اجتماعیسیاسیفرهنگیمهمترین های هەواڵ

مثلث سه (میم)، محمودزاده ، محمد، مامند / دیگر بس است

هه ژار رحیمی/ پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا یک بار دیکر باعث گردیده است که شور انتخاباتی در جامعه حاکم گردد. همزمانی این انتخابات با انتخابات ریاست جمهوری باعث افزایش چند برابری شور و اشتیاق مردم شده است.

اما در این میان متاسفانه شاهد بروز اتفاقات تلخ و ناگواری نیز در این عرصه هستیم که گاهاً واکنش هایی را نیز به همراه داشته است. در چند دوره اخیر انتخابات نماینده مجلس و شورای شهر گاها شاهد آن بوده ایم که عده ای افراد که فاقد هرگونه توانایی در این عرصه هستند با رفتارهای پوپولیستی و ایجاد موج در بین بعضی از مناطق حاشیه شهر و سوء استفاده از احساسات مردم موج سواری ها کردند.

به عنوان مثال می توان به انتخابات نماینده مجلس اشاره کرد که این موج سواری های باعث راهیابی شخصی به مجلس شد که در این زمینه حداقل تخصص ممکن را ندارد و در مدت ۵ سال گذشته نیز شاهد آن بودیم که تنها دستاورد ایشان چند برگ سوال از وزیر ، ۲ بیت شعر از ماموستا هیمن و دقایقی گریه وزاری بوده است.

اما در مورد کرسی شورای شهر داستان اندکی متفاوت است. ۴ سال قبل ایجاد چنین موجی باعث شد محمد ابراهیمی به کرسی شورای شهر تکیه زند که فاقد هر گونه سابقه اجرایی و مدیریتی بود. موج بزرگی در شهر ایجاد شد و روزنامه های سراسر کشور در مورد شهرمان با این عنوان “بلال فر وشی که شورا شد” یادداشت ها نوشتند.

امروز در روز آخر فرصت تبلیغات کاندیداها ، انصراف محمد ابراهیمی درس بزرگی به ما داد. این انصراف ثابت کرد تمام آن کمپین هاو حمایت های احساسی اشتباهی تاریخی بود و آن ۷ هزار نفری که در آن روز رای احساسی دادند ظلم بزرگی را در حق نام بزرگ مهاباد مرتکب شدند. محمد هرچند جوان ساده و پاک و بی آلایشی بود ولیکن صندلی شورا برای او اندکی زود بود و کسانی که به این مسئله فکر نکردند و احساسی رای دادند امروز باید پاسخگوی وجدان خود باشند.

تلخ تر از موضوع محمد ابراهیمی کاندیدای دوره قبل ظهور نوع جدیدی از کاندیدا است که در نوع خود منحصربفرد است. این شخص که با ادبیاتی طنزگونه در حال به چالش کشیدن مسئولان و یافتن راه حل میانبر برای مشکلات شهری است!!! توانسته تعدادی را نیز اطراف خود جمع کند که مشخص نیست توجیه این افراد برای این حمایت ها چیست.

عمق فاجعه به حدی است که فرمایشات طنز این کاندیدا در تمامی شبکه های ماهواره ای پخش شده و تبدیل به وسیله ای برای بازی با نام و آبروی شهرمان شده است.

اما این وضعیت دیگر بس است. کسانی که عشق موج سواری دارند و بدون هیچ توجیه عقلانی سعی در دنباله روی از جریانات نامبارکی دارند که با آبرو و حیثیت شهرمان بازی می کند نباید جایی در بین انتخاب های مردم داشته باشند. نام مقدس مهاباد بسیار بزرگتر و مبارک تر از آن است که چنین افرادی با ادبیاتی طنزگونه سعی نمایند نسبت به تخریب آن اقدام کنند.

متاسفانه این وسط ایراد اصلی متوجه هیئت نظارت انتخاباتی است که اجازه داده است چنین افرادی با این وضعیت بتوانند کاندیدای انتخابات شوارای اسلامی شهر شوند. اما گناه بزرگ و نابخشودنی را در این میانه نماینده مهاباد مرتکب شده است چرا که از ترس انتخابات دور بعد مجلس شورای اسلامی ، که مبادا رقیبی برای خود درست کرده باشد، اسکلت اصلی هیئت نظارت را از افرادی تشکیل داد که همگی غیر بومی و غیر مهابادی بودند و این غیر بومی بودن باعث عدم شناخت از افراد شده و حاصل این عدم شناخت چیزی نیست جز وضعیت اسفبار فعلی…

زمان آن رسیده است یکبار برای همیشه به عوامفریبی و موج سواری نه بگوییم. اگر افرادی در تخیلات خود قصد آوردن دلفین و گودزیلا و کوسه و نهنگ و صادرات کنگر و .. هستند بذارید در این خیال خوش سرگردان بمانند. مردم مهاباد با رای منطقی ، عقلانی و از روی شناخت یکبار برای همیشه سایه شوم عوامفریبی را از سر شهرمان برداریم

به امید اعتلای نام مقدس مهاباد

نمایش بیشتر

‫۱۰ دیدگاه ها

 1. ?#مامند_الیاسی و عدم پویایی ما

  انتخابات آزاد از ارکان اصلی هر نظام حاکمیتی مبتنی بر دموکراسی می باشد و از اصلی ترین عناصر برگزاری آن می توان به حق شرکت تمامی افراد جامعه به صورت عادلانه اشاره کرد.اینکه هر فرد با هر درجه و پست و مقامی بتواند نامزد انتخابات شود میوه درختی ست به نام دمکراسی و انتخابات بدون آن معنایی عبث و گنگ خواهد داشت.

  در ایران نیز انتخابات در سطوح مختلفی از ریاست جمهوری تا شورای روستاها برگزار می شود و در این بین شورای شهر و روستا به علت اینکه در بعدی کوچکتر و گستردگی بیشتری قرار دارد حایز اهمیت بسیاری ست.
  گستردگی آن را می توان ناشی از شهرها و روستاهایی دانست که با سیل عظیم کاندیداها به این انتخابات گستردگی و پر و بال داده و بر محبوبیت آن افزوده اند.

  نامزدهای شورای شهر و روستا نیز طیف بسیار وسیعی را از انواع شغل و پست و مقام و تحصیلات به خود اختصاص داده و حتی کسانی که تنها تجربه مدیریتی شان این است که زمانی مبصر کلاس بوده اند نیز،آستین ها را بالا زده و سعی در تغییرات کلان جامعه دارند.در میان این نامزدها چهرهایی فراموش ناشدنی مانند مامند الیاسی در شهرستان مهاباد به چشم می خورند.

  مامند الیاسی مردی با روبان قرمز که با خری سفید می خواهد دلفین کوردی را به مهاباد بازگرداند.وی با ترجمه انگلیسی ترانه های حسن زیرک برای خود شهرتی دست و پا کرد و نشان داد لازم نیست با جدیت کامل وارد عرصه انتخابات شد بلکه با برنامه های تبلیغاتی عجیب و غریب و همچنین اقدامات پوپولیستی هم می توان افراد جامعه را به سمت خود جذب کرد.
  تعدادی پیروزی وی را قطعی می دانند و بسیاری نیز با راه اندازی کمپین می خواهند صلاحیت وی مجددا بررسی شود تا بلکه رد صلاحیت شود اما سؤال اصلی این است که چرا عده ای سعی در عدم صلاحیت وی دارند و به جای این کار چرا تلاش نمی کنند تا در انتخاباتی سالم و آزاد با اقداماتی پیشبرانه به جای مامند الیاسی نامزدهای اصلح را به شورا راه دهند؟

  اینکه عده ای می خواهند مامند الیاسی را رد صلاحیت کنند با اصول انسانی و دمکراسی مغایرت دارد چرا که اگر وی با خر سفیدش می تواند دل مردم مهاباد را ببرد و رأی بیاورد مشکل از ماست و نه از وی.

  ما قشر تحصیلکرده و روشن فکر جامعه تقصیر باریم که افرادی به مانند مامند الیاسی می توانند گوی سبقت را از ما بربایند و با دلقک بازی های خاص خود حرفشان را بیشتر و بهتر از قشر روشن فکر،سیاستمدار و مدیر بر کرسی بنشانند.
  شورای دوره های قبل خطاکار است که با عملکرد خود ذهن مردم را به جایی کشانده اند که به خرسوار بیشتر از مهندس و دکتر و القابهای این چنینی اعتماد دارند.اگر پوپولیست هایی به مانند الیاسی در بیشتر کشورها آرای مردم را جذب می کنند دلیل بر نبوغ آنها نیست بلکه دلیل بر عدم توانایی قشر مقابل آنهاست،در ایجاد اعتماد در بین مردم.

  اگر الیاسی در مهاباد طرفدارانی دارد نه به علت توانایی های او بلکه به علت ناتوانی سایر کاندیداهاست که با آن لیست های طویل القاب و عناوین و برنامه های آن چنانی هنوز نمی توانند خود را در دل مردم جا کنند و از طرفی مردم هم می خواهند متفاوت بیاندیشند و به جای شخصیت های سیاسی پرآوازه به مردی دل بدهند که خرسواری بلد است و دارای گواهینامه فرغون رانی ست.

  (ذکر واژه های خرسوار و فرغون ران تنها اشاره به برنامه های تبلیغاتی مامند الیاسی می باشد و فاقد هرگونه منظور خاصی می باشد)

  ✍آکام خادم پور

 2. سڵاوێکی تایبەت بۆ مامۆستا هەژاری دەست و پەنجە ڕەنگین، داخێکی گەورەیە خەڵکی مهاباد کە هەمووکات دەم لە کلوورێکی جیاواز سەبارەت بە شارەکانی دیکەی جیرانمان لێ دەدەن ئاوا بیر بکەنەوە.. تا کەی قوومار بە شعوورمان بکرێت … با جوان بیر بکەینەوە حەیفە بۆ میلەتێکی خۆشەویست کە شارێکی جوان نەدەن بە دەستی لاوان و بەساڵات چوانێکی کە دڵیان لە پێناو ئاوەدانی شارەکەیان دادەنێن نەک بۆ بەرژەوەندی ماڵی و خۆ بەزل‌زانین … هیوا . م

 3. اگر از تخت تعصبه کور پایین بیایم باید قبول کنیم ضعف فرهنگی و ضعف آموزشی در چنین مواقعی نمود پیدا خواهد کرد.

 4. از بزرگان عرصه سیاست مهاباد ما که چیزی ندیدم ، بگزارید فکری نو و اندیشه ای باز تر دست بکار شود.

 5. براستی زور جوان و عالی بو کاکه براستی عیبه بو شاری سابلاغ اشخاصی او جووره له سر کار بن

 6. انتخابات این حرکت اجتماعی ، فرهنگی ، سیاسی که از دستاوردهای ارزشمند بشر جهت حفظ بقا ,ثبات امنیت سیاسی و اقتصادی میباشد متاسفانه به یکی از حال بهم زن ترین رفتارهای اجتماعی در شهر مبدل گشته, ,با نگاهی مختصر به انتخابات پیشین و افزایش افسار گسیخته این مدل نامبارک درین روزها میتوان یکی از مقسران اصلی و پایه گزار چنین روش نامطلوبی را اقای محمودزاده دانست ،تا زمانی که کمیت در آرای تاثیر گزار تر از کیفیت آرای داده شده باشد تفکر سه میم همچنان به قلع و قمع فرهنگی و اجتماعی خود ادامه خواهد داد ,،

 7. با سلام و عرض ادب خدمت اقای رحیمی عزیز و مخاطبان پایگاه خبری واقع بین هه وال
  مطلب منتشر شده فوق از جهاتی عالی ولی در قسمتهایی دارای کم لطفی میباشد.
  جناب رحیمی آقای مامند الیاسی اگر (تا قبل از انتخابات) با ایشان برخورد کرده باشید فردی با سطع شعور بالا و بسیار با فهم و دارای سطح سواد علمی بالا در زمینه ترجمه و نویسندگی زبان خارجی (انگلیسی) میباشد
  اقای الیاسی شیوه جدیدی از تبلیغات را در پیش گرفت و همه شاهد نتایج جالب ان هستیم!
  و مشهور شدن ایشان ناشی از سطح پایین تبلیغات سایر کاندیداها و تکراری بودن نحوه تبلیغات در سالهای اخیر(یک ستاد و کاغذ بازی) و عوض شدن دید مردم نسبت به شورا (بذار اونم بخوره!)میباشد.
  در ضمن بسیاری از صحبت های اقای الیاسی دارای معانی خاص و تیکه کلام هایی نسبت به سایر کاندیداها است!!!
  ١- از جمله اوردن دولفین به سد مهاباد
  (در هر دوره شاهد طرحهایی عجیب و غریب و وعده و وعیدهایی از کاندیداهای مختلف مبنی بر تبدیل کردن جزیره مهاباد به مکانی تفریحی و ایجاد تله کابین روی سد مهاباد و…)
  ٢- صادرات کنگر
  (هر کاندیدایی در سخنرانیهای رویایی خود دم از تبدیل مهاباد به کلان شهر و ایجاد استانی جدید به مرکزیت مهاباد و غیره میزنند!! خب چه اشکالی دارد این استان مجزا صادرات هم داشته باشد!)
  ٣- سوار شدن بر چهارپا
  ( تمامی کاندیداها در هفته تبلیغاتی خود لباسهایی بسیار شیک و با ظاهری اراسته و محلی( به گونه ای که حتی برای خواب لباس کردی خود را بیرون نمی آورند!)در میادین ظاهر میشوند ولی این اقا ثابت کرد با ظاهری کاملا ساده نیز میتوان محبوب شد و طرفدارانی حداقل در بازه زمانی تا راهیابی به صندلی شورا داشت)
  پس اگر افرادی هستند که نگران موج سوار ها و احساسی ها هستن بهتراست راهی جهت بالا کشیدن سایر کاندیداها داشته باشند نه اینکه به فکر تخریب یا رد صلاحیت کاندیداها باشند.
  و در نهایت با وجود تمام مباحث اینجانب با نقدهای مربوط به اقای محمود زاده در نقد اقای رحیمی کاملا موافق میباشم.
  با تشکر از شما جناب رحیمی و پایگاه خبریتان?

 8. کاک هه ژاری ره حیمی ده بی بلیم ته نیا خه تای خه لکی عه وام نیه گه وره پیاوه کانی سازه که مان خه تایانه که مایه ن پیش و نه هیلن ئه و که سانه بینه نوینه ر ی شاره که مان

 9. باسلام کاکه هژار جان مهاباداحساسی کی بیدارمیشه اگه طرفداران روحانی یادشون بیاد دوره پیش اقای معمودزاده وامسال بعضی ها که توستادروحانی حاکمیت میکنند همه مخالف سرسخت روحانی بودن چی شدیه دفعه همه ازاین روبه این روشدن عجیبه ۰۰۰

  1. کاک یوسف به ریز
   تعجب میکنم رو چه حسابی میفرمایید دوره قبل آقای محمودزاره مخالف سرسخت روحانی بود!!!!
   آقای محمودزاده دوره قبل کاندیدای مورد حمایت اصلاح طلبان بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا