پنج شنبه , ۳۱ مرداد ۱۳۹۸
شورا شهر مهاباد

جلسه علنی شورای شهر مهاباد با محوریت کمسیون عمران برگزار گردید

چهارمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مهاباد با محوریت کمسیون عمران در محل ساختمان شورای شهر مهاباد برگزار گردید. در ابتدا جلسه ابراهیم کریمی سخنگو شورای اسلامی شهر مهاباد با تبریک ایام دهه فجر و عرض خیر مقدم خدمت حضار سخنان خود را با تقدیر از رسانه ها بابت پوشش مناسب اخبار دهه فجر شروع کردند.

کریمی افزود جلسه امروز با محوریت کمسیون عمران و تصمیم گیری پیرامون دفترچه عوارض محلی می باشد و در همین راستا میزبان مهمانان گرانقدر هستیم که در طول جلسه از فرمایشات آنها بهره مند خواهیم شد.

مهندس ابراهیم کریمی

کریمی با اشاره به وضعیت بد اقتصادی کشور اضافه کرد که متاسفانه اوضاع فعلی اقتصادی اصلا مناسب نیست. در مورد بودجه مهاباد نیز اکنون که در حال ورود به ماه آخر سال هستیم از بودجه پیش بینی شده ۴۵ میلیارد تومانی در حدود ۲۷ میلیارد تومان آن محقق شده است! تصمیم گیری در خصوص دفترچه عوارض محلی با توجه به اینکه جزو منابع درآمدی اصلی شهرداری می باشد بسیار حیاتی است. سعی خواهیم کرد با برگزاری چد جلسه و با بهره گیری از دانش همکاران و مشاوران تعیین تعرفه دفترچه عوارض محلی به بهترین نحو ممکن تعیین شود و در این بین اولویت اصلی ما عدم فشار مالی به شهروندان و بازگشت رونق ساخت و ساز به شهر است.

سخنران اول مهندس گلابی بودند که در مقام دبیر جلسه نیز در جلسه حضور داشتند. ایشان در ابتدا از حضور تمامی حضار تشکر و قدردانی کردند. گلابی اعلام کرد که اولین بار است در مهاباد دفترچه عوارض محلی به صورت کامل از ابتدا توسط تیم متخصص بررسی می شود و میبایست این موضوع را به فال نیک گرفت.

مهندس بایزید گلابی

وی در ادامه خاطرنشان کرد که با توجه به اینکه ارزش معاملاتی از ۲درصد به ۴ درصد افزایش پیدا کرده است این بدان معنا است که عملا ۳۰ درصد تخفیفی که اعلام شده است عملا وجود ندارد و حتی نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد افزایش تعرفه داریم. می بایست حتما این مراحل به نحوی پیاده سازی شود که حداقل افزایش را داشته باشیم.

چیا اسلامی

در ادامه کارشناسان حاضر در جلسه از جمله چیا اسلامی، مسئول واحد درآمد شهرداری و دکتر امیر عشایری مشاور شورا با بررسی ابعاد و تاثیرگذاری ضرایب مختلف در نحوه تعیین قیمت تغییراتی را در متن اولیه نگارش شده اعمال نمودند و پیشنهاداتی را مطرح نمودند که مقرر گردید اعضای شورای شهر در جلسه خود نسبت به تصویب آن اقدام نمایند.

موضوع دیگری که در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت مسئله تعیین اماکن معاف از تعرفه نقشه و پروانه در مجتمع های چند واحدی بود که پیشنهاد شد برای حمایت شورا و شهرداری مهاباد از پارکینگ سازی، در صورتیکه ساخت و ساز طبق قانون و منطبق بر طرح تفضیلی باشد پارکینگ مجتمع جزو زیربنا محاسبه نشده و هزینه ای بابت آن دریافت نگردد. اجرای این مقوله منوط به تصویب اعضای شورای شهر مهاباد می باشد.

دکتر سواره امیر عشایری

موضوع مورد بحث بعدی املاکی چندبری بودند که بر روی ۲ معبر با ضرایب مختلف قرار گرفته اند. با فرض مثال زمینی که از یک طرف بر روی خیابان ۴۸ متری و از طرف دیگر بر روی کوچه ۱۲ متری قرار گرفته اند. در این خصوص پیشنهاد کارشناسان از جمله دکتر امیرعشایری بدین صورت بود که ضریب هر بخش با استناد به محل قرار گیری ورودی محاسبه شود. مثلا اگر ورودی تجاری بر روی خیابان و ورودی مسکونی از طریق کوچه ۱۲ متری بود هزینه تجاری بر اساس خیابان ۴۸ متری و مسکونی بر اساس ضرایب کوچه ۱۲ متری تعیین شود. هر چند در نهایت مقررگردید این مورد در جلسات آتی بیشتر مورد بررسی قرار گیرد.

در ادامه جلسه کارشناسان حاضر در جلسه پیشنهاداتی را در خصوص حمایت از انبوه سازان، تغییر ضریب طبقه زیر زمین و طبقه اول در مجتمع های تجاری ، بازبینی اختلاف ضریب تجاری و اداری و … مطرح گردید که در صورت طرح و تصویب در جلسات شورا اطلاع رسانی خواهد شد.

کاوه خضری اقدم

ابراهیم گرمیانی

عباس حسینی

حامد حیدری

دکتر جویبار

سلطان سپهرنیا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *