دوشنبه , ۲۸ مرداد ۱۳۹۸

برگزاری جلسه مطبوعاتی شهرداری و شورای شهر مهاباد (پوشش زنده)

نخستین جلسه مطبوعاتی شهرداری و شورای اسلامی شهر مهاباد  در نیمه دوم سال با حضور شهردار ، اعضای شورا و رسانه ها و صداوسیما در سالن جلسات تالار وحدت برگزار گردید. در ابتدا سید رئوف سیدی رییس شورای شهر مهاباد ضمن خوشامدگویی به حضار از همه رسانه ها که نقش اساسی را در آگاه سازی مردم ایفا کرده اند قدردانی کردند.

ایشان در ادامه ضمن اشاره به مشکلات مالی مجموعه شهرداری اذعان کردند که در سال آینده در بخش پیش بینی بودجه هیچ گونه افزایشی را نخواهیم داشت. همچنین در سال آینده اولویت بودجه مربوط به پرداخت دستمزد پرسنل و بیمه آنها خواهد بود. در بحث بودجه موارد مختلفی را نیز در سال گذشته آزمایش نمودیم مانند ایجاد بخش سرمایه گذاری و نهایتا دریافت وام به عنوان کوتاه ترین مسیر برای پرداخت معوقات.

در نهایت بابت پرداخت وام با سازمان همیاری به توافق اولیه رسیدیم و ظرف چند روز آینده مبلغ حدودا ۳ میلیارد و اندی از طریق بانک انصار پرداخت خواهد شد. در مورد بیمه پرسنل مکاتبی را با اداره تامین اجتماعی داشتیم مخصوصا به صورت تهاتر ملک در قبال پرداخت حق بیمه. خوشبختانه این موضع هم اکنون به صورت کامل حل شده و دیگری هیچ مشکلی بابت موضوع بیمه نخواهیم داشت.

در مورد پروژه ها سعی نمودیم تمام پروژه های نیمه تمام را با توجه به مستهلک شدن آن در گذرزمان در اولویت قرار دهیم. البته در سال ۹۵ هیچ پروژه سرمایه بری را نیز تعریف نکردیم و صرفا بودجه و انرژی مان را صرف تکمیل پروژه های جاری نمودیم.

در زمینه پروژه های صورت گرفته به کررات شاهد بودیم که شوراهای شهرهای اطراف جهت بازدید از پروژه ها در شهرستان حضور پیدا می کردند و از پروژه ها بازدید می کردند. ما مدعی نیستیم که کامل هستیم اما در این مدت سعی نمودیم بهتری عملکرد را داشته باشیم.

سوال خبرنگار روزنامه کار و کارگر: جناب شهردار لطفا میزان دقیق معوقات پرسنل را به همراه مدت زمان تاخیر آن لطفا به صورت شفاف بیان فرمایید؟ آیا پروژه کلانی را برای سال ۹۶ در نظر دارید؟

کردستانی: ما در مورد بحث بیمه تمامی مشکلات را مرتفع نمودیم و از این لحظه تمامی پرسنل می توانند نسبت به تمدید دفترچه های خود اقدام نمایند. موضوع بیمه را ما با پرداخت یک فقزه چک ۲۵۰ میلیون تومانی برای ۲۰ اسفند و تهاتر یک قطعه زمین در منطقه باغ اسماعیل آقا به صورت کامل حل نمودیم.

با مطرح شدن موضوع فروش املاک نیز تصمیم داریم تا ۱۵ بهمن حتما معوقات را به صورت کامل تسویه نماییم و در صورت توانایی احتمالا تا آخر سال را برای پرسنل تسویه کنیم. در حال حاضر ما از میانگین پرداخت حقوق در استان جلوتر هستیم.

در مورد پروژه های فعلی در بخش اعظم آنها در مراحل نهایی هستیم. در سال آینده نیز پروژهای اتصال ورودی مهاباد-میاندواب به ورودی مهاباد-ارومیه در امتداد دریاچه سد یوسفکند، زیر گذر بداق سلطان ، کمربندی آزادگان را در دستور کار داریم.

خبرنگار کار و کارگر: شما به عملکرد خود چه نمره ای رامی دهید؟

سیدی: سوال شما بسیار سخت است چرا که قضاوت را کار خداوند متعال می دانیم. ولی ما معتقدیم یکی از دوره های طلائی شورای شهر مهاباد دور چهارم بود که در آن تعداد زیادی از پروژه های کلان شهری را به سرانجام رساندیم.بنده معتقدیم اکنون تمامی شهروندان از پروژه های صورت گرفته راضی بوده و احساس افتخار می کنند. بنده نمره ۱۰۰ از ۲۰ را برای مجموعه در نظر می گیرم!!!!

 

خبرنگار هاژه: برای دهه فجر پروژه ای برای افتتاح دارید؟ در مورد تاناکورا چه تضمینی وجود دارد که تبدیل به مشکلی به آیندگان نشود؟ تاناکورا جدید در چند طبقه احداث می شود؟ در مورد موضوع تعدیل ۱۳۷ نفری نیروهای شهرداری نیز لطفا توضیح دهید؟ در مورد بیمه ها که فرمودید مشکلی وجود ندارد این مسئله در مورد تمامی پرسنل مطرح است یا فقط پرسنل رسمی؟

سیدی: در مورد پروژه های نیمه تمام بخش اعظم آنها در حال اتمام هستند. ما پروژه های مقبره الشعرا و پیکره استاد وفایی را برای دهه فجر آماده افتتاح داریم. در مورد تاناکورا مطمئنا اجازه تکرار تجربه تلخ فاز ۱ و ۲ را نخواهیم داد و با کار کارشناسی آن را به بهترین نحو اجرا خواهیم کرد.

علیزاده آذر: پروژه تاناکورای جدید برای ۲ طبقه احداث خواهد شد. برنامه داریم یک طبقه آن تجاری و طبقه بالای آن جهت بوجود آمدن درآمد پایدار برای شهرداری تبدیل به شهربازی یا مکان های مشابه خواهد شد. در ضلع جنوبی تاناکورا نیز برنامه داریم پارکینگ طبقاتی در ۴ طبقه احداث شود. البته اشاره به این نکته الزامی است که طبق همکف آن تبدیل به تجاری خواهد شد. در مورد واحدهای تجاری تاناکورای جدید همگی شامل پروانه رایگان خواهند بود.

کردستانی: در مورد موضوع تعدیل نیروهای از ابتدای سال ما طبق بخشنامه قادر به تامین نیرو از طریق پیمانکار نیستیم و تنها می توانیم پیمانکار حجمی داشته باشیم. در مورد تعدیل نیرو متاسفانه مشکلاتی داریم که بایستی در شورا مطرح گردد و مصوبه آن نیز متعافبا اعلام خواهد شد.

 

خبرنگار مجله مهاباد: دوره ۴ ساله شما در حال اتمام است. قبل از هر چیز از زحمات شما تشکر می کنم. در مورد ارزش افزوده همچنانکه در جلسه دیروز اشاره فرمودید لطفا بیشتر توضیح دهید؟ در مورد طرح زیبا سازی رودخانه یرغو که اشاره کرده بودید لطفا توضیح دهید؟ آیا شهرداری به فکر تامین منابع درآمد پایدار است؟

سیدی: در بحث ارزش افزوده تعریفی قانونی وجود دارد که شهردار می تواند درصدی از ارزش افزوده مجتمع هایی که علی الخصوص آلایندگی دارند را از طریق ماده های ۳۸ و ۳۹ دریافت نماید. سال گذشته بخش اعظم ارزش افزوده از سمت دارایی پرداخت شد ولیکن امسال شاهد آن هستیم که بخش بسیار کمی از آن پرداخت شد. امسال از محل ماده ۳۸ مبلغی بیش از ۱ میلیارد تومان و از محل ماده ۳۹ بیش از ۲ میلیارد تومان تامین شده است که مبلغی ناچیز است.

علیزاده آذر: در مورد ساماندهی رودخانه مهاباد علی الخصوص مسیل یرغو متاسفانه مانع تراشی عده ای باعث جلوگیری از پیاده سازی آن شد. ما در بستر رودخانه اجازه کار نداریم ولی در حریم آن می توانستیم کارهایی را انجام دهیم که متاسفانه موانع باعث عدم انجام آن شد. ما در جلسه ای که با معاون وزیر راه و شهرسازی داشتیم طرح ساماندهی رودخانه را دریافت نموده بودیم و می توانستیم کار تاریخی را در آن مکان به انجام برسانیم ولی متاسفانه ……. !!!

یزدانفر: اساسا در ایران در بعد اقتصادی مشکلات فراوانی داریم. دولت ناظر خوبی است ولی تاجر خوبی نیست. ما با قوانین دست و پا گیر طرف هستیم که مانع نیل سریع به اهداف می شود. متاسفانه طرح ریزی برای سرمایه گذاری و درآمد پایدار از سمت دولت شامل هیچ گونه حمایتی نمی شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *