اجتماعیمهمترین های هەواڵ

شاید فرصتی برای خداحافظی نباشد

✍ یاداشتی فرهنگی کرونا از حمزه مرادی

باید بگویم که اکنون ما در بحران کرونا زنده مانده ایم فقط می توانیم آن را با کلید واژه شانس تعبیر کنیم شانس و فقط شانس، اکنون که زنده مانده ایم فقط باید خدا رو شکر کنیم که یکی از اعداد و ارقام فوتی های کرونا که از تلوزیون و رسانه ها پخش می شود نشده ایم. به گمان خودمان فکر می کنیم یا شاید خودمان را فریب می دهیم که کسانی که با کرونا فوت کرده اند بی احتیاطی کرده اند یا دارای بیماری زمینه ی و قبلی بودند و باز در حال فریب دادن خودمان هستیم چون خیلی از این افراد سالم بودند و بسیار بیشتر از ما که زنده مانده ایم رعایت می کردند. تو چه میدانی از مردن و زنده شدن، راستش را بگو چه میدانی از دوری عزیزان که حتی به خاک سپردنش را نمی توانی ببینی، فقط میدانی که رفتند و رفتند. امروز غریب و معلقیم. معلق تر از آنچه فکرش را بکنی.

خیلی از افردی که با کرونا فوت کرده اند تمامی تلاش خود را انجام داده اند تا مراعات کنند و به کرونا مبتلا نشوند ولی کرونای بی رحم و غریب، گلوی آنان را فشرده و جان به جانآفرین تسلیم کردند بی گمان آنان هم دوست داشتند که زنده بمانند در کنار خانواده و فرزندانشان باشند، عاشق شوند، عاشق بمانند و زندگی خویش را بپیمایند حتی دوست داشتند که زنده بمانند و همین زندگی پر از اعداد و ارقام دلار و سکه و گرانی و احتکار خودرو را داشته باشند ولی فقط زنده بمانند. حتی دلار سی و دو هزار تومانی را ببینند، سکه هفده میلیونی را ببینند، پراید صد و پنجاه میلیون تومانی بنجل را ببینند ولی فقط نفس بکشند و زنده بمانند.

پس بدانید تقدیر همیشه در راه است کمی دور، کمی نزدیک، امروز یا فردا یا شایدم دیروز کرونا باید یقه ی ما را می گرفت ولی یا شانس آورده ایم یا ما را فراموش کرده بود. این روزها زندگیمان معلق است روزی روی زمین، رزوی در هوا، آخرین دیدارمان معلوم نیست، آخرین خداحافظیمان هم معلوم نیست، سلاممان که دیگر هیچ. شایدم اصلا فرصتی برای خداحافظی نباشد. این روزها فرصتهایمان پر از اعدا و ارقام مرگ شده است پس تا نرفته ایم و نرفته اند قدر هم را بدانیم چون حق آن‌ها که مُردند این نبود، حق ما هم که هنوز زنده‌ایم این نیست. حق آنان زندگی بود و حق ما هم آسایش.

حمزه مرادی – آبان هزار و سیصد و نود و نه

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا