دوشنبه , ۲۸ مرداد ۱۳۹۸

رئیس شرکت نفت مهاباد: تاخیر در عرضه سوخت داریم ولی بحران کمبود سوخت نداریم

رئیس شرکت نفت مهاباد:

بحران کمبود سوخت در روستاهای مهاباد وجود ندارد
رئیس شرکت نفت مهاباد گفت: در حال حاضر در هیچ کدام از روستاهای شهرستان مهاباد بحران کمبود سوخت وجود ندارد و مسئله ی تاخیر در تامین سوخت به دلیل شرایط جوی موقتی بوده است.

رضا یگانه امروز یک شنبه (۱۲دیماه) در یک نشست خبری در جمع خبرنگاران ضمن اعلام این خبر افزود: در سطح شهرستان مهاباد ۱۵ هزار خانوار وجود دارد که به صورت مستمر مراحل سوخت رسانی به آنها رصد می شوند تا از میزان سوخت دریافتی اطمینان حاصل کنیم.
وی گفت: شرکت های نفتی باید مطابق کالا برگ اعلامی سوخت مقرر شده را در اسراع وقت به مردم تحویل دهند. کالابرگ های سوخت دارای سریال های مخصوص هستند که تا زمانی که این شماره سریال وارد سیستم نشده باشد قادر به تحویل محموله های جدید نخواهند بود و هیچ گونه انحرافی در این مورد وجود ندارد و کاملا کنترل شده است.
یگانه اظهار داشت: هر محموله که به تعاونی روستا جهت توزیع تحویل داده می شود، لیست برگشت به ما داده خواهد شد و مقدمات محموله ی بعدی در دستور کار قرار می گیرد.
رئیس شرکت نفت گفت: در سال ۹۵ چهار کالابرگ با شماره های ۲۱،۲۷،۲۸،۲۹ اعلام شد. کالا برگ شماره ۲۱ با ۴۰۰ لیتر نفت برای هر خانوار تا اواخر خرداد ماه اعتبار داشت وبه طور کامل توزیع شده است. همچنین کالا برگ شماره ۲۷ با اعتباری تا اواخر آبان نیز کاملا توزیع شده که برای خانواده های یک و دو نفره ۴۰۰ لیتر، برای خانوارهای سه و چهار نفره ۶۰۰ لیتر، خانوارهای پنج و شش نفره ۸۰۰ لیترو برای ۷ نفره به بالا ۸۰۰ لیتر بوده است.
وی ادامه داد: کالا برگ شماره ی ۲۸ که تا اخر دی ماه جاری اعتبار دارد تا به امروز حدود ۸۰ درصد از ۱۵ هزار خانوار مهابادی آن را دریافت کرده اند که برای خانواده های یک و دو نفره ۴۰۰ لیتر، برای خانوارهای سه و چهار نفره ۵۰۰ لیتر، خانوارهای پنج و شش نفره ۶۰۰ لیترو برای ۷ نفره به بالا ۸۰۰ لیتر بوده است.
یگانه تاکید کرد: این شماره ها به نحوی اعلام شده بود که خانوارها می توانستند هر ۴ کالا برگ را در اوایل سال تحویل بگیرند تا در زمستان با مشکلات حمل و نقل سوخت مواجه نشوند. ضروری است که افراد در صورت توانایی مالی میزان سهمیه ی سوخت خود را دریافت کنند تا در اوج سرما به مشکل بر نخورند.
وی با اشاره به پیشتاز بودن شرکت نفت در خصوص تامین و توزیع سوخت گفت: ۲۷درصد کالا برگ شماره ی ۲۹ که آخرین کالا برگ امسال محسوب می شود نیز توزیع شده و ما از نظر سوخت رسانی پیشتاز هستیم. فقط عده ایی از خانوارهایی که اعلام کرده اند به کمبود سوخت دچار شده اند احتمال می رود که سهمیه ی فصل پاییز آن ها باطل شده باشد و اکنون خواستار دریافت آخرین کالا برگ ها هستند که موعد آن هنوز فرا نرسیده است. مطابق کالا برگ های اعلام شده افراد موظفند که جهت تحویل گرفتن سوخت برنامه ریزی دقیقی داشته باشند. توصیه می شود تا خانوارها سهمیه فصول گرم سال را دریافت و ذخیره نمایند تا در فصل سرما سهمیه ی آنها باطل نشوند.
یگانه افزود: کالا برگ شماره ی ۲۹ که جهت دریافت آن سه ماه فرصت دارند یعنی تا (اواخر اسفند ماه) را نمی توانند در اول ماه دریافت کنند چرا که باید شماره ی ۲۹ طی سه ماه توزیع شود که تا کنون ۲۷ درصد آن توزیع شده است و ۷۰ درصد باقیمانده در اوایل اسفند به طور کامل توزیع خواهد شد.
وی اظهار داشت: کالابرگ ها در ۴ فصل تقسیم شده تا با توجه به توان حمل و نقل شهرستان و توزیع تعاونی های روستایی به صورت متناوب در تمام طول سال خدمات رسانی به صورت کامل انجام بگیرد. همچنین از نظر مالی خانوارها تحت فشار نخواهند بود تا کنون ۲۷ درصد خوانوارهای روستایی کالابرگ شماره ی ۲۹ را دریافت کرده اند و هدف شرکت نفت توزیع منطقه ای و متناوب بدون باطل شدن کالابرگها است.
یگانه گفت: با بازنگری مستمر کالا برگها تمامی موارد فوت، مهاجرت و جابه جایی یا زاد و ولد تحت کنترل خواهد بود و این امر در تمامی بخش هایی که از گاز طبیعی بی بهره اند اجرا خواهد شد.
وی در رابطه با سوخت رسانی در حالت فوق العاده عنوان کرد: در حالت فوق العاده با هماهنگی شرکت نفت استان قطعا در تامین سوخت مناطق صعب العبور نیز تلاش خواهیم کرد تا کنون ۲۰ درصد روستاهای صعب العبور سهمیه ی سوخت خود را دریافت کرده اند. در صورت قطعی گاز نیز سوخت ذخیره موجود است و اکنون کلیه ی واحدهای صنعتی و خدماتی و ارگان های دولتی دارای سوخت ذخیره هستند.
یگانه در رابطه با مسئله ی کمبود سوخت و گاز مایع در مهاباد که توسط نماینده ی این شهرستان در مجلس به کمیسیون انرژی مجلس ابلاغ شد اظهار داشت: شرکت نفت تنها می تواند در بحث شهرستان پاسخگو باشد و در این رابطه پیگیری های مستمر نماینده ی محترم قطعا تاثیرگذار خواهد بود و نتایج به ما ابلاغ خواهد شد.
وی ادامه داد: اکنون بسیاری از روستاها در حال مطالعات انجام گرفته جهت گازرسانی هستند به همین دلیل که بسیاری از روستاها گاز رسانی نشده بودند، مصرف نفت سفید در شهرستان مهاباد ثابت بوده است. همچنین در سطح شهرستان نیز مناطق سید آباد، کانی صوفی رشید و بخشی از ادامه ی شهرک کارمندان و شهرک بسیج در مجموع ۹۰۰ خانوار فاقد خدمات گاز رسانی اند و از نفت استفاده می کنند.
رئیس شرکت نفت مهاباد در خصوص وضعیت جایگاه CNG مهاباد گفت: به پیشنهاد اداره ی استاندارد سازی قطعات در آذر و دی ماه امسال ۳ جایگاه CNG مهاباد به دلیل ضرورت استاندارد سازی غیر فعال شدند برای هر کدام از جایگاه ها با خرید قطعات مربوطه با هزینه ایی برای هر جایگاه در حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان استاندارد سازی انجام گرفت و اکنون همه ی جایگاه ها فعال هستند و در ۲۲ بهمن ماه امسال نیز یک جایگاه سوخت به شهرستان اضافه می گردد.
وی در پایان گفت: در بخش کشاورزی گازوئیل نیز به طور کلی توزیع شده وامسال در بخش صنایع، معادن، مرغداری با مشکل مواجه نشده ایم. به طور کلی در بخش کشاورزی تا کنون ۲۱ میلیون لیتر سوخت توزیع شده است. در بخش صنایع ۴ درصد رشد مصرف گازوئیل را شاهد بوده ایم و در بخش حمل و نقل نیز کاهش داشته ایم. / گزارش: شعفی، خبرنگار حوزه مهاباد کردپرس

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *