بهداشت و سلامتمهمترین های هەواڵ

وجود خون در مدفوع نشان‌دهنده چیست؟

اگر بعد از مدفوع، متوجه خون روی دستمال توالت شده باشید، باید بدانید که این یک علامت هشدار‌دهنده است، به‌خصوص اگر اولین بار است که این اتفاق برای شما می‌افتد.

به‌ گزارش اینسایدر؛ علل وجود خون در مدفوع از خوش‌خیم تا بدخیم متغیر است، ولی مهم است که به علائم دیگری که همراه با خونریزی رخ می‌دهد، توجه داشته باشید و برای تعیین علت، با پزشک خود صحبت کنید.

هموروئید

یکی از شایع‌ترین علل دیدن خون روی دستمال توالت یا در مدفوع، هموروئید است؛سیاهرگ‌های متورم در داخل یا خارج راست‌روده. در این شرایط ممکن است خون قرمز روشنی را روی دستمال توالت ببینید. علاوه‌ بر خونریزی، ممکن است علائمی مانند درد، تورم، خارش و سوزش در اطراف ناحیه مقعد را نیز داشته باشید. درمان این عارضه بستگی به شدت هموروئید دارد. در بسیاری از موارد، تغییرات جزئی در سبک زندگی و رژیم غذایی می‌تواند کمک‌کننده باشد؛ از قبیل مصرف مکمل‌های فیبر، میوه و سبزیجات و یا نوشیدن آب زیاد.

شقاق مقعدی

شقاق مقعد یا پارگی‌های کوچک در مقعد اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که یبوست دارید و برای دفع مدفوع، فشار می‌آورید. با شقاق مقعدی، معمولاً روی دستمال توالت خون قرمز روشن خواهید دید.

سایر علائم رایج شقاق مقعدی عبارتند از:

 • – درد حین و بعد از مدفوع
 • سوزش یا خارش مقعد
 • پارگی قابل‌ مشاهده در ناحیه مقعد.

در بیشتر موارد، درمان خانگی برای بهبود شقاق شما کافی است. درمان خانگی شامل درمان‌های برطرف‌کننده هموروئید است. اما اگر بعد از این درمان‌ها، شقاق بهبود نیافت، می‌توانید از کرم‌ها، پمادها یا شیاف‌های بدون‌نسخه برای کمک به کاهش التهاب و درد استفاده کنید. در موارد جدی‌تر، جراحی می‌تواند کمک‌کننده باشد.

کولیت

کولیت اصطلاح کلی برای التهاب روده بزرگ است که می‌تواند باعث وجود خون در مدفوع شود.

نمونه‌های رایج عبارتند از:

 • – کولیت زخمی
 • بیماری کرون
 • کولیت عفونی (ناشی از باکتری یا ویروس)
 • کولیت ایسکمیک.

اگر یکی از این شرایط را دارید، احتمالاً به‌غیر از وجود خون در مدفوع، علائم گوارشی مهم دیگری مانند درد معده، اسهال یا کاهش وزن را نیز خواهید داشت. درمان بستگی به شرایطی دارد که باعث التهاب روده بزرگ شده است و می‌تواند ترکیبی از تغییرات سبک زندگی، درمان‌های خانگی، داروهای تجویز‌شده یا جراحی در موارد شدید باشد.

سرطان کولورکتال.

در حالی که سرطان کولورکتال نباید نگرانی شماره یک شما باشد، اما اگر متوجه خون در مدفوع شدید، این یک احتمال است.

سایر علائم سرطان کولورکتال عبارتند از:

 • – اسهال
 • یبوست
 • درد یا گرفتگی شکم
 • کاهش وزن غیر‌قابل‌توضیح.

با‌این‌حال، این علائم لزوماً نشان‌دهنده ابتلا به سرطان نیستند، زیرا این علائم با بسیاری از مشکلات گوارشی دیگر مشترک‌اند.درمان سرطان‌های روده بزرگ به مرحله و اینکه آیا سرطان به سایر قسمت‌های بدن گسترش یافته است، بستگی دارد.

🔹به‌عنوان یک قاعده کلی، معمولاً خون قرمز روشن که گه‌گاه فقط روی دستمال توالت دیده می‌شود، احتمالاً به‌دلیل عارضه‌ای خوش‌خیم است، در حالی که خون تیره‌تر، مقادیر زیاد خون یا خون در مدفوع نشان‌دهنده یک بیماری جدی است

نمایش بیشتر

هه‌وال ادمین

اسماعیل آتش زای کارشناس روانشناسی علاقه مند به خبر در حوزه های سیاسی ، اجتماعی و ورزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا