اجتماعیمهمترین های هەواڵ

عوارض آلایندگی یا سهم مهاباد از محل مالیات بر ارزش افزوده، واقعیت کدام است؟

روز شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ خبری در خروجی کانال تلگرامی منتسب به نماینده مهاباد و رسانه های منتسب به وی مبنی بر واریز عوارض آلایندگی پتروشیمی مهاباد قرار گرفت. کاناال منتسب به نماینده مهاباد مدعی شده بود که با تلاش! نماینده مهاباد مبلغ ۳ میلیارد تومان از محل عوارض آلایندگی پتروشیمی مهاباد دریافت شده و بر طبق چارت مشخصی به حساب شهرداری ها و دهیاری ها واریز گردیده است.
پس از پیگیری های خبرنگار هه وال از شهرداری مهاباد مشخص گردید که روز پنجشنبه مبلغ ۲ میلیارد تومان به حساب شهراری مهاباد واریز گردیده است ( اینکه ۴۸ ساعت با تاخیر کانال نماینده واریز مبلغ را اعلام کرد خود جای سوال بسیار دارد). ظاهرا همه چیز صحیح است و مبلغ مورد ادعا در حساب شهرداری مهاباد موجود است .
اما اصل ماجرا از مانی شروع شد که هه وال تصمیم گرفت صحت و سقم این ادعا را که این اعتبار از محل آلایندگی پتروشیمی پرداخت شده است را بررسی نماید. با توجه به اینکه در آخرین حکم دادگاه صراحتا اعلام شده بود که پتروشیمی مهاباد فاقد هر گونه آلایندگی بوده و از شمولیت پرداخت عوارض آلایندگی برخوردار نیست این شبه بوجود آمد که مبلغ مورد نظر از محلی دیگر و ردیف پرداختی متفاوت واریز شده باشد.
پس از پیگیری های مکرر خبرنگار هه وال از مسئولان پتروشیمی مهاباد، مشخص گردید که این واحد ریالی بابت عوارض آلایندگی پرداخت نکرده و اصولا اگر این مبلغ از حساب این مجموعه برداشته شده است میباست حداقل امور مالی مجموعه در جریان می بود.
روز دوشنبه خبرنگار هه وال در اداره کل مالیاتی استان حاضر شده و پیگیر موضوع واریز ۳ میلیارد تومان پولی شد که نقل محافل در مهاباد است. یکی از مسئولان اداره مالیات به شرط عدم افشای نام خود اطلاعاتی را در اختیار خبرنگار هه وال قرار داد. این مسئول صراحتا اعلام کرد که مبلغ ۳ میلیار تومان .واریز شد به حساب شهرداری مهاباد بابت عوارض آلایندگی نبوده و صرفا از محل مالیات بر ارزش افزوده سهم شهرستان پرداخت شده است. وی خاطر نشان کرد اصولا با توجه به اینکه پتروشیمی مهاباد فاقد هرگونه آلاینگی است موضوع پرداخت عوارض آلایندگی به کلی منتفی است.

نامه محیط زیست که صراحتا اعلام نموه است پتروشیمی مهاباد فاقد آلایندگی است

پس از پیگیری های مکرر خبرنگار هه وال از اداره محیط زیست و بررسی کامل اسناد و نامه های موجود مشخص گردید که طبق آخرین بررسی های به عمل آمده محیط زیست صراحتا اعلام کرده که پتروشیمی مهاباد فاقد آلایندگی بوده و از شمولیت پرداخت عوارض آلایندگی خارج است.

اما سوال اینجاست: آیا نماینده مهاباد نمی داند که آخرین رای داگاه در خصوص عوارض آلایندگی پتروشیمی چه بوده است یا با علم به این اطلاعات و اشراف بر واقعیت اقدام به انتشار خبر کرده است؟

آنچه که واضح و مبرهن است اینکه مشخصا از محل عوارض آلایندگی ریالی به حساب هیچ ارگانی در مهاباد واریز نشده است و هرچه بوده بابت سهم مهاباد از محل ارزش افزوده بوده است و اصولا اگر مهاباد نماینده هم نداشت شرایط فعلی تفاوتی نمی کرد و سهم مهاباد به قوت خود باقی بود.

رای هیئت حل اختلاف مالیاتی در خصوص موضوع عوارض آلایندگی پتروشیمی مهاباد

حال باید دید رویکرد رسانه های نزدیک به نماینده و تحلیلگرانی که چشم و گوش بسته و بدون سرسوزنی تحقیق اقدام به نشر این اطلاعات غلط کردند چه خواهد بود. آیا در مقابل مردم خود را مسئول دانسته و واقعیت را بیان خواهند کرد یا کماکان سعی خواهند کرد این رویکرد غلط خود را ادامه دهند.

نمایش بیشتر

هـه‌ژار رحـیـمـی

دانشجوی دکتری هوش مصنوعی علاقه مند به ترجمه و نوشتن در حوزه های تخصصی IT ، سیاست ، اقتصادی و اجتماعی

یک دیدگاه

  1. ضمن عرض سلام و تشکر از هه وال بخاطر شفاف سازی چنین مسائلی. جای بسی تاسف است برای نماینده یک شهر . نماینده ای بعنوان قانون گزار مملکت در شهر مهاباد . شهر فرهیخته گان ،شهر ادب و فرهنگ که چنین به شعور این ملت توهین کند. که برایی چندمین بار موارد و مسائل را حتی در شهرهایی همجوار به اسم خود رقم زند . آقای نماینده براتون واقعا متأسفم. متاسف ، باید گریست.

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا