوروزی ماهیان قرمز تزیینی سفره هفت سین را در رودخانه‌ها، سدها، قنات‌ها و چشمه‌ها رها می کنند که به دلیل مضرات آن باید از این اقدام خودداری شود.

وی با بیان اینکه این افراد از مضرات رهاسازی ماهیان در آب های آزاد آگاه نیستند، اظهار کرد: رهاسازی ماهیان قرمز در آب سدها و رودخانه‌ها علاوه بر مشکلات زیست محیطی موجب تخریب اکولوژیک در منابع آبی می‌شود.

رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد یادآور شد: این گونه ماهی‌ها به عنوان یک گونه مهاجم به دیگر آبزیان آسیب وارد کرده و ادامه حیات دیگر گونه‌ها را با خطر مواجه می‌کنند.

سلیمانی به شهروندان و روستاییان مهابادی توصیه کرد ماهی‌های قرمز را در حوضچه‌های موجود در سطح شهر و پارک‌ها رها کنند تا آبزیان موجود در منابع آبی از جمله رودخانه‌ها، سدها، چشمه‌ها و قنوات آلوده و بیمار نشوند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد تاکید کرد: اغلب ماهیان قرمز دارای برخی بیماری‌ها از قبیل داکتیلوجایروس، کرم قلابدار ماهی و کرم چشم ماهی، انگل گوارشی و دیگر بیماری‌های قارچی آلوده هستند.

وی ادامه داد: از قرار دادن ماهیان قرمز در کنار ماهی‌های آکواریوم نیز خودداری شود زیرا این ماهی‌ها از نظر شرایط نگهداری و زیستی با دیگر ماهیان متفاوت هستند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا