اجتماعیمهمترین های هەواڵ

نشست مطبوعاتی شهردار مهاباد با اصحاب رسانه برگزار گردید

نشست مطبوعاتی شهرداری مهاباد با حضور شهردار ، معاونین و اصحاب رسانه در سالن جلسات دفتر شهردار مهاباد برگزار گردید

در ابتدای جلسه دکتر کامران علیزاده اذر شهردار مهاباد ضمن تبریک روز معلم وعرض خیر مقدم به حضار به ارائه کلیات عملکرد شهرداری در ۱٫۵ سال گذشته پرداخت. وی اعلام کرد راه اندازی اتوماسیون اداری در نیمه اول سال ۹۶ یکی از ابتدایی ترین اقدامات شهرداری بود. سیستم شهرسازی مکانیزه نیز یکی از اقداماتی بود که استارت آن در زمان مرحوم ابراهیم سلطانی زده شد که در حال بروز رسانی و اتصال به سیستم جدید است.

علیزاده در جواب سوالی در خصوص معوقات کارگری و عدم ارائه فیش حقوقی به تعدادی از کارگران اعلام کرد حقوق و مزایای سال ۹۶ کامل تسویه شده و حقوق از آذر ماه سال ۹۷ و اضافه کاری کل سال ۹۷ را به پرسنل بدهکاری هستیم. در این موضوع پارادوکسی که وجود دارد این است که تاکنون بیش از ۴۰ هزار ساعت اضافه کاری حذف گردیده است. در حال حاضر شهرداری مبلغ ۵٫۹۶۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان حقوق پایه و ۵٫۶۹۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان نیز مزایا و اضافه کاری بدهکار هستیم.

در مهاباد به عنوان دومین شهر استان طرح طبقه بندی مشاغل و مناطق جنگی اعمال شده است که از فروردین ماه اجرایی شده است. حضور غیاب از حالت سنتی به مکانیز تغییر پیدا کرده است که باعث شده است که ساعات حضور پرسنل به صورت دقیق مورد رصد قرار گیرد.

در مورد عدم صدور فیش حقوقی برای تعدادی از پرسنل باید به عرض برسانم شهرداری با ۲ شرکت به صورت پیمانکاری در حال همکاری است و این شرکت ها موظف هستند برابر قانون کاربا پرسنل رفتار نمایند و در صورت تخطی شهرداری اجباری برای تمدید قرارداد ندارد. این موضوع که در خصوص فیش های حقوقی اعلام شده است متوجه شرکت های طرف قرار داد است نه شهرداری.

شهردار مهاباد در مورد موضوع نیروهای مازاد در زمان مهندس کردستانی و عدم صحبت در این خصوص در دوره فعلی اعلام کرد در دور سوم و چهارم شورا با توجه افتتاح چندین پروژه از جمله چندین قرائت خانه نیاز مبرمی به نیروهای جدید مخصوصا در قرائت خانه احساس شد و با توجه به رونق نسبی اقتصاد و همکاری بانک ها این موضوع چندان مشکل ساز نبود. ولی هم اکنون حضور این نیروها با توجه به بار مالی و مشکلات شهرداری تا حدودی باعث بروز مشکل شده است. در شرایط فعلی با توجه به دستور مستقیم دادستان، سازمان بازرسی و مصوبه شورا اسلامی هر یک از این نیروها بایستی حتما از سیستم اداری و سازمانی خارج شده و به محل اصلی استخدام خود بازگردند. این بدان معنا است که دیگر نیروهای شهرداری قادر نیستن در سایر ادارات مانند فرمانداری و دفتر نماینده فعالیت نمایند و حقوق خود را از شهرداری دریافت نمایند. نیروی مازاد در حال حاضر رقمی در حدود ۳۰۰ میلیون معادل ۳٫۵ میلیارد تومان را به شهرداری تحمیل می نماید. با توجه به تاکید دادستان و ارسال نامه رسمی درصد بازگرداندن تمامی نیروهای شرکتی به محل خود هستیم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص طرح های درامدزایی پایدار برای شهرداری اضافه کرد تعدادی ثروت نهفته در شهر داریم که در حال ساماندهی آنها هستیم. مورد اول وصول عوارض پایدار است که می بایست حدود ۱۵ میلیارد تومان عوارض نوسازی، کسب و پیشه وخدمات شهری درآمد داشته باشیم. از مبلغ کل ۱۵ میلیارد تومان متاسفانه کلا مبلغ ۱٫۴ میلیارد تومان وصول شده است. ما در سال ۹۷ از محل جمع اوری زباله ۴۰۰ میلیارد تومان درامد داشته ایم در حالیکه بیش از ۵ میلیراد هزینه کرده ایم!

در موضوع درآمدهای پایدار نیز تمامی پروژه های با مالکیت شهرداری می تواند درآمدزا باشند. جالب است بانید متاسفانه شهرداری با توجه به واگذاری مالکیت پروژه تاناکورا در طول سال مبلغی در حدود ۱۵۰ میلیون تومان از محل دریافت سرقفلی درآمد دارد و نه بیشتر!

دکتر علیزاده آذردر مورد سوالی در خصوص موضوع زیباسازی و ایراداتی که به پروژه های در حال ایراد وارد است خاطرنشان کرد موضوع پل آموزش و پرورش کلیات کلاسیک طرح مورد تایید است و ما در بودجه سال۹۸ پیش بینی هایی برای آن داشته ایم. این طرح با طول حدودا ۸۰۰ متر در حد فاصل فلکه نماز تا پل حکمت پیاده می شود. میدان شهرداری به عنوان نماد مهاباد نیز دقیقا با رعایت سبک معماری پل آموزش و پرورش بازسازی خواهد شد.

وی اضافه کرد عرشه پل آموزش و پرورش تا میدان شهرداری و خیابان جمهوری اسلامی نیز در آینده با توجه مذاکرات صورت گرفته سنگفرش خواهد شد. امیدواریم با رفع مشکلات اجتماعی در سریع ترین زمان ممکن این پروژه شروع به کار کند.

شهردار مهاباد در پاسخ به سوال در خصوص بکارگیری تعدادی از نیروهای شهرداری در دفتر نماینده و فرمانداری اعلام کرد اجازه بدهید در این مورد بی پرده صحبت کنیم. در طول سنوات گذشته تعاملاتی بوده و در این دوره نیز ادامه پیدا کرده است. این موضوع در دیرباز در زمان اقایان احمدی و محموزاده نیز برقرار بوده است. در فرمانداری در حال حاضر ۶ نفر و در دفتر نماینده و دفتر امام جمعه ۳ نفر مامور به خدمت نیز نیروی شرکت حضور دارند. بنده تاکنون با دفتر نماینده و فرماندار محترم مکاتبه داشته ایم. با توجه به دستور دادستان محترم بنده خواستار برگرداندن این نیروها به شهرداری هستم و با جدیدت این موضوع را بررسی پیگیری می کنم.

علیزاده آذر در پاسخ به سوالی در خصوص اولویت های کاری شهرداری در سال ۹۸ اعلام کرد موضوع پرداخت حقوق در سال ۹۸ و خدمات شهری و اتمام پروژه های نیمه تمام از جمله مهمترین اولویت های امسال هستند.

شهردار مهاباد در خصوص موضوع ساخت و ساز در زمین های پتوبافی و اخطار وزارت خانه در خصوص بررسی موضوع امنیت منطقه پتوبافی خاطرنشان کرد سست بودن خاک در این محل باعث نگرانی هایی شده است ولیکن با توجه به منظر زیبای شهری این محل اهمیت استرتژیک پیدا کرده است. با توجه به بالا رفتن تعداد طبقات نیاز افزایش سرانه نیز به چشم می خورد. کمسیون ماده ۱۰۰ وظیفه بررسی قانونی ساخت و ساز در این محل را دارد. در کل مردم راغب نیستند در این محل ساخت و سازی صورت بگیرید. این محل از بعد مهندسی دارای مشکل است ولی قابل رفع است. تا زمانیکه ساخت و ساز انجام نگرفته است مسئولیت آن با شهراری است و ما به شدت پیگیری موضوع ریزش کوه در آن منطقه هستیم

علیزاده آذر در پاسخ سوالی در خصوص کمک ها و همکاری های مسئولین مخصوصا نماینده همانند نماینده بوکان که در واپسین روزهای سال ۹۷ مبلغ ۱۰ میلیارد تومان به شهرداری آن شهر تزریق کردند اعلام کرد بنده گاها اصطلاح تنهاترین اداره را بکار برده ام. این اداره متاسفانه تاکنون کوچکترین کمکی را دریافت نکرده است. بیشتر از یکسال است برای دریافت یک وام ۵ میلیاردی تلاش می کنیم ولی متاسفانه با توجه به عدم حمایت مسئولین دستمان خالی مانده است.

وی اضافه کرد خبر منتشر شده در خصوص تخصیص ۱۰ میلیارد تومان به شهرداری بوکان با تلاش نماینده و فرماندار این شهرستان باعث رفع حدودی مشکلات این شهرستان شد ولیکن این مبلغ در مهاباد بیشتر صرف مواردی چون آسفالت راه روستایی شد و شهرداری در این خصوص بهره خاصی نبرد.

شهردار مهاباد در پاسخ به سوالی مبنی بر وضعیت اقتصادی و حضور وی در شورا سابق و شهرداری فعلی و اینکه آیا روند فعلی وضعیت کارگران تداوم پیدا خواهد کرد اعلام کرد قدرت خرید خانوار نسبت به سال گذشته متاسفانه به بیش از یک چهارم کاهش پیدا کرده است. بحران سیل هزینه ای در حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان خسارت زده است که در بدنه دولت هم قابل پیش بینی هم نبود. شهرداری مهاباد برنامه ای برای ۳۰ میلیارد تومان اسناد خزانه بابت مطالبات خود از ادارات داشت که با هزینه سیل اخیر پرداخت آن بعید به نظر می رسد. مشارکت مردم در موضوع عوارض شهری در مهاباد در حدود ۱۰ درصد است که بسیار کم است. در مهاباد متاسفانه مسئولین غرض ورز و تبلیغاتی کار زیاد داریم. بیش از این نیاز به سانسور نیست. الان بسیاری از مشکلات ما با همکاری مسئولینی که می توانند و نمی کنن حل می شود.

دکتر کامران علیزاده آذر در جواب پرسشی در خصوص بدهی ادارات و بدهکارترین اداره شهر به شهرداری اعلام کرد شهرداری مهاباد به صورت قطعی مبلغ ۳۲٫۲۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان را در استان از طرف خودش به ثبت رسانده است. ارتش با ۱۰ میلیارد و شبکه بهداشت و درمان با بیش از ۸٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان رتبه دوم را دارد. در مورد فرمانداری نیز زمین محل قرارگیری آن متعلق به شهرداری است و خود مجموعه نیز بابت ساختمان سازی داخل آن تاکنون ۶۰ میلیون تومان به شهرداری بدهکار است.

علیزاده آذر در خصوص پروژه داشامجید نیز اعلام کرد در مورد این پروژه ها ما با مشکلات فراوانی مانند خرید زمین، لوله آب و ریزش محل مواجه بودیم که خود چالش های فراوانی را بهمراه داشت. ایجاد دیوار حائل برای ایمن سازی بسیار مورد توجه است و تا زمان ساخت آن اجازه ورود خودرو را نخواهیم داد. سازمان بازرسی نیز به این موضوع ورود کرده است.

در این راستا ما با دانشگاه تهران قراردادی را در خصوص ساخت فلاور باکس برای استحکام برخی نقاط از جمله پارک ملت و … منعقد کرده و اقداماتی را انجام داده ایم. در نظر داریم برای این محل نیز از چنین سازه هایی استفاده نماییم. اطلاعات تکمیلی در این خصوص با توجه به پیاده سازی طرحی تحقیقاتی با همکاری دانشگاه آزاد اعلام خواهد شد.

شهردار مهاباد در پاسخ به سوالی در مورد ورود سازمان بازرسی به موضوع استفاده رایگان نماینده از ملک شهرداری به عنوان دفتر اعلام کرد در این خصوص سازمان بازرسی ورود پیدا کرده و خواهان پاسخ در خصوص چرایی واگذار رایگان دفتر شده است. ما با ارسال نامه ای به دفتر نماینده خواهان روشن شدنم تکلیف دفتر و پرداخت بدهی های چند سال گذشته دفتر نماینده به شهراری هستیم.

علیزاده آذر در مورد سیستم یکپارچه مالی نیز اعلام کرد سیستم شهرداری در حال تبدیل شدن از نقدی به تعهدی است. در حال حاضر ما از سیستمی که از طریق استان تحویل ما داده شده است استفاده می کنیم. ما برای نظارت بر عملکرد این سیستم مشاوری را تعیین کرده ایم و از طرف شورا نیز آقای راهنما ، خزانه دار شورا ناظر بر اجرای این طرح هستند. به سرانجام رسیدن این طرح می تواند مشکلات فراوانی را ازدوش شهرداری برارد.

در طول سالهای گذشته مبلغ ۹ میلیارد تومان چک بانکی به صورت پایاپای دریافت گردیده است که علی الرغم پرداخت پول از طرف بدهکار اصل چک عودت داده نشده است و این موضوع پاره ای راهکاری حسابداری را برای واریز و برداشت و مستهلک شدن آن میطلبد.

شهردار مهاباد در خصوص موضوع عدم دریافت استعلام اتاق اصناف از شهرداری بابت پروانه کسب نیز اعلام کرد واحد کسب و پیشه با مراجعه حضوری به مغازه مقدار بدهی آن ها را بررسی می کند. با به سرانجام رسیدن طرح GIS درصدد هستیم این موضوع را ساماندهی کنیم. سابقا با استناد به بخشنامه ای در سال های قبل اصناف مدعی بود میتواند بدون استعلام شهرداری پروانه صادر کند. از ابتدای سال جاری این بخشنامه ملغی شده و قانون سابق و استعلام از شهرداری اجباری شده است. برخورد قهری با این موضوع در دستور کار نیست ولیکن با راه اندازی سامانه GIS بخش زیادی از این مشکلات رفع خواهد شد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن