سیاسیمهمترین های هەواڵ

اقتصاد و منازعات سیاسی ریشه اعتراضات در اقلیم کردستان / اردشیر پشنگ

اردشیر پشنگ در گفتگو با خبرگزاری سیاسی برنا درباره دلایل اعتراضات خیابانی در اقلیم کردستان عراق گفت: 

از سال ۲۰۱۳ میلادی، پس از عدم توانایی دولت اقلیم کردستان در فروش نفت با قیمت واقعی و در حجم بالا، این منطقه با مشکلات اقتصادی مواجه شد. از سوی دیگر فقدان ساختار شفاف و کارآمد دولتی، افزایش هزینه های جنگ با داعش و ورود بیش از یک میلیون و دویست هزار آواره جنگی به اقلیم که با کمک مالی آنچنانی نیز از سوی سازمان های بین المللی همراه نشد، همه و همه دست به دست هم داد تا اقتصاد اقلیم کردستان با بحران اقتصادی مواجه شود. در حالی که از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۳ و پیش از بحران ها، بهار اقتصادی در منطقه حاکم بود که بحران ها این موفقیت های اقتصادی را تحت تاثیر قرار داد.

او با بیان اینکه ظهور داعش بر حجم توریست به اقلیم تاثیر منفی گذاشت و حجم سرمایه گذاری های خارجی را کاهش داد، افزود: این اتفاقات اقلیم کردستان را با شرایط نامناسبی روبرو ساخت تا اعتراضات مختلفی در اقلیم روی دهد. بخشی از این اعتراضات ناشی از شرایط اقتصادی بغرنج اقلیم بوده که دلایل اش را پیش تر گفتم و این هم محدود به اقلیم کردستان نبوده و در سرتاسر عراق چنین اعتراضاتی وجود داشته است.

پشنگ اضافه کرد: از سوی دیگر، اعتراضات در مناطقی که نیروهای اپوزوسیون برتری دارند رخ داده که ریشه های سیاسی دارد. بخشی از لایه های قدرت در احزاب خواهان تشدید اعتراضات هستند و در افزایش تنش ها و خشونت کشیدن آن نقش داشته اند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه افزود: در این خصوص، بخشی در حزب اتحادمیهنی از این اعتراضات در راستای اهدافش بهره برداری کرده است. گروهی در داخل حزب اتحاد میهنی از جوانان این حزب به دنبال آن هستند که یاران جلال طالبانی را کنار بگذارند. برای همین است که می بینیم حملاتی هم به دفاتر این حزب می شود، در شرایطی که آنها از نیروهای امنیتی برخوردار هستند که توانایی مقابله با معترضان را دارد.

او تاکید کرد: این بخش که خانواده جلال طالبانی را هم شامل می شود، به دنبال کنار زدن رقبا هستند. با این توضیحات، تحلیل هایی که در یورونیوز و رسانه های مشابه مبنی بر اینکه اعتراضات به دلیل برگزاری رفراندوم دو ماه گذشته بوده است را غیرواقعی می دانم؛ چراکه ۹۲ درصد  شهروندان اقلیم کردستان در رفراندوم به استقلال رای دادند و از آن حمایت کردند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن