پنج شنبه , ۳۱ مرداد ۱۳۹۸

مراسم تجلیل از خبرنگاران جنوب استان آذربایجان غربی در مهاباد

آیین روز خبرنگار با حضور خبرنگاران جنوب آذربایجان‌غربی روز شنبه به میزبانی مهاباد در تالار طلاییه این شهرستان برگزار شد

به گزارش هه وال ، مراسم روز خبرنگار امروز شنبه ۱۹ مردادماه ۹۸ با حضور خبرنگاران رسمی جنوب آذربایجان‌غربی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، رییس خانه مطبوعات استان، فرماندار مهاباد و شماری از دیگر از مسوولان استانی و شهرستانی برگزار شد.

حجت‌الاسلام دکتر ناصر خدایاری در این مراسم اظهار داشت: رسانه‌ها باید خود را باور کرده و آنچنان با قدرت حرکت‌کنند که به جای وابستگی به سایر قوا قادر باشند آنها را به خود وابسته سازند. وی با تاکید بر آنکه باید سن رسانه‌های استان و کیفیت انتشار مطالب آنها مورد مطالعه و پژوهش قرار گیرد، افزود: با گسترش روز افزون فضای مجازی در بین اقشار مختلف نیاز امروز جامعه فراگیری سواد رسانه‌ای است که به عنوان یک ضرورت باید احساس شده و ارتقا پیدا کند.

وی با بیان اینکه خبرنگار باید اقتصادنگار باشد تا توسعه یافتگی در جامعه محقق شود، گفت: مطبوعات و روزنامه‌های استان باید در زمینه ورود و فعالیت در بورس تلاش کرده و به طور جدی در آن ورود پیدا کنند. وی اضافه کرد: خبرنگاران استان ما باید پایین بودن فرهنگ مطالعه و خرید کتاب در مقایسه با استان های همجوار را مورد بررسی قرار داده و در خصوص تعداد کم سینماها و بی توجهی به بورس واکنش‌های رسانه‌ای نشان دهند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌غربی با بیان اینکه در خبر تنها سرعت مهم نیست بلکه باید صحت و دقت نیز در آن مورد توجه قرار گیرد، بیان کرد: رسانه‌ها باید در زمینه‌های مختلف کارشناس و متخصص داشته باشند تا قادر باشند به نیازهای متنوع جامعه در عرصه‌های مختلف جوابگو بوده و قادر به اعتمادسازی باشند.

وی با تاکید بر امر آموزش خبرنگاران رسانه‌ها افزود: در دنیای کنونی دیگر رسانه‌های آماتور نمی‌توانند جوابگوی نیازهای جامعه امروز باشند از این رو باید خود را با وضعیت در حال تغییر جامعه وفق دهند.
حجت الاسلام خدایاری گفت: رسانه‌ها باید نکته‌سنج و دقیق باشند و از پرداخت به مسایل حاشیه‌ای و بی‌ارزش که هیچ سودی برای مردم و جامعه ندارد، خودداری کنند و به هویت ملی و فرهنگ سازی در جامعه بپردازند.

فرماندار مهاباد نیز در این آیین گفت: مسوولان وظیفه دارند برای آگاهی بخشی به جامعه همواره نقدپذیر و پاسخگوی اصحاب رسانه باشند.

ایرج شجاعی افزود: مسوولان و بدنه دستگاه‌های اجرایی این شهرستان باید با شفافیت فعالیت‌های خود را ارایه کنند و در قبال اصحاب رسانه تعامل و جوابگویی مناسبی داشته باشند.

وی ادامه داد: اکنون دنیا به‌واسطه قدرت رسانه و سرعت پخش اطلاعات به دهکده جهانی تبدیل شده و رفتار هر انسانی در هر نقطه در کمترین زمان ممکن منعکس می‌شود.

وی با بیان اینکه قدرت اصلی هر جامعه در گرو قدرت رسانه‌ای آن است، اضافه کرد: حوزه‌های توانایی و قدرت کشورها از بخش نظامی و اقتصادی جای خود را به دانایی و آگاهی داده و هر جامعه‌ای که آگاه‌تر باشد برنده و پیش‌روتر است.

فرماندار مهاباد رسانه را عامل جنگ و صلح در جهان دانست و اشاره کرد: رسانه می‌تواند با قلم خود هم زمینه‌ساز صلح در جهان و هم شروع‌کننده جنگ در جهان باشد و از این‌رو اهمیت به دنیای رسانه و فضای مجازی باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

شجاعی با اشاره به اینکه بعضی از خبرنگاران با نقدهای غیرمنصفانه موجب تخریب نخبگان جامعه می‌شوند، اظهار داشت: انتقادهای حساب شده و دقیق از مسوولان موجب اصلاح و بازسازی جامعه خواهد شد و به غیر آن سودی برای مردم ندارد.

نماینده مردم شهرستان مهاباد درمجلس شورای اسلامی هم در این مراسم با تأکید بر آگاهی بخشی به عنوان وظایف خبرنگاران گفت: در بسیاری از موارد و مشکلاتی که در جامعه پدید می‌آید،خبرنگاران قبل ازمسئولان حاضر بوده و نسبت به آگاهی بخشی به مردم اقدام می‌کنند.

جلال محمودزاده افزود: خبرنگاران به واسطه جایگاه و رسالتی که دارند می‌توانند با استفاده از آمار، اطلاعات و نقدهای منصفانه، مسئولان کشور را در توسعه و آبادانی یاری کنند.

یوسف پیر بوداقی رییس خانه مطبوعات آذربایجانغربی هم در این مراسم گفت: بیش از ۸۰ خبرنگار در جنوب آذربایجانغربی درعرصه اطلاع رسانی فعالیت می کنند.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد هم در این جلسه ضمن تبریک روز خبرنگار گفت: این اداره تمام تلاش خود را برای حمایت از این قشر تاثیرگزار در جامعه انجام خواهد داد و قدردان زحمات شبانه‌روزی اصحاب رسانه خواهد بود.

سیامند جوانبخت اضافه کرد: از نمایندگان رسانه‌ها انتظار می‌رود با نگاه واقع‌نگر، تخصصی و بدون غرض‌ورزی مسائل و مشکلات جامعه را منعکس کنند و پل ارتباطی میان مدیران و مردم باشند.

وی رسانه‌ها را بهترین تحلیل‌کننده و منتقد عملکرد مسوولان دانست و افزود: در جنگ روانی و اقتصادی که دشمنان ناحق علیه ملت ایران روا داشته‌اند، رسانه‌ها بهترین مدافع و سنگر اصلی خواهند بود.

در ادامه این مراسم از خبرنگاران جنوب استان با اهدای لوح تجلیل شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *