اجتماعیفرهنگیمهمترین های هەواڵ

افتتاح کتابخانه حامی رشد ۱۵ روستای قلعه حسن

در یکسال اخیر کە کرونا تمام ابعاد هستی ما را در حوزهای فرهنگی ، اجتماعی ، اقتصادی بشدت تحت تٲثیر خود قرار دادە‌است و در این بین عرصە فرهنگی شاید بیشترین آسیب را متحمل شد. نباید ناگفتە گذاشت متاسفانە این عرصە کمترین حامی و پشتیبان را در این مدت داشتە‌ است.

در این روزهای سخت و جانکاە بار دیگر بە همت سازمانهای مردم نهاد در راستای توسعە زیرساختهای توسعەی فرهنگی و انسانی کتابخانەی عمومی روستای جدیدی افتتاح شد.

امروز دوشنبە ۱۵ دیماە کتابخانه حامی رشد ۱۵ روستای قلعه حسن بە همت انجمن «حامی» تهران (حمایت از توسعه فضاهای آموزشی و فرهنگی) و با حمایت مالی آرین رشد افزا (آقای شهسواریان ) و همکاری گروە “توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی مکریان”، دهیاری و شورای اسلامی و همچنین اهالی فرهنگ‌دوست و کودکان و نوجوانان علاقه‌مندان به کتاب و مطالعه در روستای قلعە‌حسن افتتاح گردید. شایان ذکر است تاکنون تعداد ۱۰ کتابخانەی عمومی روستایی با همت انجمن حامی و گروە توسعە و ترویج فرهنگ کتابخوانی تجهیز و راە‌اندازی گردیدە کە در حال انجام فعالیت و ارائە خدمات فرهنگی می‌باشند.

مراسم افتتاحیە بە دلیل جلوگیری از آسیبهای شیوع کرونا بە صورت کاملا محدود و با رعایت پروتکل بهداشتی در محل کتابخانەی روستا انجام شد.

شرکت کنندگان از جملە امام جماعت روستا جناب ملا رسول انیژ بە صورت کوتاە ، با ارائه بیاناتی به اهمیت کتاب و کتابخوانی در دین اسلام پرداختند. از نظر امام جماعت روستا مطالعە را از امورات واجب و نیاز اساسی انسان و اجتماع برشمردند. سپس آقای قاسمی دهیار روستا به نمایندگی از طرف دهیاری و شورای اسلامی از بانیان این امر انسانی و فرهنگی تقدیر و تشکر نمودند. در ادامه آقای معروف‌زاده از معتمدان و فرهنگیان باسابقە روستا و منطقە به نمایندگی از طرف اهالی فرهنگ‌دوست روستا سپاسنامه‌ای تقدیم انجمن حامی و مهندس شهسواریان نمودند که بعنوان حامی مالی کتابخانه نقش بسزایی در تجهیز و راه‌اندازی کتابخانه داشته‌اند. دکتر جلیل‌نژاد و آقای سیدرسول نبوی به نمایندگی از انجمن حامی و گروه توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، تلاش‌ها و نیک‌اندیشی مسئولان انجمن حامی جهت راه‌اندازی کتابخانه‌ها و توسعه‌ی فضاهای آموزشی و همچنین ترویج کتاب و علم و دانش در مناطق کم‌برخوردار و علی‌الخصوص در روستاهای مناطق مهاباد و استان قابل تقدیر و ستایش دانستند

ضمن اشارە بە آسیب‌های ناشی از شیوع بیماری کرونا در منطقه و تاثیر رسانه‌های عصر جدید و فضای مجازی بر روی مطالعه‌ی کتاب و فعالیت‌های فرهنگی پرداختند که تحت‌ تاثیر شرایط موجود قرار گرفته‌اند و وجود چنین فضاهای فرهنگی در حوزەهای روستایی را برای کودکان و نوجوانان را رویداد ضروری فرهنگی قلمداد نمودند تا فرایند پرورش سرمایەهای انسانی بە مختصات جهان جدید فراهم گردد.

در این مراسم از طرف انجمن حامی تهران و گروه توسعه از پیشکسوت فرهنگی و ورزشی شهرستان مهاباد آقای عبدالخالق قبادی (اهداکننده بیش از پانصد عنوان کتاب به کتابخانه‌های حامی) و خانم دکتر نسرین روکش همراه و حامی داوطلب انجمن حامی تقدیر بعمل آمد

لازم بە ذکر است در مراسم افتتاحیەی کتابخانە بە علت پیشگیری از سرایت بیماری کرونا، بانیان تجهیز و راه‌اندازی کتابخانە و اهالی روستا، برگزاری مراسم گرامیداشت و جشن افتتاحیە را بە موعد مناسب‌تری به دوور از نگرانی‌های بیماری کرونا موکول نمودند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا