جمعه , ۲۷ دی ۱۳۹۸

متولی اجرای پروژه ی پل سازه ی فضاکار خیابان زندان مهاباد کیست؟

دروس تحلیل سازه ها و مکانیک ساختمان فرصت  مناسبی بود با دانشجویان برای بازدید از پروژه های اجرا شده  نظیر پل سازه ی فضاکار  و سایر پروژه های دیگر سطح شهرستان مهاباد گذری داشته باشیم.

آنچه قابل رویت بود و تامل برانگیز نوعی گلایه از مسولان و متولیان شهری است.  وضعیت اجرای غلط و نادرست قسمتی از پروژه ی  پل سازه ی فضاکار که ظاهراً هیچ کس در پی اهتمام انتقاد از نحوه ی اجرا  به لحاظ علمی نیست.

سوال اصلی خود گویای همه چیز است که پاسخ هم  از آن واضح تر است. تصورم آن است که بی اطلاعی از وضعیت موجود بیشترین تاثیر را در این نابسامانی دارد. همچنان که مستحضر هستید هر روز در میان مطالب انتشاری از سوی فضای مجازی و پایگاه های خبری با عناوینی چون واکنش انجمن های مختلف به جهت کاربری های مسکونی در فضای سبز و یا فروش قطعات تفکیکی از سوی شهرداری و … مواجه می شویم. و از سوی دیگر با جلسات متعدد متشکل از کارشناسان شهرسازی، کمیسیون عمران و اعضاء شورا با واکنش مجموعه و توجیه مسائل مربوطه را شاهد هستیم.

اما حلقه ی گمشده  بحث علمی و توجیه فنی برخی از پروژه های اجرا شده توسط شهرداری می باشد. آیا کارشناسان که برای تمامی مسائل و معضلات راه حلی ارائه می دهند، کمیسیون عمران و کارشناسان آن و پیمانکار پروژه و ناظران آن نیز می توانند افتضاح اجرایی پل سازه ی فضاکار  توجیهی ارائه نمایند.

به زبان ساده سازه فضاکار به سازه ای اطلاق می شود که از اجزای خرپا مانند سبک و محکم تشکیل شده که دهانه های آن در دو جهت گسترش یافته اند و اعضای آن فقط تحت تاثیر کشش و فشار  قرار دارند. پیچ و مهره ای بودن اتصالات و سهولت و کنترل کیفیت قطعات و اتصالات و ساخت کارخانه ی قطعات بصورت پیش ساخته و همچنین نحوه ی صحیح اجرا عواملی هستند که ضریب اطمینان و ایمنی سازه را به میزان قابل ملاحظه ای افزایش می دهد. اما متاسفانه به دور از انتظار در اقدامی عجیب با پوشش سیمانی به طور حجیم از حرکت آزادانه ی اعضای خرپایی جلوگیری شده است که عامل اصلی عدم صحیح اجرای پل شده و اعضاء نمی توانند وظایف خود را به درستی که همان کشش و فشار آزادانه است را انجام نمایند که همین امر مشکلات و معظلات جدی بعدی را نیز شامل خواهد شد.

در پایان امیدوارم مجموعه شهرداری، پیمانکار مربوطه و ناظران هرچه سریعتر قبل از بهره برداری نسبت به اصلاح آن اهتمام ورزند.

 

 

پیام شیخ محمدی

عضو هیئت علمی تمام وقت و مدیر گروه مهندسی عمران دانشگاه میعاد

یک نظر

  1. سلام، بنده مهندس روشن دل هستم از شرکت سان (طراح و مجری پروژه پل فضاکار خیابان زندان مهاباد)
    بتن ریزی مازاد پس از تحویل قطعی سازه فضاکار و فونداسیون مربوطه جهت عملیات تکمیلی معماری توسط پیمانکار شهرداری انجام شده است و ربطی به طرح اولیه سازه فضاکار ندارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *