اجتماعیعلم و تکنولوژیمهمترین های هەواڵ

منشا ستونهای بلند بخار روی پتروشیمی مهاباد

بیشتر تجهیزات پتروشیمی مانند راکتورها، تجهیزات دوار و… یا گرما تولید می کنند و یا در حین کار گرم می شوند. جهت جلوگیری از صدمه به این تجهیزات بایستی آنها را خنک کرد که در بیشتر موارد این خنک سازی توسط آب انجام می گیرد.

فرآیند کلی خنک سازی بدین  شیوه است، آبی که در تماس غیر مستقیم با روغنهای  داغ  و مبدل ها گرم شده است در برج خنک سازی سرد میشود . به این صورت که آب گرم به بالای  برج خنک کننده پمپ می شود و از آنجا مانند یک دوش آب به تشتک پایین برج می ریزد. این آب در حین سقوط از درون پوشش های داخلی برج با هوا برخورد کرده و گرمای خود را به هوا می دهد و خنکمی شود. به طوریکه آب با تبخیر قسمتی از خود تماس مستقیم با هوا در بخش دیگر خنک می شود. حاصل این فرآیند بخاری است که از بالای سل های برج خنک کن همراه با جریان هوا دیده می شود

 در فرایند خنک سازی همواره مقداری آب حدود ۵ الی ۱۰ درصد آب پمپ شده توسط هوا تبخیر می شود و بخار حاصل از فرایند تبخیر در برج توسط جریان هوایی که  در پتروشیمی مهاباد چهار فن بزرگ ایجاد میکند از برج خنک کن خارج می شود. با توجه به این که دما ورطوبت هوای خروجی از برج افزایش می یابد دربالای برج خنک کننده حجم بالایی بخار آب دیده می شود و این حجم از بخارات آب درفصول سردترسال به دلیل سرما و حلالیت کم بخار در هوا، بیشترصورت ستونهای بلندبخار به چشم می آید.

نمایش بیشتر

هـه‌ژار رحـیـمـی

دانشجوی دکتری هوش مصنوعی علاقه مند به ترجمه و نوشتن در حوزه های تخصصی IT ، سیاست ، اقتصادی و اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا