پنج شنبه , ۳۱ مرداد ۱۳۹۸
کرکوک,اخبرا کرکو,حله به شهروندان کورد کرکوک,آزاد شهروندان کورد,آیت الله سیستانی,حشد شعبی

درخواست آیت‌الله سیستانی از بغداد: از شهروندان کورد عراق محافظت کنید

در پی انتشار گزارش‌هایی دربارۀ آزار شهروندان اقلیم کوردستان در مناطقی که به کنترل نیروهای عراق در آمده است، در اقدامی نادر آیت الله علی سیستانی، مرجع معروف شیعیان، طی پیامی از دولت مرکزی عراق خواست تا از حقوق کوردهای این کشور محافظت کند.

در این پیام که در جریان خطبه‌های نماز جمعه ۲۸ مهر توسط شیخ عبدالمهدی کربلایی، نماینده آیت‌الله سیستانی در کربلا خوانده شد، عالیترین مقام شیعه در عراق از دولت مرکزی خواسته است که با کوردهای عراق همان رفتاری را داشته باشد که با دیگر شهروندان این کشور دارد.

شیخ عبدالمهدی کربلایی در زمان قرائت پیام آیت‌الله سیستانی گفت: «ما از دولت مرکزی عراق می خواهیم تا نهایت تلاشش را برای محافظت از شهروندان کورد انجام دهد. از آنها همانند دیگر شهروندان عراق محافظت کند تا حقوق اساسی‌شان نقض نشود. ما از رهبران کورد نیز می خواهیم با یکدیگر متحد شوند تا با همکاری با دولت مرکزی عراق بر اساس اصول قانون اساسی، بر بحران کنونی غلبه یابند.»

آیت‌الله سیستانی که بندرت در مجامع عمومی حاضر می شود، در میان جمعیت اکثرا شیعۀ عراق از احترام زیادی برخوردار است. مداخله در امور سیاسی توسط او که کلماتش برای اکثر شیعیان عراق قدرت قانون را دارد، بسیار اندک است.

وی همچنین در این پیام از طرف‌هایی که برای ممانعت از برخورد مسلحانه در کرکوک و دیگر مناطق مورد مناقشه تلاش کرده اند، قدردانی کرد.

برگزاری همه پرسی استقلال کوردستان عراق تنش میان کوردها و دولت مرکزی عراق را بطور قابل توجهی افزایش داد و سرانجام منجر به حملۀ نیرویهای دولت مرکزی و حشد شعبی به استان نفت‌خیز کرکوک شد.

سازمان ملل متحد نیز پنجشنبۀ گذشته به گزارش‌هایی که دربارۀ جابجایی اجباری کوردها توسط نیروهای عراقی و تخریب خانه‌ها و محل کار آنها در کرکوک و دیگر مناطق منتشر شده بود، واکنش نشان داد و ابراز نگرانی کرد.

از شمال عراق نیز خبر می رسد که از روز پنجشنبه درگیری میان کوردها و نیروهای دولت مرکزی عراق در جاده‌های اصلی میان کرکوک و اربیل و بویژه در نزدیکی شهر آلتون کوپری که در چهل کیلومتری جنوب اربیل واقع است، افزایش یافته است.

مقامات کورد به نیروهای خود در خطوط حمله افزوده‌اند و پیشمرگان کورد توانسته‌اند حدود ۵ کیلومتر پیشروی کرده و برای حفاظت از شهر آلتون کوپری بار دیگر متحد شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *