اجتماعیمهمترین های هەواڵ

طرح سوال از اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان مهاباد به بهانه سیل سال ۹۸ و قانون جامع حد نگار(کاداستر)

طبق ماده ۳ قانون جامع حدنگار مصوب سال ۹۳، سازمان ثبت اسناد و املاک مکلف بوده است ظرف ۵ سال (تا سال ۹۸) حدود کلیه املاک عمومی از جمله رودخانه ها و مسیلهای دایر و متروکه را از طریق نظام حد نگاری مشخص و تثبیت نماید به نحوی که هیچ یک از نقاط مزبور بدون نقشه و اسناد مالکیت حد نگار نباشد.

بدیهی است حدنگاری مورد نظر قانون، دست آوردهایی نظیر جلوگیری از تجاوز به حریم رودخانه ها و مسیل ها و همچنین اعاده محدوده های تثبیت شده به حالت اول (بعد از رانش زمینهای سیل زده و جابجایی محدوده و تجاوزات احتمالی به آن) را به دنبال خواهد داشت . اما متاسفانه به دلایل مختلف این امر تحقق نیافته و اکثریت قریب به اتفاق این دسته از اماکن فاقد حد نگاری هستند.

متاسفانه هر روز شاهد تجاوزات مختلف به بستر و حریم رودخانه های مهاباد و مسیل های منتهی به آن در حین پروژه های آماده سازی اراضی هستیم. نگاهی به ساختمانهای ساخته شده در شهرک باغ صفا، خاکریزی مسیل های واقع در قیطران، خزایی، داشا مجید و … موید تجاوزات گسترده به این عارضه های مهم طبیعی از سوی اشخاص مختلف حقیقی و حقوقی است.

در این خصوص ، سوالاتی به شرح ذیل از رئیس اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان مهاباد، مطرح است که امیدوارم ایشان پاسخگویش باشند:

۱-چه دستگاههایی در اجرای این ماده موثر هستند؟

۲- آیا دستگاههای مزبور همکاری لازم را با آن اداره داشته اند؟

۳-علل و عوامل عدم اجرای کامل حدنگاری رودخانه ها و مسیل ها در فرجه مدنظر قانون حدنگار در مهاباد چیست؟

۴-میزان اراضی مشمول ، چه مقدار است و پراکندگی آنها در مهاباد چگونه است؟

۵-مقررات و قوانین ناقض یا معارض با ماده ۳ قانون جامع حد نگار در صورت وجود، کدامند؟

۶-چگونه می توان عقب ماندگی های این بخش را به سرعت جبران نمود؟

۷-آیا برنامه ای برای پوشش و جبران عقب ماندنی در این خصوص دارید؟

۸- آیا در موعد یاد شده قانونی، اقدامی برای حد نگاری املاک عمومی انجام شده است؟ در صورت امکان فهرستی از اقدامات انجام شده و به نتیجه رسیده را جهت اطلاع عموم، اعلام فرمایید.

بختیار سید نظامی
۱۰ اردیبهشت سال ۱۳۹۸

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن