پنج شنبه , ۳۱ مرداد ۱۳۹۸

مصاحبه اختصاصی ھەواڵ با مهندس صالح قادر حسینی شهردار ربط

طی چند روز گذشته درج شایعاتی مبنی بر استیضاح شهردار ربط و انتصاب سرپرست موقت برای آن باعث گردید تا ھەواڵ اصل ماجرا را از منبع موثق آن ذنبال نماید. با هماهنگی به عمل با مهندس قادر حسینی شهردار ربط ، تیم خبری ھەواڵ ضمن حضور در این شهر پای صحبت های شهردار ربط نشسته و صحت و سقم ماجرا را از زبان خودشان جویا شدند.

ضمن تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید لطفا خودتان را معرفی نموده و مختصری در مورد سوابق تحصیلی  کاری خودتان توضیح دهید؟

با عرض سلام خدمت شما و همراهان کانال تلگرامی و وب سایت پایگاه خبری ھەواڵ ، اینجانب سید صالح قادر حسینی متولد مهاباد دارای مدرک کارشناسی ارشد عمران سازه هستم. مورخ ۱۳ شهریور ۱۳۹۴۵ بنده به عنوان شهردار ربط معرفی شده و مورخ ۱۶ شهریور ۹۴ شروع بع کار نمودم. بنده این پست را با بدهی ۱٫۴ میلیارد تومانی تحویل گرفتم. اغلب ماشین آلات مستهلک بوده و اقساط تعدادی از ماشین آلات به تعویق افتاده بود. در کل وضعیت در شرایط مطلوبی نبود.

 • انتصاب شما به این سمت به چه شکل بود. آیا شما در استانداری آماده به کار بودید یا از طریق فراخوان جذب این سمت شدید؟

همکاران گرامی در شورای شهر ربط با بنده تماس گرفتند و طی چندین جلسه بنده بعد از ۱۵ گزینه که مطرح بوده است به این سمت انتخاب شدم. البته لازم است به این نکته اشاره کنم که تحقیقات کاملی در این زمینه صورت گرفته بود.

 • شرایط ربط در آغازین روزهای فعالیت شما به چه شیوه بود؟

ربط شهری آشفته و بدون سامان بود. ما سعی کردیم امورات اولیه از جمله سد معبر را ساماندهی کنیم که جزو شروط اصلی شورای شهر بود و این کار را از طریق افراد غیر بومی ساماندهی نمودیم. وبا اقتدار به سرانجام رساندیم.

پروژه های نیمه تمام بسیاری داشتیم از جمله پروژه پارک ھەوارە بەرزە که فاقد نقشه سازه بود و دیوار ان ۳ تا ۴ سانتیمتر دچار رانش بود. این پارک متاسفانه  دچار مشکلات فراوانی است و ما با دعوت از نظام مهندسی مهاباد و سردشت این موضوع را بررسی کردیم و دوستان نیز رویکرد بنده را تایید نمودند. دیوار این پروژه با بلوک معمولی پایه ریزی شده و فاقد هر گونه استحکام می باشد و ما منتظریم انشالله این پروژه با کار کارشناسی و تخصیص اعتبار ویژه به سرانجام برسد.

پروژه دیگر موضوع سوله ورزشی بوده که از مدت ۱۷ سال قبل معلق مانده بود و ارزوی جوانان این شهر است. شهرداری این ملک را از ورزش و جوانان سردشت خریداری کرده بود. سازه این سوله با حدودا ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی رها شده بود. این طرح بر اساس نقشه قدیمی و با دیوار های ۳D پانل اجرا شده بود!! و در بعضی از نقاط تا ۱۵ سانتیمتر بدشاول داشتیم. دیوار این مجموعه تبدیل به آجرنمای ۵ سانتیمتر شد و کلا دچار تغییر ساختار شد و هزینه ای نیز بابت این موضوع به شهرداری تحمیل شد. در بعصی نقاط چارچوب درب ها سر و ته نصب شده بود، آجر تنی بر روی فریم PVC قرار داده شده بود و در کل ایرادات فراوانی به مجموعه وارد بود.

در مورد جدول گذاری معابر نیز سابقا این پروژه با هزینه ۳۰ تا ۳۵ هزار تومان به پیمانکار واگذار شده بود که ما این در قرارداد جدید این مبلغ را به ۱۲ هزار تومان کاهش دادیم. پل هوایی خریداری شده بود که در خیابان اصلی نصب شود و فقط ۲۰% مبلغ آن پرداخت شده بود جالب است ما هنوز نیازهای اساسی تری داریم و بسیاری از کوچه ها فاقد بتن ریزی و آسفالت هستند و ما مشکلات مهم تری داریم جالب است بدانید حتی عرصه محل نصب پل نیز در تملک شهرداری نیست و مدعی دارد. بنده در شرایط فعلی که ربط هزاران مشکل دیگکر دارد نصب پل هوایی را جایز نمی دانم

 • خود مجموعه شهرداری دچار چه کمبودهایی بود؟

از بعد معنوی حس همکاری بین پرسنل حکمفرما نبود. شهرداری با اغلب ادارات قطع رابطه کرده بود. ما بدون تغییر پرسنل سعی کردیم این معضل رات حل کرده و ارتباط حسنه را برقرار نماییم. شهرداری فاقد انبار مرکزی و حتی بیسیم برای برقرای ارتباط بود و ما گاها تا چند هزار تومان بایستی هزینه مکالمه تلفن همراه پرداخت می کردیم.

نبود دوربین به عنوان محافظ بیت المال یکی از نیازر های اساسی مجموعه بشمار می رفت. شهرداری فاقد خودرو اداری بود و گاها ماهیانه می بایست مبلغ ۲ میلیون تومان بابت اجاره ایاب ذهاب پرداخت می کردیم. این موارد عمده مشکلات ما بشمار می رفت.

 • چگونه بر این مشکلات فائق آمدید؟

در مورد انبار مرکزی ما در ساختمان شما ۲ که چند اتاق اختصاص داده شده بود و قظعات به صورت فله ای نگه داری میشد. ما ۱۲۰ متر مربع در انبار مرکزی و ۲ بابا انبار دیکر را احداث نمودیم. تمامی کالاها را ساماندهی و دسته بندی کردیم و طی انبارگردانی به انبار های مورد نظر منتقل کردیم و برای همه آنها کاردکس مخصوص تخصیص دادیم.

معضل دیگر نبود نور در سطح شهر بود. من معتقدم هر شهری با تاریکی به سمت تباهی می رود. ما در همه خیابان ها معضل نور داشتیم. با شرکتی توافق کردیم و قریب به ۲ کیلومتر را با بهترین نوع تیرک گالوانیزه ارتفاع ۱۰ متری با بازوهای لانه زنبوری ساماندهی نمودیم که برای اولین بار در سطح استان استفاده می شدند.

آشیانه ماشین آلات را به مساحت ۱۰۰ متر مربع اختصاص دادیم و جرثقیل سیاری را برای آن در نظر گرفتیم. در مورد موضوع بیسیم با هزینه ۱۶ میلیون تومان تعداد ۱۰ بیسیم دوربرد را تهیه کردیم. در مورد دوربین با هزینه ۱۹ میلیون تومانی این تجهیزات را نصب کردیم.

در ادامه مجموعه اقدام به خرید خودرو پژو پارس به نام مجموعه شهرداری به مبلغ ۳۷ میلیون تومان نمود تا جلوی هزینه ایاب ذهاب ماهیانه ۲ میلیون تومانی را بگیرد که در واقع برابر با هزینه یکسال اجاره است.

ماشین دفع زباله کم داشتیم بطوریکه هفته ای ۱ روز دفع زباله داشتیم. طی سفری با دوستان به تهران تعدادی سطل زباله جدید خریداری و در سطح شهر نصب شدند. در همین زمان شهرداری میراباد بدلیل مشکلات مالی خاوری را به مزایده گذاشته بودند و ما آن را به مبلغ ۳۸ میلیون تومان در طی ۳ فقره چک خریداری کردیم. ما در هفته های ابتدایی هزاران متر مکعب نخاله را از ورودی و خروجی شهر دفع نمودیم.

جهت کارهای عمرانی و خدماتی یک دستگاه لودر را از سازمان همیاری به قیمت ۹۵ میلیون تومان خریداری نمودیم که قیمت آن بالغ بر ۴۰۰ میلیون تومان است. ما در زمینه خودرو آتشنشانی نیز مشکلاتی داشتیم که طب نامه نگاری های با مسئولین توانستیم یک خودرو ایسوزو مدرن را به قیمت ۱۰۹ میلیون تومان خریداری کنیم که مبلغ ۸۰ میلیون تومان را خود مردم ربط تقبل نمودند.

جهت کاهش مصرف آب ما با تغییر ساختار لوله کشی به ۲ اینچ ۸ بار سعی کردیم آب مصرفی را از آب شرب شهری جدا کنیم که یکی از بزرگترین کاراها بود.

 • عمده فعالیت های عمرانی خود را در زمان تصدی گری تشریح بفرمایید؟

در سال ۹۵ با زحمات جمعی تمامی پرسنل شهرداری ، با توجه به اینکه بنده علاقه خاصی به راهسازی دارم تمرکز خود را بر این گزینه گذاشتیم. جهت پراکنده کردن ترافیک خیابان امام که خیابان اصالی شهر است با جبران خسارت یکی از مالکین خیابان گلشن را احداث نمودیم. خیابانهای

 • عزیزخان مکری
 • استاد محمد قاضی
 • پرواز
 • کارگر
 • مردوخ
 • مادر
 • انقلاب
 • کانی سیو
 • چالاک
 • ادامه خیابان شهدا
 • امام شافعی
 • ۱۸ شهریور
 • سنور
 • استاد هیمن

تماما خیابان هایی هستند که ۰ تا ۱۰۰ کار شده اند و بزرگترین پروژه نیز خیابان بلوار استاد هیمن بود که تمام امورات را خود مجموعه شهرداری به صورت امامی به سرانجام رساند. خیابان کانی سیو در محله ربط پایین که متاسفانه فاضلاب ربط به صورت روباز از آنجا عبور می کرد را با لوله گذاری ۱۸۱ متری ساماندهی نمودیم. در بعضی نقاط ما تا ۶ متر شن ریزی داشتیم. حجم خاکبرداری ۵۶۰۰ متر مکعب و خاکریزی ۳۳۶۰ متر مکعب بود.

لکه گیری زیادی در سطح شهر انجام دادیم که بالغ بر ۸۳۲۰ متر مربع می باشد. خروجی به سمت مهاباد را خاکبرداری و تعریض نمودیم. جاده گراوان را به عنوان سومین اثر طبیعی جهان را ساماندهی و تعریض نمودیم. ما پروژه گراوان را با ۴۸ میلیون تومان و با استفاده از ماشین آلات شهرداری شروع کردیم و جالب است بدانید جمعا بیش از ۵۰۰ میلیون تومان مصالح از این پروژه استخراج نمودیم.

تاسیسات راهیان نور به علت عدم نگهداری تخریب شده بودند و ما کل مجموعه را ساماندهی کردیم. ما ۲۷۱۶ متر در سطح شهر لوله گذاری داشتیم.

اما مهمترین پروژه ما سوله ورزشی بود که تمامی جوانان ربط آرزوی افتتاح آن را دارند. این پروژه حدودا ۵۰۰ میلیون تومان بودجه اختصاص داده شه داشت که بنده موافقت نامه حدودا ۳۷۰ میلیونی ان را دریافت کردم. با استناد به اینکه این سوله در مرحله مقدماتی بود و دارای ایرادات فراوانی بود بنده دستور توقف آن را دادم. تبدیل ۳D پنل به آجرنما مبلغ ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون تومان به شهرداری هزینه تحمیل کرد و با توجه بخه وضعیت مالی شهرداری این قضیه سرعت اجرای پروژه را گرفت ولیکن این موضوع یکبار برای همیشه اتفاق می افتد و ارزش کار دارد. این پروژه الان دارای پیشرفت ۹۹% است و فقط نصب کفپوش آن باقیمانده که با ممانعت دوستان شورا متوقف شده است که البته سردی هوا را بهانه کرده اند که البته شاید هدف این باشد که بدست بنده افتتاح نشود!!!

در سطح شهری حتی یک سرویس بهداشتی برای مسافران موجود نبود که این نقص را نیز با ساخت سرویس بهداشتی در پارک بهاران و پارک هه واره به رزه مرتفع نمودیم.

ساختمان شماره ۲ فاقد دیوار و فنس بود در حالیکه تمامی تاسیسات شهرداری در آن قرار داشت. ما دیوار با سازه بتنی به ارتفاع ۶ متر طراحی نمودیم که در اینده قصد داریم از این مکان به عنوان اشیانه ماشین الات نیز استفاده نماییم.

جوی آب های سطح شهر متاسفانه گاها به عنوان سطل زباله استفاده می شد و مشکلات فراوانی برای شهر بدنبال داشت که ما با احداث جوی های عمیق و ایجاد سپتیک آشغال ها را از آب جدا کردیم.

در مورد بتن ریزی نیز ما توانستیم کوچه های:

 • هیوا
 • معراج
 • کیوان
 • کاویان
 • کاردو
 • کابان
 • قاله مه ره
 • سوزان
 • سرچاوه
 • حجاب
 • باکوور
 • باخان ۲
 • ایثار
 • ارشاد

با همیاری ۲۰ تا ۳۰ درصدیمردم زیر سازی و بتن ریزی کردیم. در مورد پروژه های عمرانی بایستی به عرضتان برسانم ما عملیاتی را با ۳ میلیارد تومان به صورت امانی به اتمام رساندیم که اگر به پیمانکار واگذار می کردیم بالغ بر ۹ میلیارد هزینه داشت. بودجه پیش بینی شده ما ۵ میلیارد تومان بود که ما ۱٫۲ میلیارد تومان تحقق بودجه و ۸۰۰ میلیون تومان کمک های دولتی داشتیم.

ما در حال حاضر ۴ ماه حقوق پرسنل را بدهکار هستیم. مجموعه شهرداری ربط جمعا ۳ میلیارد تومان بدهی دارد که شامل حقوق معوق ، اقساط ماشین الات ، قرض های سابق و .. می شود. البته بیمه پرسنل به صورت کامل پرداخت شده است. اشاره به این نکته الزامی است که مجموعه درای ۱۳ نفر نیرو ثابت است و مابقی کلا به صورت حجمی در اختیار مجموعه هستند. در نظر بگیرید هزینهحمل زباله در ماهحدودا ۷۵ میلیون تومان است.

 • به موضوع اصلی بپردازیم. آیا شما موضوع استیضاح را قبول دارید و اصولا کی متوجه شدید که دوستان شورا قصد استیضاح شما را دارند و اکنون این مسئله در چه مرحله ای است؟

بنده واقعا بابت این موضوع متاسفم و قطعا اعلام می کنم موضوع استیضاح را قبول ندارم.  ینده بابت کارهایی سوال جواب شده ام که خود تعجب می کنم. مثلا اعزام لودر در فروردین به دستور معاون فرماندار و ریاست نیروی انتظامی به محلی برای خارج کردن ماشین نیروی انتظامی و اعزام لودر به روستایی در فروردین ماه جهت دفع ضایعات سیلاب و …

چرا باید پس از ۱۰ ماه سوال این موارد امروز مطرح شود در حالیکه تمامی این موارد با دستور فرماندار و معاون ایشان و سایر مسئولین صورت گرفته است. در بخش دیگری از این داستان دوستان مدعی هستندکه بنده زیاد به مرخصی رفته اند که طبق مستندات موجود بنده در طول امسال کمتر از ۵ روز به مرخصی رفته ام.

در سوالی دیگر دوستان مدعی رها سازی پروژه های قدیم و پرداختن به پروژه های جدید هستند. وقتی بنده می بینم دیوار پارک بزرگ ھەوارە بەرزە دارای مشکل است و خود دیوار رانش کرده است چگونه تا تصمیم گیری مناسب و تعیین راه حل صحیحی برای این معضل می توانم نسبت به ساماندهی آن اقدام کنم. مگر می توان اشتباه را با اشتباه جبران کرد!!!

کل بودجه ما در سال ۹۵ مبلغ ١.٢ میلیارد تومان بوده است. چه زمان دوستان شورا پیگیر دریافت بودجه برای این شهر بوده اند که اکنون خواستار پیگیری پروژه ای به این اهمیت هستند؟ چرا دوستان اجازه دادند این سازه عظیم بدون نقشه و آزمایش خاک و .. به این مرحله برسد. قطعا این مجموعه یک شبه این مرحله نرسیده است. جالب است بدانید کل تجهیزات پارک فاقد نقشه است و اگر سازنده آن نباشد کسی توانایی تشخیص مسیر های سیم و لوله گذاری و .. را ندارد.

دوستان شورا شفاها ۵/۱۰/۹۵ از بنده سوالاتی را طرح نمودند و بنده نیز چند روزی را برای پاسخگویی و جمع اوری مستندات زمان خواستم. بنده جواب ها را مکتوب خدمت دوستان ارسال نمودم. که البته دوستان فرمودند که قانع نشدند

 • اکنون این مسئله در چه مرحله ای است؟

اعضای شورا نامه استیضاح را خدمت فرماندار ارائه نمودند ولی با توجه به عدم حضور ریاست دادگستری از طریق استانداری به این موضوع ایراد قانونی وارد آمده است و موضوع به جلسه دیگری موکول شده که فعلا زمان آن مشخص نیست.

 • پس فعلا چیزی تغییر نکرده و شما در مسئولیت خود مشغول فعالیت هستید؟

بله  قطعا بنده علی الرغم کم لطفی دوستان شورا در معرفی سرپرست در سمت خود پابرجا و مشغول فعالیت هستم و هیچ ابلاغ قانونی اعلام نشده است.

 • اما مهمترین سوال این مصاحبه اینکه با توجه به زمان چند ماهه باقیمانده از فعالیت شوراها و شهرداری تغییر شهردار در این مقطع زمانی واقعا چه توجیهی می تواند داشته باشد و با فرض تغییر شهردار واقعا شهردار جدید در مدت چند ماه چه عملکردی می تواند از خود بجای بگذارد؟

کار دوستان شورا عملی ناشیانه است و هیچ توجیهی ندارد و قطعا شهردار جدید نمی تواند بودجه ای را که بنده بسته ام و طرح هایی را که شروع کرده ام در این مدت کم حتی آنالیز کند. بنده قدردان یکایک مردم شریف ربط هستم ولی در آینده در صورت تداوم این روند حرف های بسیاری برای گفتن دارم که تماما آنها را با مستندات ارائه خواهم کرد.

 • آیا می خواهید برای انتخابات شورای شهر اقدام نماید؟

پیشنهاداتی به بنده شده که فعلا تصمیم خاصی نگرفته ام و در این زمینه اظهارظنر نمی کنم.

 • در انتها اگر صحبتی دارید بفرمایید.

بنده تمامی پروژه های انجام شده در ربط را با افق ۱۰ ساله و دید شهرستانی در ربط پیاده کردم و بسیار خوشبینم که شهر ربط تبدیل به یک شهر توریستی و یک بارانداز اقتصادی در منطقه شود. شاید آیندگان در مورد این موضوع قضاوت کنند ولیکن بنده باز هم اعلام می کنم از تک تک شهروندان ربط ممنونم بابت حمایت های بی نظیری که ابراز نمودند قطعا در آینده حرف های بسیار ی برای گفتن خواهم داشت.

 • بسیار بر این موضوع تاکید دارید حرف هایی برای گفتن در آینده دارید. چرا این موارد را برای شفاف سازی اکنون بیان نمی کنید؟

اجازه بدهید فعلا در این مورد اندکی صبر پیشه کرده باشم

 • از لطف شما سپاسگزاریم

بنده نیز به نوبه خود از شما که قبول زحمت نموده و در شهر ربط حاضر شدید و این مصاحبه را ترتیب دادید تشکر می کنم.

 

 

لینک ورود به کانال رسمی پایگاه خبری هه وال

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *